MotoNews.pl

Czy ubezpieczenie OC samochodu sportowego może być tanie?

12 marca 2020

mubi-sportowy-samochod

Powszechnie przyjmuje się, że kosztujące fortunę samochody sportowe, są nie tylko drogie w utrzymaniu, ale także trudno znaleźć dla nich ubezpieczenie OC w korzystnej cenie. Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości? Czy da się ubezpieczyć samochód z silnikiem V8 poniżej 1000 złotych?

Świat sportowych samochodów jest różnorodny. Jedni fascynują się pojazdami rodem z wyścigów Formuły 1, gdzie producenci wprowadzają i testują najnowsze technologie z dziedziny motoryzacji, a następnie montują je w swoich seryjnie produkowanych samochodach. Inni widzą piękno i moc w połączeniu komfortu oraz potężnej liczby koni mechanicznych. Tego typu samochody sportowe są synonimem luksusu. Niektórzy kochają czystą moc silnika, jego agresywny warkot i kopa, jakiego daje wciśnięcie pedału gazu w podłogę.

Wszystkich tych miłośników samochodów sportowych łączy jedno. Gdy już się zdecydują spełnić swoje marzenia, to każdy z nich będzie potrzebować ubezpieczenia OC dla sportowego samochodu, który znajdzie się w garażu. A ono nie musi być drogie! Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-oc-dla-sportowego-samochodu/

Piękna moc, moc piękna

Jeśli ktoś jeździ samochodem jedynie do pracy i najbliższego dyskontu, a każdy próg zwalniający uważa za znakomita inwestycję drogową, to zapewne samochody sportowe są dla niego czystą fanaberią i szpanem. Jednak wiele osób, a może nawet większość, widzi w nich piękno. Nie chodzi tylko o opływową, agresywną sylwetkę, obok której nie można przejść obojętnie, ale także o silnik o wielkiej pojemności. Pracujący V8 nie tylko wydaje wspaniały charakterystyczny dźwięk, ale także wytwarza potężną moc. Przykładowo silnik V8 bi-turbo montowany w Mercedesie AMG GT ma moc 476 KM!

Samochody sportowe kupuje się dla wrażeń, a nie ze względu na ich funkcjonalność. Przyspieszenie do 100 km/h w ciągu paru sekund wbija w fotel. Sprawdzanie możliwości auta na tor wyścigowy sprawia wiele frajdy. Znakomita przyczepność sportowych modeli w połączeniu z mocą pozwala wykręcać świetne czasy jednego okrążenia.

Współczesne samochody sportowe naszpikowane są najnowocześniejszą elektroniką. Również rozwoju silników elektrycznych i baterii sprawił, że na rynku pojawia się coraz więcej elektrycznych i hybrydowych sportowych modeli. One też mają rewelacyjne osiągi!

Sportowy samochód a OC

Czy ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia OC sportowego samochodu? Absolutnie nie! Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku obliguje zakłady ubezpieczeniowe, które w swojej ofercie mają ubezpieczenia pojazdów, do objęcia ochroną każdego, kto się zgłosi z prośbą o wycenę ochrony odpowiedzialności cywilnej.Oczywiście oferta może okazać się zaporowa dla kierowcy i będzie musiał on szukać ubezpieczenia swojego sportowego samochodu u innego ubezpieczyciela. Jednak nigdy nie może dojść do sytuacji, w której jeden kierowca otrzyma propozycję ubezpieczenia, a inny zostanie odesłany z kwitkiem. Zasada jest prosta:

 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego każdy zakład prowadzący działalność ubezpieczeniową w danym zakresie nie może jej odmówić.

Ubezpieczenie OC samochodu sportowego może być droższe ze względu na kilka czynników. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na pojemność silnika – większa moc i lepsze przyspieszenie mogą zwiększyć ryzyko powstania szkody. Po drugie ważne jest doświadczenie kierowcy, które weryfikowane jest na podstawie historii bezszkodowej jazdy. Często sportowe samochody kupują młodzi ludzie, co też może wpłynąć na wysokość składki. Mimo to wielu kierowcom samochodów sportowych udaje się znaleźć ubezpieczenie OC w korzystnej cenie!

Ubezpieczenie OC w dobrej cenie

Prowadzenie samochodu sportowego wymaga większych umiejętności. Ze względu na moc silnika, która przekłada się na wysoki moment obrotowy oraz przyspieszenie, pojazdy takie są bardzo zrywne i wymagają większego wyczucia. Doskonale to widać na przykładzie wielu filmików, które można znaleźć w internecie – sportowy samochód za setki tysięcy złotych, a nawet miliony wjeżdża w mur, latarnie czy budynek. Na szczęście wielu kierowców potrafi jeździć bezpiecznie samochodami sportowymi. To właśnie oni mogą liczyć na korzystne ceny ubezpieczenia OC.

Jakie najtańsze OC znaleźli kierowcy sportowych samochodów?

Chevrolet Camaro – 757 zł

 • Pojemność silnika 6,2l.
 • 37-letni mężczyzna.
 • Bezszkodowa jazda.

Porsche Cayenne – 527 zł. 

 • Pojemności silnika 4,8l.
 • 43-letni mężczyzna.
 • Bezszkodowa jazda.

Bentley Continental – 775 zł.

 • Pojemność silnika 6l.
 • 43-letni mężczyzna.
 • Bezszkodowa jazda.

BMW Seria 6 – 634 zł.

 • Pojemność silnika 5l.
 • 41-letni mężczyzna.
 • Bezszkodowa jazda.

Ford (USA) Mustang – 557 zł.

 • Pojemność silnika 5l.
 • 43-letni mężczyzna.
 • Bezszkodowa jazda.

Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w porównywarce Mubi w styczniu 2020 roku.

Widać więc wyraźnie, że można znaleźć ubezpieczenie samochodu sportowego samochodu w bardzo korzystnej cenie. Mimo dużych pojemności silnika kierowcom udało się im ubezpieczyć samochód za mniej niż 1000 zł. Jeśli szukasz podobnych ofert dla swojego samochodu, to  wybierz ubezpieczenie OC samochodu na Mubi.