MotoNews.pl

Leasing samochodu dla obcokrajowca – jak działa?

20 stycznia 2020

Kategoria | Leasing
auto-financing-2157347 1920

Leasing samochodu to jeden z popularnych sposobów na sfinansowanie pojazdu. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Do wyboru masz kilka rodzajów leasingu. Czy z każdego z nich możesz skorzystać? Czy zawsze się to opłaca? Jakie warunki musisz spełniać? Podpowiadamy! Leasing samochodu – na czym polega?

Leasing samochodu, który znajdziesz na superauto.pl to, najogólniej mówiąc, połączenie kredytu oraz dzierżawy. Leasingobiorca korzysta z samochodu na warunkach określonych w umowie. Nie jest więc właścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem. Leasingodawca udostępnia go przez wskazany w umowie czas, a następnie umożliwia jego wykup. Leasingobiorca może kupić wtedy wykupić auto za kwotę znacznie niższą niż jego wartość rynkowa. Do wyboru masz leasing finansowy oraz operacyjny.

Leasing samochodu – rodzaje

Leasing samochodu dostępny jest w dwóch formach: finansowej oraz operacyjnej. Czym się od siebie różnią?

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest w większości przypadków bardziej opłacalny. W tej opcji podatek VAT naliczany jest stopniowo z uwzględnieniem każdej raty. Umożliwia on dodatkowo wrzucenie w koszty uzyskania przychodu właściwie każdego kosztu związanego z posiadaniem pojazdu. Będzie więc to rata leasingowa, ale również opłata początkowa, koszty zakupu paliwa, przeglądu samochodu czy dodatkowego wyposażenia. Leasingobiorca, jako że nie jest właścicielem pojazdu, nie może zapisać go w swojej ewidencji trwałej.

Leasing finansowy

Leasing finansowy to forma leasingu, w której całość podatku płaci się już z pierwszą ratą leasingową. Zmienia się także zakres tego, co da się wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Są to tylko odsetki od rat, a nie cała rata. W tym wariancie możesz jednak dokonać odpisu amortyzacyjnego. Ponadto umowa leasingowa w przypadku leasingu finansowego może być zawarta na dowolny okres, choć w praktyce jest ona najczęściej zbliżona do okresu amortyzacji.

Sprawdź co będzie dla Ciebie bardziej korzystne leasing operacyjny, czy finansowy – https://www.superauto.pl/poradnik-leasingowy/leasing-operacyjny-czy-finansowy-ktory-wybrac-2434797

Leasing samochodu – który korzystniejszy?

W większości sytuacji korzystniejszy jest leasing operacyjny. Od tego założenia są jednak wyjątki. Kiedy warto postawić na leasing finansowy?

  • Jeśli zależy Ci, żeby być właścicielem samochodu już od początku trwania leasingu,
  • jeśli chcesz odliczyć podatek VAT w całości w momencie podpisywania umowy,
  • chcesz skorzystać z krótszego okresu amortyzacji,
  • jeśli bierzesz w leasing przedmiot, który ma inny VAT niż 23%, na przykład samochód używany,
  • jeżeli nie możesz zawrzeć umowy leasingu operacyjnego z powodu na przykład niskiej stawki amortyzacji oraz wysokiej kwoty wykupu.

Leasing samochodu – czy pojazd musi być nowy?

Najkorzystniejsze warunki leasingu najłatwiej jest uzyskać, jeśli przedmiotem umowy jest nowy pojazd. Możliwe jest jednak wzięcie w leasing również samochodu używanego. Zwykle jest to auto pięciu lub sześcioletnie. Zazwyczaj jednak wiek samochodu wraz z umową leasingową nie może przekroczyć ośmiu lat. W takim przypadku bardzo często wyższy jest również wkład własny. Wynosi on od około dziesięć do piętnastu procent wartości pojazdu. Firma leasingowa będzie również zwracać znaczącą uwagę na to, kto sprzedaje auto. Niekiedy dodatkowo wymagana będzie wycena rzeczoznawcy. Najtrudniej uzyskać będzie leasing na samochód od osoby prywatnej. Firma leasingowa wymagać będzie bowiem przestawienia faktury VAT.

Leasing samochodu – czy tylko dla przedsiębiorców?

Leasing samochodu najczęściej skierowany jest dla przedsiębiorców. Mogą z niego skorzystać jednak również konsumenci. W tej opcji jest to tak zwany leasing konsumencki. Jak wygląda ubieganie się o taki leasing? Jest to bardzo podobne do leasingu przedsiębiorców. Ty wybierasz samochód, który chcesz wziąć w leasingu, a firma leasingowa wykupuje go od dealera lub z komisu. Następnie podpisuje z Tobą umowę leasingową, a Ty możesz z niego korzystać, co miesiąc płacąc raty. Tak samo, jak w leasingu dla przedsiębiorców, konsument może wykupić auto na preferencyjnych warunkach po zakończeniu okresu umowy.

Jak pozyskać leasing samochodowy? Żeby to zrobić, musisz zgłosić wniosek, ale także odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, a niekiedy też zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z konta bankowego. Niektóre firmy leasingowe wymagają ponadto poręczenia. Dodatkowym wymaganiem jest najczęściej ubezpieczenie przedmiotu leasingu, który w tym przypadku jest zabezpieczeniem całej umowy. Jeśli skorzystasz z leasingu konsumenckiego, nie spowoduje to żadnych skutków podatkowych.

Leasing samochodu dla obcokrajowca – czy jest możliwy?

Leasing samochodowy dla obcokrajowca nie jest bardzo łatwy do uzyskania. Firmy leasingowe traktują firmy z kapitałem zagranicznym jako podmioty podwyższonego ryzyka, dlatego niechętnie udzielają leasingu. Są jednak podmioty, które zgadzają się na udzielenie wsparcia dla spółek założonych przez obcokrajowców. Osoby fizyczne z zagranicy będą mieć raczej duże trudności w uzyskaniu leasingu samochodowego konsumenckiego.