MotoNews.pl

Lotus Exos T125, wyścigowa zabawka dla bogatych

09 sierpnia 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Lotus Exos T125 2

W miniony weekend podczas imprezy Monterey Motorsports Pre-Reunion, prezentującej historyczne i współczesne samochody wyścigowe, zadebiutował nowy bolid Lotusa o nazwie Exos T125.

Pojazd został zainspirowany bolidami startującymi w Formule 1 i przypomina je nie tylko wyglądem zewnętrznym, lecz także niektórymi rozwiązaniami technologicznymi. Jednym z nich jest napęd – silnik Exosa T125 to Cosworth GPV8, nieco „utemperowany”, by jego maksymalna moc wynosiła 650 KM. Jak twierdzi producent, bolid będzie mógł przejechać 4500 km bez wymiany jednostki napędowej zaopatrzonej w zapłon elektryczny.

Lotus Exos T125 waży zaledwie 650 kg, co oznacza, że stosunek mocy do wagi to aż 1000 KM na tonę. Przy takim wyniku Exos T125 będzie zdolny do „zmiecenia” z toru wszelkich konkurentów. W Exosie T125 znajdziemy także zawieszenie z włókna węglowego, ceramiczno-karbonowe tarcze hamulców i półautomatyczną przekładnię.

Gdyby jednak przyszło Państwu do głowy, żeby sprawić sobie takie wyścigowe cudo, to musimy uprzedzić – Lotus zamierza wyprodukować zaledwie 25 egzemplarzy bolidu, z których każdy kosztować będzie około miliona dolarów amerykańskich.

Zdjęcia: Lotus