BMW Group przedstawia projekt studyjny BMW Vision Neue Klasse

BMW Group przedstawia projekt studyjny BMW Vision Neue Klasse04.09.2023
Najnowszy projekt studyjny BMW Group, BMW Vision Neue Klasse, pokazuje, jak będzie wyglądać kolejna generacja pojazdów głównej marki BMW.

Samochód koncepcyjny, który pokazany zostanie po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych IAA Mobility 2023 w Monachium, uosabia wyraźny język projektowania, z rozległymi powierzchniami i zaledwie kilkoma charakterystycznymi liniami, które zostały ograniczone do minimum. Dzięki temu charakterystyczne elementy, takie jak atrapa chłodnicy BMW i zagięty kształt słupków C (tzw. Hofmeister kink) jeszcze bardziej zyskują na wyrazistości, a stylistyka emanuje charakterem BMW bardziej niż kiedykolwiek dotąd.

BMW Vision Neue Klasse

"BMW Vision Neue Klasse łączy naszą innowacyjność w kluczowych obszarach elektryfikacji, cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym" - mówi Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG. - "Tym samym wybiegamy o dwa kroki w przyszłość: dzięki Neue Klasse już w 2025 roku wprowadzimy na drogi mobilność na następną dekadę – a BMW w nową erę."

We wnętrzu system BMW iDrive nowej generacji zapewnia wyjątkowe cyfrowe wrażenia użytkownika, które łączą świat rzeczywisty i wirtualny. Większe wykorzystanie surowców wtórnych, produkcja oszczędzająca zasoby i w pełni elektryczny napęd z technologią BMW eDrive szóstej generacji zmniejszają ślad węglowy Neue Klasse w całym cyklu życia pojazdu.

BMW Vision Neue Klasse

"O 30% większy zasięg, o 30% szybsze ładowanie, o 25% większa wydajność – wraz z Neue Klasse robimy technologiczny skok naprzód i przenosimy Efficient Dynamics w nowy wymiar. To samo dotyczy stylistki: bardziej przyszłościowo już się nie da" - mówi Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju. - "Wraz z Neue Klasse rozpoczęliśmy największą inwestycję w historii firmy. Nie piszemy kolejnego rozdziału BMW, ale nowy tom. Dlatego jest jasne: Neue Klasse będzie miała wpływ na wszystkie generacje modeli."

Nowy język stylistyczny BMW: klarowny, elegancki i ponadczasowy

Wygląd zewnętrzny prezentuje elementy stylistyczne, które będą charakterystyczne dla różnych modeli Neue Klasse. Jest klarowny, elegancki i ponadczasowy. Nowa, w pełni elektryczna konstrukcja pojazdu oferuje nowe możliwości aranżacji wnętrza.

"Stylistyka Neue Klasse jest typowa dla BMW i tak progresywna, że wygląda tak, jakbyśmy pominęli jedną generację" - mówi Adrian van Hooydonk, szef działu projektowania BMW Group.
BMW Vision Neue Klasse

Potężne nadkola, cofnięta nadbudowa kabiny i wysunięty do przodu front w stylu „nosa rekina” to charakterystyczne cechy BMW. 21-calowe aerodynamiczne obręcze kół nawiązują do klasycznego, inspirowanego motorsportem wzoru Cross Spoke. Niemal monolityczne nadwozie pojazdu, mocne wgłębienia z przodu i z tyłu oraz duże powierzchnie szyb tworzą przy tym nową estetykę.

Jasny lakier Joyous Bright o subtelnym żółtym odcieniu podkreśla przyjazną i przyszłościową aurę BMW Vision Neue Klasse. Kontrast do tego tworzą czarne progi i zderzaki. Większe wykorzystanie surowców wtórnych i znacznie mniejsza różnorodność materiałów doskonale wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto ulepszona koncepcja demontażu zoptymalizuje recykling pojazdów Neue Klasse.

BMW Vision Neue Klasse

Nowa interpretacja typowych dla marki elementów stylistycznych, takich jak atrapa chłodnicy BMW i podwójne reflektory, umożliwia stworzenie na przedniej części pojazdu jednolitej powierzchni interakcji. Inscenizacja świetlna z precyzyjną, trójwymiarową animacją sprawia, że intuicyjna interakcja między człowiekiem i samochodem rozpoczyna się już w momencie zbliżania się do pojazdu.

Elementy E-ink w dolnej części szyb bocznych wskazują na czujnik, za pomocą którego można aktywować automatyczne otwieranie drzwi. Również lampy tylne charakteryzują się innowacyjną technologią. Wydrukowane w 3D elementy oprawy są rozmieszczone na kilku poziomach i działają tak, aby tworzyć specjalny efekt głębi.

BMW Vision Neue Klasse

Dalekie perspektywy: kolejna generacja BMW iDrive

Analogowe elementy obsługi zostały w BMW Vision Neue Klasse zredukowane do minimum. Interakcja między człowiekiem a samochodem odbywa się za pośrednictwem BMW Panoramic Vision, centralnego wyświetlacza i przycisków wielofunkcyjnych na kierownicy. Doświadczenie użytkownika uzupełnia sprawdzone sterowanie głosowe z inteligentnym asystentem osobistym BMW. Kolejna generacja BMW iDrive oferuje zatem nowoczesną interpretację typowej dla BMW orientacji na kierowcę.

