Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce

Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce21.02.2012
Odświeżona Toyota Avensis zadebiutuje w dniach 25-26 lutego we wszystkich salonach Toyoty w Polsce. Avensis od lat jest w Polsce jednym z najbardziej cenionych przedstawicieli segmentu D, czyli klasy średniej wyższej. Flagowa Toyota ...

...cieszy się uznaniem zarówno klientów indywidualnych, małych i średnich firm, jak i dużych klientów instytucjonalnych dysponujących flotami samochodów służbowych.

Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce 1 W 2011 roku Avensis był najczęściej wybieranym przez klientów indywidualnych samochodem z segmentu D w Polsce. Jego udział w tej części rynku sięga 20%. Model po zmianach powinien cieszyć się niesłabnącą popularnością w Polsce, dzięki nowemu wyglądowi, oraz istotnym udoskonaleniom technicznym.

Nadwozie
Nowy wygląd otrzymał każdy element przedniej części nadwozia, rozpoczynając od zderzaka z dużym wlotem powietrza w kształcie trapezu, przez zupełnie nowy projekt świateł z diodami LED do jazdy dziennej, po pokrywę silnika. Charakterystyczny wlot powietrza i bardziej dynamiczne światła są zwiastunem nowej linii stylistycznej, wspólnej dla wszystkich modeli Toyoty, tzw. „keen look”.

Delikatne akcenty stylistyczne zostały dodane także z tyłu i do profilu samochodu. Nowe są np. przetłoczenia błotników czy kształt tylnego zderzaka i świateł, dzięki którym samochód wygląda na jeszcze bardziej rozłożysty i sprawia pewne wrażenie na drodze.

Wnętrze
Wyraźne zmiany zaszły także we wnętrzu. Nową fakturę i materiały otrzymał panel centralny, którego wygląd jest teraz uzależniony od wersji wyposażeniowej. Bardziej czytelne stały się zegary, podświetlane na biało.

Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce 2 Wszystkie tapicerki zostały rozjaśnione, zwiększając wrażenie przytulności wnętrza. Dodatkowo dotychczasowa tapicerka z wersji Sol, już teraz oferowana jest w podstawowej wersji Luna. W wyższych wersjach wprowadzona została zupełnie nowa Alcantara ze skórą, którą wcześniej bardzo chwalili klienci modelu RAV4. W najwyższej wersji wyposażenia Prestige dostępna jest tapicerka skórzana w trzech wersjach kolorystycznych.

Nowością w Avensisie jest system multimedialny Toyota Touch, będący standardowym wyposażeniem najbardziej popularnych dotąd wersji. Jest to wyjątkowy na tle innych pojazdów system integrujący za pomocą ekranu dotykowego wszystkie funkcje multimedialne samochodu: obsługę komputera i odtwarzaczy przenośnych, telefonu z możliwością pisania i odczytywania SMS-ów na ekranie, łączność Bluetooth, nawigację satelitarną, a nawet obsługę e-maili. Dodatkowo jest on wyposażony w kamerę cofania, której obraz zostaje wyświetlony na ekranie od razu po wybraniu biegu wstecznego.

Prowadzenie
Wśród najważniejszych zmian technicznych jest szereg innowacji zastosowanych w konstrukcji samochodu, które zmierzają do jego lepszego i bardziej pewnego prowadzenia. Pierwszym z zastosowanych zabiegów było wprowadzenie 28 nowych spawów w tylnej części nadwozia, co wyraźnie zwiększyło jego sztywność, szczególnie w wersji Wagon. Ponadto w zawieszeniu zoptymalizowana została siła tłumienia amortyzatorów, dzięki czemu względem poprzednika samochód jest bardziej przyczepny i jeszcze bardziej komfortowy.

Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce 3 Zmiany wprowadzono także w układzie kierowniczym. Jego przełożenie zostało zmniejszone o 4 mm na każdy obrót. To daje większe poczucie bezpośredniości w ruchach kierownicą. Modyfikacje te są zgodne z obecnymi tendencjami w motoryzacji, zakładającymi konstruowanie bardziej dynamicznych i szybszych w prowadzeniu samochodów, ale udoskonalają także najbardziej docenianą przez kierowców i pasażerów cechę Avensisa – komfort jazdy.

Silnik 2.0 D-4D
Podobnie jak w wersji sprzed zmian, w ofercie silnikowej Avensisa znajdują się trzy jednostki benzynowe Valvematic (1.6 132 KM, 1.8 147 KM, 2.0 152 KM), oraz dwie jednostki Diesla D-4D i D-CAT (2.0 124 KM, oraz 2.2 150 i 177 KM).

Historycznie najczęściej wybieranym silnikiem przez klientów w Europie i w Polsce był 2.0 D-4D. To właśnie w tej jednostce inżynierowie Toyoty przeprowadzili najwięcej modyfikacji. Wrażenia z jazdy są teraz wyraźnie lepsze dzięki bardziej liniowemu przebiegowi momentu obrotowego. 310 Nm jest dostępne obecnie już od 1600 obr./min, zapewniając komfortowy zakres mocy nawet na najwyższych biegach. Również zużycie paliwa zostało w przypadku tego silnika wyraźnie obniżone: z 5.4 do 4.5l / 100 km.

Wszystkie silniki są także lepiej wyciszone dzięki nowej macie tłumiącej, oddzielającej komorę silnika od przedziału pasażerskiego.

Odmłodzona Toyota Avensis - premiera w Polsce 4 Nadal dostępne są trzy rodzaje skrzyń biegów: 6-stopniowa manualna, 6-stopniowa automatyczna, oraz automatyczna typu CVT.

Wyposażenie
Po raz pierwszy w historii modelu klienci będą mieli możliwość konfiguracji jego poszczególnych elementów. Szczególnie atrakcyjne są dwa pakiety dostępne do najbardziej popularnej wersji Sol: Pakiet Business i Pakiet Plus. Ten pierwszy zawiera skrętne światła biksenonowe, światła LED do jazdy dziennej, oraz system multimedialny Toyota Touch z kamerą cofania i ekranem dotykowym, ten drugi natomiast tapicerkę z Alcantary i skóry, podgrzewane fotele, 17-calowe felgi aluminiowe, system Inteligentny Kluczyk, czyli bezkluczykowe otwieranie i uruchamianie pojazdu, przyciemniane szyby, czy elektrycznie składane lusterka.

Cennik nowej Toyoty Avensis rozpoczyna się od kwoty 82 900 zł.

Źródło: Toyota, Informacja: MotoTarget