MotoNews.pl

Nowe auto? Sprawdź, ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji

17 grudnia 2021

cuk-ubezpieczenie-po-rejestracji

Co by było, gdyby Twój nowo zakupiony samochód, który właśnie został zarejestrowany, nie miał ubezpieczenia OC i był uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego? Cóż, tutaj nie ma czasu na takie refleksje, ponieważ kwestię ubezpieczenia pojazdu należy potraktować jako priorytet i niezbędny krok w procesie zakupu. Ile masz czasu na dopełnienie tych formalności? Sprawdź.

Rejestracja i ubezpieczenie nowego samochodu – co pierwsze?

Niektórzy po zakupie nowego auta zadają sobie pytanie: najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel pojazdu, którym porusza się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub ruchu jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Przed czy po rejestracji – kiedy ma to nastąpić? To zależy od tego, czy masz do czynienia z nowym samochodem z salonu, czy autem używanym. Zazwyczaj kierowcy najpierw decydują się na rejestrację pojazdu, a potem na zakup polisy.

Auto z salonu – rejestracja samochodu a OC

W przypadku samochodów nowych kupionych w salonie, zgodnie z przepisami art. 29 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ubezpieczenie OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Co to oznacza? Chodzi o to, że nieubezpieczony pojazd nie ma prawa poruszać się po drodze publicznej, w strefach zamieszkania lub w strefach ruchu. Oznacza to tyle, że w zasadzie nie możesz nigdzie nim wyjechać.

Nabywcy nowych samochodów w salonie mogą skorzystać z pakietów dealerskich. Jednak, biorąc pod uwagę często wyższe ceny salonowych propozycji, chętniej ubezpieczają pojazd na własną rękę, wykupując korzystną i atrakcyjną cenowo polisę OC wraz z rozszerzeniami np. AC.

Warto pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia przed rejestracją samochodu wiąże się z dopełnieniem dodatkowych formalności. Otóż na polisie będzie znajdował się tylko numer VIN samochodu. Dlatego po zarejestrowaniu auta we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela wydziale komunikacji, należy skontaktować się ponownie z ubezpieczycielem i poprosić o zaktualizowanie danych na polisie, czyli wpisanie nadanego numeru rejestracyjnego. Dlatego też większość właścicieli nowych pojazdów woli wstrzymać się z wprowadzeniem samochodu do ruchu i najpierw dokonuje rejestracji, a później od razu wykupuje ubezpieczenie OC.

Używane auto – rejestracja samochodu a ubezpieczenie

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pojazdu kupionego z tzw. drugiej ręki. Tutaj obowiązkiem sprzedawcy jest przekazanie nabywcy kluczyków, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz pozostałych dokumentów, w tym polisy OC. Nowy właściciel może, ale nie musi korzystać z ubezpieczenia sprzedawcy. Ma prawo do zawarcia własnej umowy z ubezpieczycielem.

Masz 30 dni od dnia zakupu na przerejestrowanie samochodu, a ubezpieczenie OC możesz wykupić na siebie, gdy skończy się ważność polisy zbywcy. Jeśli jednak pojazd nie ma aktualnego ubezpieczenia, wówczas należy ubezpieczyć go najpóźniej w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Kiedy zarejestrujesz używane auto i będziesz korzystać z ważnego ubezpieczenia zbywcy, musisz pamiętać, że obowiązuje ono tylko do końca trwania umowy. Nie przedłuży się na rok następny, więc wtedy Twoim obowiązkiem jest zawrzeć nową polisę już na siebie.

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

Jak już wspomniano wcześniej ubezpieczenie samochodu, który nie podlega żadnej polisie, musi nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale przed wprowadzeniem go do ruchu. Co, kiedy zapomniałeś lub nie zdążyłeś z dopełnieniem wszelkich formalności tego samego dnia i wykupiłeś ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji? Niestety, musisz liczyć się z karą finansową.

Od 1. stycznia 2021 obowiązują nowe stawki za zwłokę w ubezpieczeniu OC. W przypadku samochodu osobowego, który nie ma wykupionej polisy przez:

  • 1-3 dni jest to 1120 zł;
  • 4-14 dni – 2800 zł;
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Jak widać stawki nie są małe, więc lepiej pamiętać o ubezpieczeniu.

Brak czasu na formalności? Kup polisę online

Jeśli w dniu rejestracji pojazdu nie zdążysz z wizytą w biurze wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie warto zwlekać do kolejnego dnia i narażać się na koszty. Możesz przyjść do domu, włączyć komputer wybrać polisę online. W CUK porównasz ubezpieczenie w 2 minuty, przejrzysz oferty z ponad 30. towarzystw, wybierzesz najlepszą i wszelkich formalności dopełnisz online. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze, bo otrzymasz propozycje ubezpieczeń komunikacyjnych w najniższej cenie. Poza tym unikniesz nałożenia kary w wysokości 1120 zł, więc zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na wykupienie rozszerzenia standardowej polisy np. o AC.

Nie warto zwlekać z ubezpieczeniem auta. Po pierwsze dlatego, że jest to niezgodne z prawem, a po drugie ze względu na kary finansowe, którym podlega właściciel zarejestrowanego i nieubezpieczonego pojazdu.