BMW ActiveHybrid 5 - hybryda klasy premium

BMW ActiveHybrid 5 - hybryda klasy premium05.10.2011
BMW przenosi koncepcję rozwoju inteligentnych systemów hybrydowych na następny poziom rozwoju, prezentując BMW ActiveHybrid 5 - kolejny seryjnie produkowany model, w którym jednostka spalinowa łączy siły z silnikiem elektrycznym, ...

...aby zaoferować większą wydajność i typową dla marki przyjemność z jazdy. Model BMW ActiveHybrid 5 został wyposażony w sześciocylindrową, rzędową jednostkę benzynową z technologią podwójnego doładowania BMW TwinPower Turbo, elektryczny układ napędowy oraz zastosowaną po raz pierwszy w tym połączeniu ośmiobiegową przekładnię automatyczną.

BMW ActiveHybrid 5 - hybryda klasy premium 1 Technologię BMW ActiveHybrid najnowszej generacji uzupełnia precyzyjnie sterowany – a tym samym wyjątkowo wydajny – układ zarządzania przepływem energii. Wszystko to pozwala modelowi BMW ActiveHybrid 5 na osiągnięcie wiodącej w klasie luksusowych limuzyn premium równowagi pomiędzy osiągami, a wydajnością paliwową. Układ napędowy pojazdu generuje łączną moc 250 kW/340 KM i pozwala na podróżowanie z wykorzystaniem jedynie napędu elektrycznego do prędkości 60 km/h, uzyskanie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 5,9 sekundy, ograniczenie średniego zużycia paliwa do 6,4 - 7 litrów na 100 kilometrów oraz osiągnięcie emisji CO2 na poziomie 149-163 g/km (dane w cyklu pomiarowym UE; wyniki mogą różnić się w zależności od zastosowanych opon).

Zastosowany w BMW ActiveHybrid 5 sześciocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy o mocy 225 kW/306 KM z technologią podwójnego doładowania BMW TwinPower Turbo to jednostka znana z BMW 535i i ceniona za swoją dynamiczną moc, wysoki moment obrotowy i dużą wydajność. Z kolei silnik elektryczny rozwija 40 kW/55 KM i jest zasilany energią z wysokowydajnego akumulatora litowo-jonowego umieszczonego w bagażniku.

Moc dwóch harmonijnie połączonych układów napędowych jest przekazywana na tylne koła za pośrednictwem ośmiobiegowej przekładni automatycznej. Oprócz w pełni hybrydowej konstrukcji – która pozwala na bezemisyjną jazdę w mieście w trybie elektrycznym – BMW ActiveHybrid 5 charakteryzuje się nie tylko najbardziej sportowymi osiągami w segmencie, ale także większą wydajnością paliwową w porównaniu z modelem BMW 535i.

BMW ActiveHybrid 5 - hybryda klasy premium 2 W celu pełnego wykorzystania potencjału technologii BMW ActiveHybrid, inteligentny system zarządzania energią zintegrowany z pokładową elektroniką modelu BMW ActiveHybrid 5 zapewnia efektywne działanie systemu w oparciu o szereg innowacyjnych funkcji. Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy jest ładowany w momencie, gdy samochód porusza się ze stałą prędkością lub hamuje, natomiast silnik elektryczny pełni wówczas rolę generatora dostarczającego energię do wysokonapięciowego akumulatora. Z kolei podczas przyspieszania silnik elektryczny przejmuje funkcję doładowania i wspiera silnik spalinowy poprzez generowanie ultra-dynamicznej dawki mocy, dzięki której samochód w pełni uwidacznia swoją agresywną, sportową naturę. Co więcej, podczas jazdy w trybie ECO PRO ze stałą prędkością do 160 km/h, silnik spalinowy może zostać całkowicie odłączony.

Tryb jazdy ze stałą prędkością pozwala podróżować w komfortowych warunkach i przy wykorzystaniu już wygenerowanej energii kinetycznej. W celu uniknięcia sytuacji, w których silnik pracuje na biegu jałowym – na przykład podczas postoju na skrzyżowaniu lub w korku ulicznym – BMW ActiveHybrid 5 zostało wyposażone w hybrydową funkcję start-stop.

Dodatkowo, pokładowy system elektroniczny BMW ActiveHybrid 5 został połączony ze standardową nawigacją satelitarną Professional, co pozwala na wcześniejszą analizę sytuacji drogowej i przygotowanie poszczególnych komponentów na pracę z maksymalną wydajnością (efekt może się różnić w zależności od jakości dostępnych danych nawigacyjnych). Wszystkie hybrydowe komponenty układu napędowego oraz systemu zarządzania energią zostały opracowane specjalnie dla modelu BMW ActiveHybrid 5. W rezultacie powstała wyjątkowo spójna koncepcja pojazdu, który demonstruje na drodze zalety technologii BMW ActiveHybrid. Oczywiście wszystkie podzespoły układu hybrydowego zaprojektowano pod kątem wieloletniej eksploatacji.

BMW ActiveHybrid 5 - hybryda klasy premium 3 BMW ActiveHybrid 5 zachowuje sportową, a jednocześnie elegancką stylistykę nadwozia modelu BMW serii 5 Limuzyna, którą uzupełniają eleganckie detale podkreślające nowatorską technologię napędu. BMW ActiveHybrid 5 wyróżnia się na tle innych modeli w gamie oznaczeniami „ActiveHybrid 5” na słupkach C, typową dla BMW osłoną chłodnicy w kształcie nerki z galwanizowanymi listwami oraz chromowanymi, matowymi końcówkami układu wydechowego. W opcji dostępne są 18-calowe obręcze aluminiowe typu Streamline, które potwierdzają wyjątkową wydajność aerodynamiczną pojazdu. BMW ActiveHybrid 5 jest jedynym modelem w gamie BMW serii 5 oferowanym z metalicznym odcieniem nadwozia Bluewater. Samochód wyróżnia się także oznaczeniami „ActiveHybrid 5” na progach drzwi, aluminiową plakietką z tym samym oznaczeniem wkomponowaną w konsolę centralną, charakterystyczną osłoną silnika oraz wyraźnym oznaczeniem „ActiveHybrid Power Unit” umieszczonym na specjalnej obudowie wydajnego akumulatora umieszczonego w bagażniku.

Wybór kolorów wnętrza, tapicerki i elementów wykończeniowych odzwierciedla warianty oferowane w BMW serii 5 Limuzyna. W wyposażeniu standardowym, oprócz nawigacji satelitarnej Professional, znajduje się również 4-strefowa klimatyzacja automatyczna ze stacjonarnym układem klimatyzacji. Co więcej, wyposażenie modelu BMW ActiveHybrid 5 może zostać uzupełnione o liczne systemy wspomagające kierowcę, mobilne usługi z zakresu BMW ConnectedDrive, a także niemal wszystkie pozostałe elementy dostępne opcjonalnie w BMW serii 5 Limuzyna z konwencjonalną jednostką napędową.

Źródło: BMW, Moto Target