Toyobaru zadebiutuje jeszcze w tym roku

Toyobaru zadebiutuje jeszcze w tym roku19.05.2011
Toyota i Subaru planują prezentację swoich wersji wspólnego projektu, nazywanego żartobliwie "Toyobaru" już w grudniu tego roku podczas salonu motoryzacyjnego w Tokio. Każda z firm będzie sprzedawać stworzone wspólnie sportowe coupe ...

...z silnikiem typu boxer i napędem na tylną oś pod własną marką. Toyota będzie je oferować w Ameryce Północnej jako Sciona FR-S, a Subaru rozpocznie produkcję wiosną 2012 r (nie znamy jeszcze ostatecznej nazwy modelu).

Toyobaru zadebiutuje jeszcze w tym roku 1 Historia tego projektu sięga roku 2008, kiedy to producenci ogłosili, że rozpoczynają współpracę. Od tego czasu powstało kilka prototypów, które były wystawiane podczas ważnych, międzynarodowych imprez motoryzacyjnych. Model FR-S zadebiutował w tym roku podczas New York Auto Show, a jego siostra – Toyota FT-86 II podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie. W ramach tego projektu Toyota jest odpowiedzialna za design i zaplanowanie produktu, a Subaru za rozwój projektu i część produkcyjną.

Mimo, że Subaru kojarzy się wszystkim z napędem na wszystkie koła, to sportowy pojazd powstały we współpracy z Toyotą bazuje na unikalnej platformie z napędem na tylną oś i jak na razie oba koncerny nie planują stworzenia wersji AWD. Nie zamierzają również wprowadzać turbodoładowanej wersji 2-litrowego, 4-cylindrowego silnika Subaru. "Toyobaru" ma być bowiem nieco „old school’owe” i stanowić coś w rodzaju współczesnej reinkarnacji modelu Corolla AE86.

Źródło: Subaru, opracowanie BM