Światowa premiera Toyoty bZ4X Concept

Światowa premiera Toyoty bZ4X Concept19.04.2021
Toyota podczas Shanghai Motor Show zaprezentowała koncepcyjną wersję modelu bZ4X, który będzie pierwszym z gamy samochodów z bezemisyjnym napędem elektrycznym na baterie (BEV).

Toyota bZ4X Concept to średniej wielkości SUV z napędem na cztery koła. Jego premiera to kolejny etap procesu transformacji Toyoty z koncernu motoryzacyjnego w firmę oferującą usługi mobilności.

Nazwa „bZ” jest skrótem od beyond Zero, czyli koncepcji Toyoty, w myśl której marka angażuje się nie tylko w osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla i neutralności węglowej, ale idzie jeszcze dalej, wprowadzając do swoich aut funkcję oczyszczania powietrza w trakcie jazdy (model Mirai).

Toyota bZ4X Concept została opracowana we współpracy Toyota Motor Corporation z Subaru Corporation, wykorzystując ekspercką wiedzę i umiejętności każdej z firm. Sprzedaż wersji produkcyjnej ma się rozpocząć w połowie 2022 roku.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Elektryczny SUV nowej generacji uzupełnia ofertę zelektryfikowanych napędów Toyoty

„To ważny moment w harmonogramie rozwoju naszych zelektryfikowanych napędów. Pracujemy nad nimi od ponad 20 lat – od 1997 roku – wprowadzając w tym czasie do produkcji seryjnej hybrydy, hybrydy typu plug-in, a ostatnio elektryczny model na wodór – już drugą generację Toyoty Mirai. Teraz uzupełniamy tę grupę o akumulatorowy samochód elektryczny. To oznacza, że już dziś jesteśmy gotowi na spełnienie oczekiwań każdego entuzjasty napędów zelektryfikowanych. I pokazuje obszerność naszej oferty technologicznej w tym zakresie” – oświadczył dr Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland oraz Toyota Central Europe.

Stylistyka karoserii łączy dynamikę i funkcjonalność

Stylistyka nadwozia Toyoty bZ4X Concept stanowi zapowiedź świetnych właściwości jezdnych. Wygląd konceptu łączy dynamikę i funkcjonalność: jako SUV auto charakteryzuje się wysoką pozycją za kierownicą, ale sprawia też wrażenie przyklejonego do drogi. Stylistyka nadwozia z jednej strony jest dopracowana i nowoczesna, a z drugiej budzi emocje.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Przód samochodu został pozbawiony grilla dobrze znanego z aut spalinowych, a zamiast tego zawiera układ czujników, świateł i elementów aerodynamicznych w charakterystycznej formie „młota”, który nadaje mu nowatorski charakter.

Obszerna kabina i koncepcja „drive module”

Toyota bZ4X Concept została zbudowana na nowej platformie modułowej e-TNGA, przygotowanej specjalnie dla samochodów elektrycznych. Duży rozstaw osi i krótkie zwisy pomogły w stworzeniu obszernej, otwartej kabiny. Przestrzeń na nogi z tyłu jest na poziomie dużych samochodów segmentu D.

Przednia część kabiny została zaprojektowana zgodnie z koncepcją „drive module”, która daje kierowcy poczucie bezpośredniego połączenia z drogą i dostępu do najważniejszych informacji. Umieszczona nisko tablica przyrządów pozwoliła stworzyć przed kierowcą panoramiczną widoczność i podkreśla poczucie przestronności. Panele sterowania umieszczono wokół konsoli centralnej i zaprojektowano tak, by był czytelny i prosty w obsłudze. Wyświetlacz, na którym prezentowane są najważniejsze komunikaty dla kierowcy, umieszczono nad kierownicą, ułatwiając ich szybkie odczytanie.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Zarządzanie energią akumulatorów zagwarantuje optymalne zasięgi

Podczas prac rozwojowych wykorzystano ponad 20-letnie doświadczenie Toyoty jako lidera elektryfikacji pojazdów oraz tak charakterystyczne atuty marki jak jakość, wytrzymałość i niezawodność. To sprawiło, że napęd elektryczny – silnik, jednostka sterująca oraz system zarządzania – zapewnią wiodącą w klasie wydajność oraz bardzo konkurencyjny zasięg.

