MotoNews.pl

Pierwsze w pełni elektryczne MINI Cooper SE Cabrio

15 lutego 2023

Marka, model | ,
MINI-Cooper-SE-Convertible

Pierwszy na świecie kabriolet z napędem elektrycznym zostanie wyprodukowany przez MINI. Od pomysłu do małej serii w niecałe 8 miesięcy. MINI Cooper SE Cabrio wyznacza kolejny duży impuls dla marki na drodze do stania się całkowicie elektryczną.

Elektryczne MINI Cooper SE Cabrio

Po pozytywnym odbiorze jednorazowego egzemplarza w lecie 2022 roku, MINI robi teraz kolejny duży krok w kierunku elektromobilności, prezentując małą serię w pełni elektrycznego MINI Cooper SE Cabrio (zużycie energii w cyklu mieszanym: 17,2 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km). Pierwszy na świecie kabriolet klasy premium bez lokalnej emisji spalin w segmencie małych samochodów skraca proces transformacji w kierunku całkowicie elektrycznych modeli w kolejnej generacji. Od kwietnia 2023 roku MINI Cooper SE Cabrio dostępne będzie w Europie w limitowanej serii 999 egzemplarzy.

— Trzy lata temu wprowadziliśmy na rynek w pełni elektryczne MINI Cooper SE, a dziś co piąte MINI sprzedawane w Europie to MINI z napędem elektrycznym. Ten sukces zainspirował nas do wyprodukowania w ciągu kilku miesięcy małej serii MINI Cooper SE Cabrio. Cieszę się, że możemy zaoferować 999 klientom MINI niezwykłe i ekskluzywne gokartowe wrażenia z jazdy z otwartym dachem – mówi Stefanie Wurst, szefowa marki MINI.

MINI Cooper SE Cabrio dostępne będzie w kolorach Enigmatic Black i White Silver. Klamki, ozdobniki boczne oraz obwódki przednich i tylnych lamp wykończone są w kolorze Resolute Bronze. Logo MINI i oznaczenie modelu wykonane są w eleganckim kolorze Piano Black. Na pasie przednim i z tyłu znajduje się logo E znane z MINI Cooper SE, które dodatkowo wskazuje na frajdę z jazdy bez lokalnej emisji spalin. Inne charakterystyczne dla tej edycji detale wyposażenia zdobią również listwy progowe i ozdobniki boczne, które wraz z napisem 1/999 podkreślają ekskluzywny charakter limitowanego MINI Cabrio.

W przypadku obręczy kół ze stopów lekkich w tej edycji MINI stawia na pionierskie rozwiązanie. 17-calowe odlewane obręcze kół ze stopów lekkich Electric Power Spoke w 2‑kolorowym wykończeniu są wykonane w 100% z wtórnego aluminium. Stosowanie zielonej energii elektrycznej w produkcji i wykorzystanie surowców wtórnych może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi procesami produkcyjnymi.

MINI Cooper SE Convertible 8

Bogate wyposażenie wnętrza z elementami stylistycznymi MINI Electric

Ogrzewane fotele sportowe mają tapicerkę MINI Yours ze skóry Lounge oraz regulowane podparcie ud. Wielofunkcyjna kierownica sportowa obitą skórą Nappa przyczynia się do frajdy z jazdy, zapewnia stylowy komfort prowadzenia, a ponadto może być podgrzewana. Znaczek MINI Electric w dolnym ramieniu kierownicy nawiązuje do limitowanego charakteru tego elektrycznego kabrioletu. Ekskluzywna natura wnętrza to również zasługa szlachetnych powierzchni Piano Black, które mogą być stylowo podświetlane przez oświetlenie ambientowe. W pełni elektryczny charakter czteroosobowego kabrioletu podkreślają żółte akcenty, takie jak przycisk start/stop.

Obok wielu innych funkcji, wysokiej jakości wyposażenie w kokpicie uzupełniają funkcje eDrive znane z MINI Cooper SE. Dzięki nim kierowca otrzymuje informacje o aktualnym zużyciu energii, zasięgu oraz wskazówki dotyczące ekonomicznego stylu jazdy. Podczas jazdy wszystkie istotne informacje są zebrane na wyświetlaczu MINI Head-Up. Na dłuższych trasach komfort jazdy w limitowanym MINI Cabrio z napędem elektrycznym zapewnia m.in. aktywny regulator prędkości z funkcją Stop & Go oraz system asystujący kierowcy MINI w standardzie.

MINI Cooper SE Convertible 4

Elektryczna gokartowa jazda w purystycznej odsłonie

Wymiary, Długość 3863 mm, rozstaw osi 2495 mm, szerokość 1727 mm i długość 2495 mm, w tym bagażnik o pojemności 160 l, pozostały takie same jak w MINI Cabrio z konwencjonalnym napędem. Silnik elektryczny o mocy 135 kW (184 KM) powstał w centrach kompetencyjnych BMW Group w zakresie elektromobilności w Dingolfing i Landshut. Niewielkie wymiary silnika umożliwiają bardzo dobry rozkład masy na osie oraz sprzyjają zwinnej jeździe i łatwości prowadzenia. Napęd elektryczny płynnie przyspiesza MINI Cooper SE Cabrio od zera do 100 km/h w 7,3 s.

Zasięg 201 km w cyklu testowym WLTP umożliwia wycieczki daleko poza granice miasta. Całkowicie elektryczny i dzięki temu wyjątkowo cichy tekstylny dach w stylu MINI Yours z typowym motywem flagi Union Jack można otwierać, zamykać i ustawiać w funkcji dachu przesuwnego również podczas jazdy z prędkością do 30 km/h.

MINI Cooper SE Convertible 15

Od pomysłu do małej serii

MINI Cooper SE Cabrio to dowód na elastyczność firmy MINI, która po raz pierwszy wprowadza do produkcji małą serię. MINI Cooper SE Cabrio produkowane będzie w Holandii w limitowanej edycji 999 egzemplarzy obok konwencjonalnego MINI Cabrio.

Zdjęcia: MINI