BMW Art Car autorstwa Jeffa Koonsa

BMW Art Car autorstwa Jeffa Koonsa05.07.2010
W czerwcu, w Paryżu Jeff Koons pokazał swoje najnowsze dzieło z serii BMW Art Car - artystyczne wcielenie BMW M3 GT2. Projekt autorstwa Koonsa jest siedemnastym z serii samochodów tworzonych dla BMW przez najlepszych światowych artystów.

Uroczysta premiera odbyła się w Centrum Pompidou – jednym z najbardziej prestiżowych w świecie centrów współczesnej sztuki. Zwiedzający Centrum Pompidou mogli oglądać dzieło Jeffa Koonsa, mieli też okazję posłuchać artysty opowiadającego o swoim projekcie w obecności Alaina Sebana, dyrektora muzeum.

BMW Art Car autorstwa Jeffa Koonsa 1 BMW Art Cars tworzyły wcześniej takie sławy, jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein czy Frank Stella. Stworzone przez nich mobilne dzieła sztuki brały udział w wyścigach na torze Le Mans we Francji. W zgodzie z tradycją 12. i 13. czerwca tego roku BMW Art Car Jeffa Koonsa pojedzie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans – swoistym motoryzacyjnym teście wytrzymałości, w którym samochody przez całą dobę mają za zadanie wykonać jak największą liczbę okrążeń toru.

Przygotowując się do stworzenia projektu Koons, światowej sławy artysta i performer, przyglądał się wizerunkom samochodów wyścigowych, obrazom przedstawiającym wibrujące kolory, szybkość i eksplozje. Efektem jego poszukiwań stało się auto będące kwintesencją ruchu, energii i siły. Srebrne wnętrze i energetycznie ozdobiona maska tworzą wyjątkowy efekt dynamiki i ruchu, który widoczny jest nawet, kiedy auto stoi.

Podstawowym zadaniem artysty było stworzenie projektu, który nie kłóciłby się z aerodynamicznymi cechami samochodu wyścigowego. Wyzwaniem był też czas – od pierwszych rysunków do światowej premiery były tylko 2 miesiące. Zastosowano druk cyfrowy i podwójną warstwę folii z nadrukiem. Aby przenieść na karoserię samochodu setki kolorowych dynamicznych kresek, projekty CAD zostały przetłumaczone z języka 3D na 2D na potrzeby procesu drukowania, a następnie gotowa folia została skrupulatnie przyklejona na poszczególne części całego samochodu.

BMW Art Car autorstwa Jeffa Koonsa 2 "Samochody wyścigowe są jak życie - silne i pełne energii", powiedział Koons. "Można uczestniczyć w nim, dołączyć do niego i pozwolić przesiąknąć jego energią. Ten samochód ma mnóstwo energii pod maską – chcę, aby moje pomysły na zewnątrz przenikały się z tym, co jest ukryte w środku".

Artysta do tego stopnia zaangażował się w projekt, że w lutym tego roku w Sebring na Florydzie, dołączył do zespołu BMW American Le Mans Series Team, aby doświadczyć mocy BMW M3 GT2 przy prędkościach porównywalnych z tymi osiąganymi na torze. Koons chciał, aby prędkość, której doświadczy na własnej skórze, stała się jego inspiracją do dalszego projektowania. W ramach eksperymentu Koons prowadził również BMW M3 Coupe.

Koons przez wiele miesięcy intensywnie współpracował z zespołem BMW w Monachium - łącząc swoje umiejętności z wyrafinowaną techniką BMW po to, by 17. BMW Art Car był gotowy do 24 godzinnego wyścigu w Le Mans. BMW Art Car został stworzony z pomocą zespołu inżynierów i projektantów w BMW Design Schmid (ORT) z Bawarii.

Źródło: BMW