Podobnie jak w przypadku wprowadzenia pokrętła BMW iDrive na konsoli środkowej czy wyświetlacza BMW Head-Up, również w przypadku debiutującego w Neue Klasse BMW Panoramic Vision, BMW jest pionierem na skalę ogólnoświatową. Informacje wyświetlane są na wysokości idealnie dopasowanej do osi wzroku kierowcy i po raz pierwszy na całej szerokości przedniej szyby. Ta innowacja uzupełni unowocześniony wyświetlacz BMW Head-Up w modelach seryjnych Neue Klasse.

BMW Vision Neue Klasse

W BMW iDrive nowej generacji zarówno kierowca, jak i pasażer mają możliwość interakcji. Kierowca może za pomocą prostego gestu przenieść zawartość z wyświetlacza centralnego do BMW Panoramic Vision.

Skoordynowana choreografia oświetlenia ambientowego, grafiki na wyświetlaczu centralnym i BMW Panoramic Vision wzbogacają wrażenia użytkownika, które można również dostosować za pomocą trybów My Mode. Po przełączeniu w tryb My Mode Sport wskaźniki na żółtym tle ułatwiają dynamiczną jazdę.

Nowy system BMW iDrive bazuje na wysoce zintegrowanej architekturze oprogramowania, która łączy dane dotyczące wrażeń z jazdy i inforozrywki, a także z elektronicznej sieci pokładowej i BMW Cloud. Interakcję między człowiekiem a samochodem można więc jeszcze lepiej dostosować do sytuacji na drodze, a także do indywidualnych potrzeb, co daje zupełnie nowy odbiór mobilności.

BMW Vision Neue Klasse

We wnętrzu BMW Vision Neue Klasse jasne tkaniny sztruksowe tworzą przytulną atmosferę. Na jasnej desce rozdzielczej znajduje się spłaszczona u góry i u dołu kierownica oraz wyświetlacz centralny. Konsola środkowa mieści półkę do ładowania smartfonów i szklaną dźwignię biegów. Fotele przednie przymocowane są do podłogi za pomocą tylko jednego wspornika, co zwiększa przestrzeń na nogi z tyłu, gdzie pasażerowie mogą cieszyć się dużą przestrzenią na dwóch pojedynczych fotelach. Całkowicie pozbawione chromu i skóry wnętrze przyczynia się do optymalizacji bilansu CO2 w procesie produkcyjnym.

Produkcja o obniżonej emisji CO2, technologia BMW eDrive szóstej generacji

Dzięki produkcji w nowo wybudowanych zakładach w Debreczynie, w której całkowicie zrezygnowano z paliw kopalnych, a także dzięki znacznie większemu wykorzystaniu surowców i materiałów wtórnych o obniżonej emisji CO2, Neue Klasse jest istotnym impulsem dla indywidualnej mobilności oszczędzającej zasoby. Oprócz optymalizacji masy, oporów powietrza i toczenia, a także inteligentnego zarządzania temperaturą, napęd elektryczny z technologią BMW eDrive szóstej generacji zapewnia wysoką wydajność energetyczną przez cały okres eksploatacji.

BMW Vision Neue Klasse

Wielką zaletą nowej technologii BMW eDrive są nie tylko wysokowydajne silniki elektryczne, ale także nowe okrągłe ogniwa akumulatorowe. Ich gęstość energii jest o ponad 20% wyższa niż w przypadku dotychczasowych ogniw pryzmatycznych. Technologia BMW eDrive szóstej generacji umożliwia w modelach Neue Klasse nawet o 30% szybsze ładowanie i o 30% większy zasięg. Dzięki tym wszystkim środkom całkowita wydajność pojazdu wzrasta nawet o 25%.

Innowacje zapewniają typową dla BMW radość z jazdy dla przyszłych pokoleń

Elektryfikacja, cyfryzacja i gospodarka o obiegu zamkniętym to główne elementy transformacji, którą BMW Group aktywnie kształtuje. Zaczęła się ona od zelektryfikowanych modeli marki BMW i. BMW i Vision Circular pokazało ogromny potencjał, jaki można wykorzystać dzięki konsekwentnej gospodarce o obiegu zamkniętym w celu zmniejszenia zużycia surowców i emisji CO2. To, w jaki sposób technologia cyfrowa stawia ludzi w centrum uwagi i może wzbogacić doświadczenia użytkownika, zademonstrowało BMW i Vision Dee.

BMW Vision Neue Klasse

BMW Vision Neue Klasse łączy wszystkie te motywy. Samochód reprezentuje całą różnorodność innowacji technologicznych, dzięki którym BMW Group demonstruje swoje przygotowanie na wyzwania przyszłości. BMW Vision Neue Klasse to sygnał nadejścia nowej ery indywidualnej mobilności. Oferuje bogate wrażenia cyfrowe, mobilność bez lokalnej emisji spalin i zgodność z ideą cyrkularności w dłuższej perspektywie czasowej, zapewniając typową dla BMW radość z jazdy dla przyszłych pokoleń.

Źródło: BMW