Premiera Toyoty Avensis w Polsce

Premiera Toyoty Avensis w Polsce02.12.2008
Elegancja, perfekcja, siła charakteru. Nowa Toyota Avensis po raz pierwszy została zaprezentowana w Polsce. Premiera odbyła się w hali Expo XXI w Warszawie. Imprezę rozpoczął Hiroshi Kono, Prezydent Toyota Motor Polska.

Najnowsza Toyota Avensis jest rzeczywiście jeszcze bardziej elegancka niż jej poprzedniczka. Avensis trzeciej generacji wydłużyła się o pół metra, a jej maska obniżyła się, dzięki czemu sylwetka limuzyny zyskała na lekkości. Linia bocznych drzwi jest bardziej wypukła niż okien, co wpływa na właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Premiera Toyoty Avensis w Polsce 1 Współczynnik oporu powietrza w nowym Avensisie wynosi 0,28 (w kombi 0,29), co lokuje ją w czołówce aut stawiających najmniej barier podczas jazdy. A im mniejszy opór powietrza, tym mniejsze spalanie. Jak zapewnia producent, nowa Toyota Avensis z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów ma spalać średnio 6.9 litra/100 km. Dla porównania konkurenci w wersjach z silnikami 2.0 l deklarują średnie spalanie na poziomie: 7.0 l/100 km (Mazda6), 7.2 l/100 km (Honda Accord), 7.9 l/100 km (Ford Mondeo).

Mniejsze zużycie paliwa i bardziej dynamiczną jazdę zapewniają nowe silniki, które zbudowano od podstaw dla nowego Avensisa. Valvematic to najnowsza generacja systemu sterowania rozrządem, który dzięki bardziej rozwiniętej elektronice kontroluje czas otwarcia i zamknięcia zaworów wylotowych/wlotowych. System ten aplikuje optymalną ilość powietrza poprzez kontrolę zaworów ssących. Dzięki temu silnik jest bardziej elastyczny, tzn. zużywa mniej paliwa, produkuje więcej mocy, a samochód lepiej przyspiesza (podstawowy silnik 1.6 deklaruje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 10,4 sekundy).

Nowością w Toyocie Avensis III jest 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów, która ma zapewnić płynną jazdę. Jak zapewnia producent, skrzynia ta ma dostosowywać się do stylu jazdy kierowcy. W modelach z sześciostopniową manualną skrzynią biegów specjalny wskaźnik doradza kierowcy kiedy zmienić bieg.

Premiera Toyoty Avensis w Polsce 2 Wnętrze auta jest przestronne i przyjemne. Na tylnej kanapie zmieszczą się trzy osoby. Jednak mankamentem są zagłówki, które uwierają w głowę osobę o średnim wzroście (1,68 cm). Podczas zderzenia zagłówki przesuwają się 10 cm do przodu, co ma chronić pasażerów przed urazami kręgów szyjnych. Skórzana tapicerka dostępna jest w wersji Prestige. Warto zastanowić się nad tym wariantem wyposażenia, ponieważ jest to solidna skóra, a fotele są bardzo miękkie, idealne na długie podróże. Jedną z opcji wyposażenia bagażnika, który ma pojemność 509 litrów, są szyny i 4 uchwyty do mocowania ładunku. To rozwiązanie, dostępne tylko w wersji Wagon sprawdza się gdy przewozimy niewielką walizkę czy pudełko, a dzięki mocowaniu bagaż nie przemieszcza się po przestrzeni ładunkowej. Dodatkową porcję światła w dzień lub piękne pejzaże gwieździstego nieba w nocy zapewnia panoramiczny dach (dostępny w wariancie kombi).

Toyota Avensis ma zamiar uzyskać 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP w 2009 roku. Mają jej w tym pomóc 7 poduszek powietrznych oraz 5 elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Interesujący jest Pre-Crash Safety System (PCS), który ma minimalizować ryzyko kolizji rozpoczynając hamowanie i napinając pasy przed zderzeniem. W utrzymaniu stałej prędkości na długim dystansie ma pomóc tempomat z funkcją hamowania. System automatycznie zwalnia lub hamuje, gdy pojawi się przeszkoda, a gdy droga jest wolna, powraca do poprzedniej prędkości. Kierowca może jednak wyłączyć tę funkcję i prowadzić auto polegając na własnym doświadczeniu.

Premiera Toyoty Avensis w Polsce 3 Japońska marka zadbała nie tylko o poprawę osiągów nowej Avensis, ale o funkcjonalność. Bogata oferta wyposażenia pozwala wybrać wersję i opcje pod własne oczekiwania. Producent chce sprzedać 15 000 sztuk nowej Toyoty Avensis w Polsce. Jak samochód zachowuje się w różnych sytuacjach drogowych, powiemy niebawem, gdy będzie on udostępniony do jazd testowych.

Jednostki napędowe i ceny:
Sedan
1.6 Valvematic 132 KM (manualna skrzynia biegów) – 71 500 zł
1.8 Valvematic 147 KM (manualna skrzynia biegów) – od 74 500 zł
2.0 Valvematic 152 KM (manualna skrzynia biegów) – od 90 700 zł
2.0 D-4D 126 KM (manualna skrzynia biegów) – od 80 700 zł
2.2 D-4D 150 KM (manualna skrzynia biegów) – od 97 700 zł
2.2 D-CAT 177 KM (manualna skrzynia biegów) – od 107 800 zł

Wagon
1.6 Valvematic (manualna skrzynia biegów) – 74 500 zł
1.8 Valvematic (manualna skrzynia biegów) – od 77 500 zł
2.0 Valvematic (manualna skrzynia biegów) – od 94 700 zł
2.0 D-4D (manualna skrzynia biegów) – od 83 700 zł
2.2 D-4D (manualna skrzynia biegów) – od 100 700 zł
2.2 D-CAT (manualna skrzynia biegów) – od 111 800 zł

Źródło: Moto Target, fot. Moto Target