Nowy Hilux Mild Hybrid 48V wzmacnia gamę legendarnego pick-upa

Nowy Hilux Mild Hybrid 48V wzmacnia gamę legendarnego pick-upa07.12.2023
Toyota poszerza gamę Hiluxa o nowy system Mild Hybrid 48V. Nowy Hilux Mild Hybrid 48V jest wydajniejszy, oferuje lepsze osiągi i płynniejszą jazdę w mieście i terenie.

Zaprezentowana w 1968 roku Toyota Hilux zyskała sławę dzięki najwyższej jakości, trwałości i niezawodności. Ten legendarny pick-up stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki na świecie za sprawą swojej nieprawdopodobnej wszechstronności. Teraz do gamy modelu dołącza nowa Toyota Hilux Mild Hybrid 48V, pierwszy zelektryfikowany wariant w historii modelu. Nowy napęd to większa wydajność, lepsze osiągi i komfort podczas jazdy w mieście i w terenie.

Wprowadzenie do Hiluxa systemu Mild Hybrid 48V to kolejne potwierdzenie wielotorowego podejścia Toyoty do osiągnięcia celu neutralności węglowej. Koncern uważa, że wszyscy klienci potrzebują różnych, przystępnych cenowo i praktycznych rozwiązań, również w segmencie pojazdów użytkowych i terenowych.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V ma charakterystyczną dla tego modelu stylistykę podkreśloną masywnym przednim zderzakiem. Auto z tym napędem dostępne będzie wyłącznie z podwójną kabiną. Wnętrze jest komfortowe i przestronne, a na liście wyposażenia jest m.in. najnowszy system multimedialny oraz najnowsze systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V

Nowa technologia 48V

Mocny i dynamiczny silnik Diesla o pojemności 2,8-litra został wzmocniony przez system Mild Hybrid 48V, który zaprojektowano specjalnie dla pick-upa Toyoty.

Kompaktowy generator napędzany od silnika spalinowego za pomocą systemu paskowego ładuje nową baterię litową 48V, na tyle małą i lekką (7,6 kg), że udało się ją zainstalować pod tylnymi siedzeniami, minimalizując tym samym jej wpływ na przestrzeń w kabinie. Bateria 48V zasila również 12-woltowy układ za pomocą nowego konwertera DC/DC.

Podobnie jak w przypadku hybrydowych układów napędowych Toyoty, nowa bateria jest ładowana podczas zwalniania, efektywnie odzyskując energię przy zmniejszaniu prędkości, która w przeciwnym razie zostałaby utracona. Przy całkowicie naładowanej baterii układ może dostarczyć do 16 KM (12 kW) mocy i 65 Nm momentu obrotowego, poprawiając tym samym moc, osiągi i wydajność układu napędowego.

Wytrzymały i kompaktowy generator zaprojektowano do radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach, z jakimi na co dzień mają do czynienia samochody użytkowe, podczas gdy silnik przystosowano do pracy z systemem hybrydowym. Zastosowanie nowego i mocniejszego dwuramiennego napinacza paska przełożyło się na poprawę właściwości jezdnych i cichszą pracę jednostki, przy zachowaniu właściwości, z których słynie Toyota Hilux.

Pod maską Toyoty Hilux Mild Hybrid 48V pracuje mocny, 16-zaworowy silnik Diesla o pojemności 2,8 litra, który generuje moc 204 KM (150 kW) przy 3400 obr/min i 500 Nm momentu obrotowego w zakresie od 1600 do 2800 obr/min. Jednostka napędowa jest zgodna z normą Euro 6d.

Silnik wyposażono w bezpośredni wtrysk paliwa, turbosprężarkę o zmiennej geometrii i chłodzony cieczą intercooler. Do redukcji emisji spalin wykorzystano katalizator oksydacyjny, filtr cząstek stałych oraz system selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), jak również dodatkowy wtrysk AdBlue.

