Nowa Toyota Aygo nie spodobała się Euro NCAP

Nowa Toyota Aygo nie spodobała się Euro NCAP19.12.2012
Toyota Aygo i jej „klony” z grupy PSA: Citroen C1 i Peugeot 107 najwyraźniej rozczarowały ekspertów z Euro NCAP, ponieważ po ostatniej serii testów zderzeniowych przyznali oni modelom ocenę zaledwie trzech gwiazdek na pięć możliwych do zdobycia.

Wszystkie trzy modele ostatnio przeszły „facelifting”, a poprzednia odsłona testowana Euro NCAP poradziła sobie lepiej, ponieważ w 2005 roku przyznano jej cztery gwiazdki.

Dr Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP tak skomentował ten fakt: Nasze procedury testowe mocno ewoluowały przez ostatnie parę lat. Przeprowadzamy więcej testów i stawiamy wypróbowywanym pojazdom wyższe wymagania. Mimo zaostrzonych kryteriów wielu producentom udało się wyprodukować nowe modele, które uzyskały najwyższą ocenę. Z drugiej strony widzimy, że niektórzy producenci nadal oferują popularne bestsellery nie wprowadzając stopniowo niezbędnych udoskonaleń w kwestii bezpieczeństwa. To właśnie te modele zostały wyprzedzone przez nowocześniejsze samochody starające się o lepszą ocenę w tej samej kategorii.

Aktualna wersja Aygo i jej bliźniacze modele marki Peugeot i Citroen nie są seryjnie oferowane z podstawowymi, zdaniem ekspertów z Euro NCAP, zabezpieczeniami, takimi jak boczne poduszki powietrzne czy system ESC. W związku z wynikiem testów przeprowadzonych przez Euro NCAP Toyota zobowiązała się, że do lipca przyszłego roku we wszystkich krajach europejskich wprowadzi na standardową listę wyposażeniową takie komponenty, jak:

  • boczna poduszka powietrzna chroniąca okolice klatki piersiowej,
  • boczna, kurtynowa poduszka powietrzna chroniąca głowę pasażerów i kierowcy,
  • system elektronicznej kontroli stabilności,
  • system przypominający o konieczności zapięcia pasów,
  • zaczepy ISOFIX i górny pas mocujący fotelik do przewozu dzieci na tylnej kanapie.

PSA Peugeot-Citroen również zobowiązał się do wprowadzenia takich samych zmian w modelach Peugeot 107 i Citroen C1.


Źródło: Euro NCAP, opracowanie: BM