MotoNews.pl

Dlaczego młodzi płacą więcej za OC?

23 stycznia 2020

dlaczego-mlodzi-placa-wiecej

OC dla pojazdu młodego kierowcy

Sam zakup pojazdu może stanowić dla młodej osoby wysoki koszt, a do tego dochodzi jeszcze konieczność zakupu ubezpieczenia OC. Każdy zakład ubezpieczeń może dowolnie kształtować ceny swoich polis i ustalać szczegółowe warunki oferty, ale nie może nikomu takiej ochrony odmówić. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, ile zapłacisz za ochronę, jest skorzystanie z kalkulatora online. Chcesz wybrać ubezpieczenie samochodowe AXA? Sprawdź na stronie tego zakładu ubezpieczeń, ile wyniesie składka. Wpływ na to, że cena ubezpieczenia OC dla młodego posiadacza pojazdu będzie wyższa, mają:

  • Brak historii ubezpieczenia – dla TU bardzo duże znaczenie ma historia ubezpieczenia. Jeśli posiadacz pojazdu jeździł bezszkodowo, to wpłynie to pozytywnie na koszt jego ochrony ubezpieczeniowej. Natomiast jeśli spowodował w ostatnich latach wiele szkód, to musi się liczyć z wysoką składką na OC. Osoba, która pierwszy raz ubezpiecza pojazd, nie ma żadnej historii, a tym samym, z punktu widzenia zakładu ubezpieczeń, jest niewiadomą. Dlatego koszt jej ochrony ubezpieczeniowej będzie wysoki. Dopiero w kolejnych latach, o ile będzie jeździć bezszkodowo, może liczyć na niższą cenę ubezpieczenia.
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowca, który niedawno zyskał uprawnienia do kierowania pojazdem musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia. Najczęściej TU naliczają zwyżkę dla kierowców, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż od 3 lat.
  • Wiek posiadacza – statystycznie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji. Potwierdzają to dane Głównej Komendy Policji z 2018 roku. Wynika z nich, że prowadzący pojazdy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali w 2018 roku 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostało rannych. Osób w takim wieku dotyczy zdecydowanie najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. osób – w 2018 roku wynosił on 17,5. Na drugiej pozycji znaleźli się kierowcy w wieku od 25 do 39 lat z wynikiem 9,8, a dla kierowców, którzy mają powyżej 60 lat, wskaźnik wyniósł zaledwie 4,8.
  • Stan cywilny – single mogą się liczyć z wyższą składką na OC niż osoby, które założyły rodzinę i podróżują najczęściej z dziećmi. Według danych Eurostatu mężczyźni w Polsce wchodzą w związki małżeńskie mając średnio 29 lat, natomiast panie 27 lat. Zatem, jeśli kupisz pierwszy pojazd zanim założysz rodzinę, to również i z tego tytułu możesz się liczyć ze zwyżką na OC.
  • Rodzaj pojazdu – młodzi najczęściej wybierają dosyć stare pojazdy, ze względu na ograniczony budżet. Raczej nie interesują ich małe miejskie auta – celują głównie w samochody z dużą pojemnością silnika. To kolejne czynniki, które wpływają na wyższy koszt ubezpieczenia. Znaczenie ma także marka pojazdu.

Pierwsze ubezpieczenie OC będzie dla kupującego pojazd kosztowne, ale wraz z kolejnymi latami budowania pozytywnej historii ubezpieczenia składka powinna być coraz niższa. Wpływać będzie na to również wiek posiadacza czy też coraz większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.