Podobnie jak w przypadku innych wersji Toyoty Hilux, modeli z rodziny PROACE oraz Land Cruisera, Hilux Mild Hybrid 48V jest kompatybilny z uwodornionym olejem roślinnym HVO100 produkowanym z odnawialnych źródeł.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V

Wydajny i cichy napęd w Hiluxie Mild Hybrid 48V

Nowy Hilux Mild Hybrid 48V łączy w sobie dobre przyspieszenie, poprawioną wydajność hamowania i mniejsze zużycie paliwa z płynniejszą jazdą zarówno na drodze, jak i w trudnym terenie. W mieście dodatkowa moc systemu Mild Hybrid 48V zapewnia lepszą reakcję na wciśnięcie pedału przyspieszenia i liniowe przyspieszenie, zwłaszcza przy niskich prędkościach, podczas gdy odzysk energii przy zwalnianiu zapewnia zwiększoną efektywność układu napędowego.

Ulepszony system start-stop pozwala na dłuższe wyłączanie silnika, co w połączeniu z systemem Mild Hybrid 48V zmniejsza zużycie paliwa do 5% w porównaniu z konwencjonalnym, niezelektryfikowany silnikiem Diesla. Oprócz tego ulepszony system start-stop oznacza bardziej komfortową jazdę w ruchu ulicznym. Silnik uruchamia się ciszej, ponieważ generator jest z nim stale połączony i w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, nie korzysta z rozrusznika. Umożliwia to również szybsze ponowne uruchomienie silnika.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V równie dobrze sprawdza się w terenie. Dodatkowa moc z silnika elektrycznego pozwala na płynniejsze przyspieszanie podczas pokonywania trudnych tras, a odzysk energii przy hamowaniu silnikiem wspiera bezpieczniejsze manewry zjazdu, podczas gdy prędkość biegu jałowego silnika została obniżona z 720 obr/min do 600 obr/min, co ułatwia kierowcy kontrolowanie pojazdu.

Po raz pierwszy w Toyocie Hilux zastosowano system Multi-terrain Select, który zapewnia jeszcze lepsze właściwości jezdne w trudnym terenie, dając kierowcy możliwość dostosowania do warunków drogowych działania systemu stabilizacji toru jazdy. Multi-terrain Select domyślnie działa w trybie automatycznym, lecz kierowca może wybrać również jeden z pięciu trybów jazdy - Żwir, Piasek, Błoto, Głęboki Śnieg lub Skały - skalibrowanych do regulacji mocy i poślizgu kół, aby zwiększyć przyczepność i zwrotność.

Projektując Toyotę Hilux Mild Hybrid 48V szczególną uwagę zwrócono na utrzymanie zdolności do przeprawy przez wodę. Nowa wersja pick-upa może przejechać przez wodę o głębokości do 700 mm za sprawą umieszczenia baterii 48V i konwertera DC/DC w miejscu zapewniającym odporność na wodę. Zastosowano również nowe rozwiązania napędu paskowego dzięki czemu, nawet w przypadku kontaktu z wodą, pracuje on z najwyższą wydajnością.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V

Stabilne prowadzenie

Nowy Hilux Mild Hybrid 48V mierzy 5325 mm długości 1900 mm szerokości i 1815 mm wysokości, a praktyczna przestrzeń ładunkowa ma 1525 mm długości. Auto z nowym napędem hybrydowym może pociągnąć przyczepę o masie do 3500 kg i ma ładowność na poziomie 1000 kg.

Podobnie jak pozostałe warianty pick-upa, nadwozie Hiluxa Mild Hybrid 48V oparto na ramie, zapewniając wyjątkową trwałość i sztywność skrętną. Wytrzymały układ zawieszenia z tylnymi resorami piórowymi i podwójnymi amortyzatorami łączy zdolności terenowe, których oczekuje się od wytrzymałego auta użytkowego z komfortem jazdy i prowadzeniem podobnym do SUV-a. Hilux Mild Hybrid 48V ma najwyższym w swojej klasie minimalny prześwit podwozia wynoszący 310 mm w wersji z podwójna kabiną oraz kątami natarcia i zejścia na poziomie odpowiednio 29 i 26 stopni.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa i multimedia

Nowy Hilux Mild Hybrid 48V jest wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, zapewniające pasażerom i innym użytkownikom dróg najwyższy poziom ochrony przed różnymi potencjalnymi zagrożeniami.

