Citroen C-Zero - rozwiązanie w 100% elektryczne

Citroen C-Zero - rozwiązanie w 100% elektryczne12.11.2009
Zero emisji CO2, zero zużycia paliwa, zero hałasu! CITROËN C-ZERO wzbogaca ofertę w kategorii małych samochodów z napędem elektrycznym. Ten niewielki samochód został opracowany po to, aby ułatwić poruszanie się w mieście:...

... rozmiary, szybkie ładowanie oraz zasięg pozwalający na codzienne poruszanie się w środowisku miejskim,a wszystko to w ciszy pozwalającej zapomnieć o miejskim gwarze. Prawdziwe połączenie technologii i kreatywności, odpowiadające na wyzwania stawiane przez przyszłość!

CITROËN wyprodukował już ponad 5 500 pojazdów elektrycznych i zajmuje wiodącą pozycję w tym sektorze. Zdobyte doświadczenie umożliwia Marce umocnienie znaczącego miejsca na rynku, którego dynamiczny rozwój przewidywany jest w najbliższych latach.

Citroen C-Zero - rozwiązanie w 100% elektryczne 1 Opracowany przy współpracy z Mitsubishi Motors Corporation, C-ZERO, obok Berlingo First Electrique stworzonym z pomocą Venturu, jest drugim produktem Marki w segmencie samochodów elektrycznych. Na rynku francuskim oba te modele dotowane będą przez rząd premią 5.000 €.

SAMOCHÓD W 100 % ELEKTRYCZNY
W pełni elektryczny CITROËN C-ZERO jest wyposażony w silnik elektryczny ze stałym magnesem o mocy 47 kW lub 64 KM CEE w zakresie od 3 000 do 6 000 obr/min. Maksymalny moment wynosi 180 Nm od 2 000 obr/min. Moc jest przenoszona na tylne koła za pomocą jednostopniowej przekładni redukcyjnej. Silnik jest zasilany akumulatorami litowo-jonowymi typu Lithium-ion330 najnowszej generacji zlokalizowanymi w środkowej części pojazdu. Składa się na nie 88 ogniw 50 Ah (zapas energii 16 kWh), a ładowanie odbywa się pod napięciem 330 V. Technologia Lithuim-ion umożliwia ograniczenie masy akumulatorów w porównaniu do tradycyjnych technologii przy zachowaniu tych samych parametrów. Jednocześnie częściowe ładowanie nie skraca życia akumulatora.

ŁATWE ŁADOWANIE, ŁATWA OBSŁUGA
Ładowanie akumulatorów CITROËNA C-ZERO jest bardzo łatwe: wystarczy podłączyć przewód zasilający do gniazdka 220 V. Pełne doładowanie wymaga 6 godzin. Istnieje również możliwość szybkiego doładowania do 80% w ciągu zaledwie 30 minut przy użyciu gniazdka trójfazowego (400V).

Obsługa samochodu też jest prosta : wystarczy przekręcić kluczyk i sygnał dźwiękowy potwierdza, że samochód został uruchomiony. CITROËN C-ZERO prowadzi się jak każdy samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. Klasyczny wskaźnik paliwa jest zastąpiony wskaźnikiem naładowania akumulatorów.

Citroen C-Zero - rozwiązanie w 100% elektryczne 2 FUNKCJE ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI UŻYTKOWNIKÓW CITROËN C-ZERO jest idealnie dostosowany do potrzeb wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw – urzędów, samorządów, flot firmowych, ale także klientów indywidualnych poszukujących samochodu w pełni ekonomicznego w eksploatacji. Samochód oferujący 4 pełnowymiarowe siedzenia dzięki rozstawowi osi wynoszącemu 2,55 mm, oraz bagażnik o pojemności 166 litrów, zapewnia bezszelestną pracę i oferuje liczne elementy wyposażenia poprawiające komfort jazdy i bezpieczeństwo. Wspomaganie układu kierowniczego, ABS, ASR, ESP, elektryczne szyby, 6 poduszek powietrznych, niezależny system teleinformatyczny do wzywania pomocy oraz klimatyzacja to tylko najważniejsze spośród montowanych standardowo systemów w samochodzie.

MIEJSKI SAMOCHÓD, KTÓRY MOŻE PORUSZAĆ SIĘ SWOBODNIE POZA MIASTEM
Małe wymiary zewnętrzne, a szczególnie długość wynosząca 3,48 m i średnica zawracania 9 m sprawiają, że C-ZERO może z łatwością poruszać się w ruchu miejskim.

Dzięki oferowanym parametrom (maksymalna prędkość 130 km/h, 0-100 km/h w około 15 sekund, przyspieszenie 60-90 km/h w 6 sekund) samochód jest w pełni przystosowany do jazdy w warunkach miejskich, ale również może bez przeszkód oddalić się od miasta na odległość około 130 km w znormalizowanym cyklu mieszanym.

Źródło: Citroen