Standardowy system fotowoltaiczny zwiększa zasięg oraz podkreśla wizerunek auta jako przyjaznego środowisku. Dzięki eksperckiej wiedzy Toyoty w dziedzinie rozwoju baterii do samochodów hybrydowych i hybryd plug-in, z myślą o Toyocie bZ4X Concept stworzono większą i mocniejszą baterię, która zapewni niezawodność i dobre osiągi, a także utrzymanie zasięgu auta nawet w rejonach o chłodniejszym klimacie.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Prawdziwy SUV z dużymi możliwościami napędu na wszystkie koła

System napędu na cztery koła, który składa się z elektrycznych silników zamontowanych na przedniej i tylnej osi, został opracowany razem z Subaru. Korzystając z bogatej historii i doświadczeń Toyoty oraz Subaru, stworzono napęd na wszystkie koła o dużych możliwościach. System gwarantuje Toyocie bZ4X realne możliwości jazdy w terenie, a jednocześnie zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i pewność jazdy dla kierowcy w każdych warunkach drogowych.

Zaawansowany system steer-by-wire

Toyota bZ4X będzie dostępna z pierwszym na świecie wśród masowo produkowanych samochodów układem kierowniczym łączącym wolant z systemem steer-by-wire. Ta technologia daje kierowcy większą kontrolę, eliminując zakłócenia z nierównych nawierzchni i hamowania, a przez to zapewniając większą precyzję, idącą w parze z prędkością auta i kątem skrętu. System steer-by-wire pozwala zrezygnować z tradycyjnej, okrągłej kierownicy, zastępując ją nowym wolantem o specjalnie opracowanym kształcie. Technologia ta eliminuje konieczność odrywania rąk od kierownicy podczas skrętu i daje więcej przyjemności z jazdy.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Toyota bZ – seria nowych samochodów z napędem elektrycznym na baterie

Toyota bZ4X Concept jest pierwszym autem, w którym zostanie zastosowana nowa konwencja nazywania modeli z wykorzystaniem akronimu „bZ” – beyond Zero. Do 2025 roku Toyota planuje wprowadzić 15 modeli z napędem elektrycznym na baterie, w tym siedem aut z linii bZ.

Modele bZ Toyoty pomogą osiągnąć cel neutralności węglowej. Neutralność węglowa odnosi się do koncepcji i inicjatyw, których celem jest neutralizacja emisji CO2 podczas całego cyklu życia pojazdu – od produkcji przez dystrybucję, użytkowanie, aż po recykling i utylizację.

Toyota czerpie z 20-letniego doświadczenia jako lidera elektryfikacji

Nowa Toyota bZ4X Concept to kolejny kamień milowy Toyoty na drodze do osiągnięcia zerowej emisji. Proces ten rozpoczął się ponad 20 lat temu wraz z premierą Priusa, pierwszego masowo produkowanego elektrycznego samochodu hybrydowego. Od tamtej pory Toyota cały czas przesuwa granice elektryfikacji pojazdów, osiągając coraz lepszą wydajność technologii hybrydowej i wykorzystując szanse związane z rozwojem napędów plug-in oraz pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Do dziś Toyota sprzedała ponad 18 milionów zelektryfikowanych samochodów, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 140 milionów ton CO2. W latach 2010–2019 technologie elektryfikacji przyczyniły się do globalnej redukcji emisji CO2 w pojazdach Toyoty o około 22 procent.

Toyota
Toyota bZ4X Concept

Toyota bZ to sygnał, że koncern w kontekście przyszłości transportu patrzy o wiele dalej niż na zerową emisyjność. Koncepcja beyond Zero obejmuje zarówno ideę coraz lepszej Mobilności Dla Wszystkich, jak również dążenie Toyoty do tworzenia produktów i usług, które zwiększają radość z prowadzenia, poprawiają jakość odczuć podczas jazdy kierowcy i pasażerów oraz zapewniają bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Wszystko po to, by na całym świecie stworzyć lepsze społeczeństwo.

Żeby osiągnąć te cele, Toyota rozwija szeroką gamę zelektryfikowanych technologii i różnych typów pojazdów, by dopasować się do potrzeb klientów na poszczególnych rynkach – w swojej gamie ma auta hybrydowe (HEV), hybrydy plug-in (PHEV), samochody elektryczne na ogniwa paliwowe (FCEV) oraz na baterie (BEV). Co więcej, rozwijając wodór jako źródło czystej energii, Toyota wprowadza technologie ogniw paliwowych do kolejnych rodzajów transportu, takich jak ciężarówki, pociągi i statki, oraz wykorzystuje je jako stacjonarne i mobilne generatory prądu.

Źródło: Toyota