Rozszerzony system wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) lepiej wykrywa pieszych nocą, rowerzystów w ciągu dnia oraz nadjeżdżające pojazdy lub pieszych na skrzyżowaniach podczas skręcania. Gdy takie zagrożenia zostaną wykryte, system przesyła ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne, zanim przygotuje układ hamulcowy do nagłej reakcji.

Zaktualizowany system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA), prócz namalowanych linii teraz wykrywa również krawędź drogi, a adaptacyjny tempomat (ACC) z asystentem rozpoznawania znaków drogowych (RSA) pozwala kierowcy szybko dostosować prędkość w oparciu o obowiązujące ograniczenia i automatycznie zmniejsza prędkość pojazdu przed zakrętami na autostradzie.

Podczas jazdy nocą funkcja adaptacyjnych świateł drogowych (AHB) eliminuje konieczność przełączania świateł, aby nie oślepiać innych użytkowników drogi. System wykrywa nadjeżdżające pojazdy i precyzyjnie reguluje snop świateł LED, chroniąc innych użytkowników drogi i zapewniając kierowcy maksymalną widoczność.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V

Hilux Mild Hybrid 48V otrzymał najnowszy system multimedialny Toyota Smart Connect, z 8-calowym ekranem, nawigacją opartą na łączności w chmurze z najnowszymi informacjami o ruchu drogowym, a także inteligentnym asystentem głosowym, umożliwiającym odbieranie połączeń telefonicznych, sterowanie multimediami, klimatyzacją, szybami czy oświetlenia wnętrza bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Przy pomocy aplikacji można zdalnie otworzyć lub zamknąć auto, a także sterować klimatyzacją. Nowy system multimedialny zapewnia teraz bezprzewodową łączność ze smartfonami poprzez interfejsy Apple CarPlay i Android Auto.

Wielokrotnie nagradzana

Toyota Hilux jest produkowana w sześciu różnych fabrykach i sprzedawana w ponad 180 krajach oraz regionach na całym świecie. Od 1968 roku dostarczono do klientów ponad 21 milionów egzemplarzy tego modelu.

Od ponad połowy wieku Hilux wielokrotnie potwierdzał swoją niezawodność i wytrzymałość, zdobywając ekstrema bieguna północnego, islandzkie wulkany i Antarktydę. Odnosił też sukcesy w motorsporcie, trzykrotnie zwyciężając w Rajdzie Dakar w latach 2019, 2022 i 2023, a także dwukrotnie wygrywając Mistrzostwa Świata w Rajdach Terenowych FIA.

Toyota Hilux jest także zwycięzcą prestiżowej nagrody International Pick-up Award, 2022 (IPUA), przyznawanej średniej wielkości pick-upom. Jury IPUA doceniło Hiluxa za dynamiczny układ napędowy, doskonałe prowadzenie, legendarną jakość, trwałość i niezawodność, a także za jego rosnącą atrakcyjność wśród auto wszechstronnym zastosowaniu.

W 2024 roku gama Hiluxa będzie ważną częścią odnowionej i rozszerzonej linii samochodów użytkowych Toyota Professional, obok powiększonej rodziny modeli PROACE, w skład której wchodzą zupełnie nowy PROACE MAX oraz zmodernizowane PROACE i PROACE CITY. W ten sposób Toyota podkreśla swoje zaangażowanie w segment samochodów użytkowych oraz dążenie do zwiększenia sprzedaży w tym segmencie. W 2022 roku klienci kupili 119 000 samochodów użytkowych Toyoty, a w obecnym roku ten rekord zostanie pobity.

Oprócz wszechstronnej gamy pojazdów Toyota dba także o jak najwyższy poziom obsługi klienta, oferując konkurencyjne usługi finansowe i ubezpieczeniowe, a także wyróżnia się programami gwarancyjnymi oraz pomocą drogową i autami zastępczymi, by klienci mieli pewność, że zawsze będą w stanie realizować swoje zadania.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V

Nowa Toyota Hilux Mild Hybrid 48V pojawi się w europejskich salonach sprzedaży w drugiej połowie 2024 roku.

Źródło: Toyota