Toyota Mirai debiutuje w Kanadzie

Toyota Mirai debiutuje w Kanadzie23.01.2019
Transport wodorowy w Kanadzie nabiera rozpędu. Toyota dostarczyła rządowi Quebecu 50 wodorowych Mirai. Jest to pierwsza flota samochodów na ogniwa paliwowe w Kanadzie.

Zakup floty elektrycznych samochodów Toyoty na ogniwa paliwowe przez władze prowincji to inauguracja obecności wodorowej motoryzacji w Kanadzie. Podczas trwających właśnie targów motoryzacyjnych w Montrealu Toyota Canada oraz jej partnerzy zaprezentowali postępy w rozwoju wodorowego transportu i odpowiedniej infrastruktury w Quebecu.

„To kluczowy moment, który zdefiniuje rozwój zrównoważonego transportu w Quebecu. Toyota Mirai, elektryczny samochód na wodór, debiutuje w naszej prowincji. Flota 50 Mirai została przywieziona z Japonii do Vancouver, skąd przyjechała do Montrealu pociągiem. Auta trafiły do Quebec City do floty władz prowincji. W ciągu ostatnich dwóch lat Toyota mocno inwestowała w tutejszy rynek, aby przygotować go do premiery Mirai. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w budowę pierwszej stacji wodorowej w Quebecu” – powiedział Martin Gilbert, dyrektor ds. strategii i innowacji Toyota Canada.
Toyota Mirai
Toyota Mirai

Pierwsza publiczna stacja wodorowa w Quebecu już w lutym

W Quebec City pod Montrealem powstaje pierwsza kanadyjska publiczna stacja, na której obok konwencjonalnych paliw i punktów ładowania akumulatorów będzie dostępny także sprężony wodór. Toyota wyposażyła ją w dystrybutor wodoru, dzięki któremu tankowanie samochodów na ogniwa paliwowe będzie przebiegało szybko i bezpiecznie. Wodór będzie produkowany na miejscu w elektrolizerze wody, który będzie wykorzystywał nadmiar energii dostarczanej do sieci z elektrowni wodnych w Quebecu.

Stacja zostanie otwarta w lutym, a w planach jest budowa kolejnej w Montrealu. Obiekt powstaje we współpracy z firmami Harnois Energies i Hydrogenics, przy wsparciu Toyoty, Natural Resources Canada oraz rządu Quebecu za pośrednictwem agencji Transition énergétique Québec.

„Dla nas kluczowe w tym projekcie jest to, że elektrolizer wody będzie produkował wodór na miejscu, wykorzystując nadmiar energii w sieci energetycznej, który Quebec zawdzięcza swoim elektrowniom wodnym. W ten sposób energia odnawialna będzie magazynowana w postaci czystego, zrównoważonego paliwa do samochodów elektrycznych zasilanych wodorem” – powiedział Martin Gilbert z Toyota Canada. – „Jako światowy lider energetyki wodnej, Quebec ma szansę stać się także liderem produkcji wodoru”.

Toyota stawia na wodór

Toyota jest największym promotorem bezemisyjnego transportu wodorowego na świecie. W ostatnich latach Toyota Canada była mocno zaangażowana w przygotowanie kanadyjskiego rynku motoryzacyjnego do wprowadzenia samochodów na wodór. Kanadyjski oddział Toyoty zajmował się inwestycjami, nawiązywaniem współpracy z innymi firmami i podmiotami oraz popularyzacją wiedzy na temat technologii wodorowych. Koncern blisko współpracował z rządem Quebecu i przedsiębiorstwami z branży wodorowej przy tworzeniu infrastruktury tankowania wodoru oraz organizacji sieci wsparcia serwisowego dla samochodów na ogniwa paliwowe.

Toyota Mirai
Toyota Mirai

Toyota produkuje model Mirai od grudnia 2014 roku. Samochód jest oferowany w Japonii, USA oraz na wybranych rynkach w Europie. Mirai to średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi, w których generowany jest prąd w reakcji wodoru i tlenu. Auto ma zasięg ponad 500 km, a jego tankowanie trwa 3 minuty. Silnik o mocy 154 KM i 335 Nm momentu obrotowego rozpędza wodorową Toyotę do 100 km/h w 9 s. Samochód nie emituje spalin ani dwutlenku węgla, a jedynie parę wodną.

Toyota Mirai w Polsce

Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru w Polsce zostaną uruchomione przez Lotos do 2021 roku. Koncern ogłosił swoje plany podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Na początku stacje powstaną w Warszawie i Gdańsku. Pierwsze doświadczenia z technologią wodorową zdobył już także Orlen, który uruchomił punkt tankowania wodoru na swojej stacji w Mulheim w Niemczech.

Otwarcie stacji wodorowych w Polsce stworzy warunki do wprowadzenia Toyoty Mirai także na nasz rynek. Wodorowa Toyota jest znana polskiej publiczności od 2016 roku, kiedy została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Poznaniu i na Pikniku Naukowym w Warszawie.

Źródło: Toyota