Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność

Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność15.04.2009
Fascynującej zwinności w każdym terenie będzie towarzyszyć jeszcze bardziej ekonomiczna eksploatacja. Przedstawiamy BMW X3, czyli dzieło czołowego producenta samochodów klasy premium z napędem na cztery koła,...

...który po raz kolejny ustala nowe standardy efektywności w segmencie Sports Activity Vehicle.

Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność 1 Nowe BMW X3 xDrive18d napędzane jest czterocylindrowym silnikiem dieslowskim o pojemności 2,0 litra i pokaźnej mocy wynoszącej 105 kW/143 KM. Średnie zużycie paliwa tej nowej wersji samochodu mierzone według dyrektywy UE wynosi zaledwie 6.2 l/100 km. W przełożeniu na emisję CO2 oznacza to jedynie 165 g/km. W ten sposób BMW X3 staje się w swojej klasie najoszczędniejszym samochodem z napędem na cztery koła, także jeśli porównamy go pod względem osiągów. Rzecz jasna, BMW X3 xDrive18d spełnia normę czystości spalin Euro 5.

Dostarczając radości jazdy w każdych warunkach, a w dodatku robiąc to w niezwykle oszczędny sposób, BMW X3 stało się prawdziwym wzorcem i dyktatorem mody w swojej klasie, co niewątpliwie przyczyniło się do światowego sukcesu tego samochodu. BMW X3 było pierwszym samochodem zasługującym w pełni na miano Sports Activity Vehicle, a jego całkowita sprzedaż przekroczyła już 500.000 pojazdów. Przez dłuższy czas BMW X3 byoł jedynym tej klasy samochodem premium, do dzisiaj pozostając uosobieniem dynamiki jazdy dostępnej na asfalcie, a także zwinności i możliwości prezentowanych w warunkach terenowych. Nie jest też bez znaczenia, że BMW X3 gwarantuje znakomicie dobrane połączenie osiągów z ekonomią eksploatacji, któremu nie może dorównać żaden z konkurentów samochodów BMW serii X.

Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność 2 Najlepsza technologia napędu na cztery koła, duża moc, jakość z wyższej półki, wszystko przy jeszcze lepszej ekonomii eksploatacji.
Atrakcyjna kombinacja tych składników została połączona w kolejnej znakomitej formie nowego samochodu BMW X3 xDrive18d. Zaletom opracowanego przez BMW inteligentnego napędu na wszystkie koła xDrive, spontanicznemu przyrostowi mocy typowemu dla dieslowskich silników BMW, bezkompromisowej jakości prawdziwego samochodu klasy premium, towarzyszy jeszcze oszczędniejsze korzystanie z energii zgromadzonej w zbiorniku paliwa.

BMW X3 xDrive18d napędzane jest czterocylindrowym silnikiem dieslowskim z blokiem wykonanym z lekkich stopów i z bezpośrednim wtryskiem paliwa systemu common rail, wytwarzającym moc maksymalną 105 kW/143 KM przy 4,000 obr/min i maksymalny moment obrotowy wynoszący 350 Nm już przy 1750 obr/min, co zapewnia świetną dynamikę i porządną siłę napędową w każdych warunkach. BMW X3 xDrive18d przyspiesza ze startu zatrzymanego do 100 km/h już w 10,3 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 195 km/h.

Stosując przy opracowywaniu samochodu strategię efektywnej dynamiki (BMW EfficientDynamics), wykorzystano wysoką sprawność silnika dieslowskiego do uzyskania wyjątkowo oszczędnej charakterystyki zużycia paliwa w BMW X3 xDrive18d.

Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność 3Otrzymano w ten sposób średnie zużycie paliwa wynoszące 6.2 l/100 km i emisję CO2 wynoszącą 165 g/km, co czyni z nowego modelu czystszy i bardziej ekonomiczny samochód od dotychczasowego lidera, napędzanego silnikiem 130 kW/177 KM BMW X3 xDrive20d (6.5 l/100 km, emisja CO2 172 g/km). Podobnie, jak “większy brat”, BMW X3 xDrive18d spełnia normę Euro 5 dotyczącą czystości spalin.

Klucz do sukcesu BMW X3: efektywność, utrzymywanie wartości, niezawodność.
Wprowadzenie na rynek BMW X3 xDrive18d zwiększa ilość wariantów silnikowych dostępnych w tym samochodzie aż do siedmiu. Oferowane są trzy silniki benzynowe, o mocach od 110 kW/150 KM do 200 kW/272 KM i cztery jednostki dieslowskie, na czele z silnikiem wytwarzającym 210 kW/286 KM, dostępnym w BMW X3 xDrive35d, który pozostaje najbardziej dynamicznym samochodem tej serii.

Tak jak wszystkie pozostałe warianty silnikowe, BMW X3 xDrive18d wyposażony jest standardowo w opracowany przez BMW inteligentny system napędu na cztery koła xDrive. Jest to elektronicznie sterowany system stałego napędu na cztery koła, pozwalający na zmianę rozdziału momentu napędowego pomiędzy osie, co z kolei gwarantuje pełne wykorzystanie możliwości silnika na asfalcie oraz optymalne wykorzystanie możliwości trakcyjnych w terenie, gdzie stałe przeniesienie napędu na wszystkie koła pozwala najbardziej efektywnie zamienić moment obrotowy silnika na rzeczywistą siłę napędową przenoszoną na nawierzchnię.

Nowe BMW X3 xDrive18d, wyjątkowa zwinność 4 Dzięki wyjątkowym i odczuwalnym zza kierownicy własnościom systemu xDrive, który jest dostępny także w wielu innych modelach BMW, firma BMW utrzymała również w roku 2008 pozycję czołowego producenta samochodów z napędem wszystkich kół w segmencie premium.

Co więcej, w BMW X3 tak wysokiej sprawności energetycznej i wspaniałym własnościom jezdnym towarzyszy zupełnie niezwykła niezawodność samochodu. W roku 2009 po raz drugi z rzędu BMW X3 otrzymał nagrodę Żółtego Anioła w kategorii jakości wykonania, przyznawaną przez największy na świecie, niemiecki związek automobilistów Allgemeine Deutsche Automobilclub (ADAC). Korzystając ze statystyk pomocy drogowej ADAC, której samochody znane są w Niemczech jako żółte anioły, automobilklub ponownie uznał BMW X3 za najbardziej niezawodny samochód spotykany na niemieckich drogach.

Warto też pamiętać, że samochody BMW z segmentu SAV zajmują najwyższe lokaty jeśli chodzi o wartość odsprzedażną. W kategorii samochodów terenowych, według danych rynkowych zebranych przez firmę EurotaxSchwacke, właśnie BMW X3 zajął pierwsze miejsce na liście AutomobilForecastIndex 2008 potwierdzającej, że w tym segmencie rynkowym właśnie SAV produkowany przez BMW wykazuje najmniejszy spadek wartości w trakcie eksploatacji.

Źródło: BMW