MotoNews.pl

Historyczne Lamborghini na Schloss Bensberg Classics

10 września 2010

Gallardo LP 570-4 2

Lamborghini pojawi się na jednej z najlepszych europejskich imprez poświęconych historycznym już modelom samochodów. Wystawa Bensberg Classic rozpoczyna się dziś i potrwa do końca weekendu – jej uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć supersportowe samochody reprezentujące kilka dziesięcioleci historii motoryzacji.

Na stoisku Lamborghini pojawi się jeden z pierwszych pojazdów produkcyjnych marki – 400 GT i model Miura P 400 SV, jeden z najbardziej znanych supersportowych samochodów wszech czasów. Za kierownicą 400 GT podczas historycznego rajdu, który będzie jednym z punktów imprezy, zasiądzie kierowca wyścigowy – Jacky Ickx. W latach siedemdziesiątych XX w. sześciokrotnie zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, w 1983 roku wygrał Rajd Dakar i startował także w Formule 1. Na Bensberg Classic pojawią się także model Silhouette z lat 70-tych i Gallardo LP 570-4 Superleggera – najnowsze dzieło firmy z Sant’Agata Bolognese.

Jedną z gwiazd konkursu elegancji, który odbędzie się w niedzielę będzie także z pewnością Lamborghini Faena z 1978 r. Firma Carozzeria Frua poszerzyła rozstaw osi modelu Espada o 18 cm, dzięki czemu stworzyła przestrzeń na druga parę drzwi. Faena zadebiutowała na wystawie w Turynie w 1978 r. i była „przodkiem” współczesnych, czterodrzwiowych samochodów sportowych. Historyczny model Faeny należy obecnie do prywatnego kolekcjonera ze Szwajcarii. W prywatnych rękach znajduje się również Lamborghini Countach LP 400, które pojawi się na sobotnim rajdzie w Bensberg.

Niemal tak sławny jak Miura SV, kolejny element ekspozycji Lamborghini, jest człowiek, który poprowadzi ją podczas wyścigu – długoletni szef kierowców testowych Lamborghini, Valentino Balboni. P 400 SuperVeloce było ostatnim etapem ewolucji legendarnej Miury – sportowego pojazdu wyposażonego w 12-cylindrowy silnik średniej pojemności o mocy 385 KM. W latach 1971-1973 zbudowano 150 egzemplarzy tego modelu, a od dziś będzie go można zobaczyć w Bensbergu. Kolejny pojazd wystawowy do Lamborghini 400 GT 2+2 z 1966 r. z silnikiem V12 o mocy 320 KM, rozwijające prędkość maksymalną 270 km/h.

Pokazowe Silhoutette z 1976 r. to jeden z modeli Lamborghini z 8-cylindrową jednostką napędową pod maską. Ma także demontowany dach i było przeznaczone głównie na rynek amerykański. Zbudowano zaledwie 54 egzemplarze, co sprawia, że jest to jeden z najrzadziej spotykanych modeli z Sant’Agata Bolognese. Miura, 400 GT 2+2 i Silhouette, które zostaną pokazane w Bensbergu pochodzą z muzeum Automobili Lamborghini mieszczącego się w siedzibie firmy i wystawiającego ok. 30 różnych egzemplarzy Lambo.

Zdjęcia: Lamborghini