MotoNews.pl

Ubezpieczenie używanego samochodu. Co z OC, AC i assistance poprzedniego właściciela?

08 grudnia 2016

auta-krajowe

Zakup używanego samochodu wiąże się z kilkoma obowiązkami, które spoczywają na kupującym. Rejestracja, umowy i opłaty mogą przyćmić bardzo ważne kwestie, jakimi są ubezpieczenie komunikacyjne OC, AC i assistance. Co dzieje się ze starymi polisami, którymi dotychczas było objęte kupowane auto?

Używany samochód a OC

Musisz wiedzieć, że kupując używany samochód z ważną polisą OC, możesz bez problemu z niej korzystać. Nie ma potrzeby zawierania nowej umowy, dopóki stara nie utraci swojej ważności. Sprawdź koniecznie, kiedy została zawarta polisa OC poprzedniego właściciela. Jeżeli kierowca wykupił polisę w styczniu i zapłacił połowę składki, kupujący może korzystać z OC do końca czerwca. Potem musi zapłacić drugą część składki. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się w papierowej polisie, którą powinien dostarczyć Ci sprzedawca. Pamiętaj też, że przejęta polisa OC nie przedłuża się automatycznie, tak jak w przypadku gdy kupisz ubezpieczenie samodzielnie. Zanim więc zdecydujesz się na używany samochód z OC, musisz:

  • poprosić sprzedającego o przedstawienie polisy OC,
  • sprawdzić ważność ubezpieczenia,
  • określić czy polisa jest w całości opłacona,
  • złożyć wypowiedzenie, jeżeli nie chcesz przejmować OC.

Używany samochód z OC. Co, gdy nie chcesz przejmować ubezpieczenia?

Oczywiście nie ma przymusu i nie musisz przejmować polisy OC poprzedniego właściciela. Jeżeli nie odpowiada Ci koszt, zakres polisy lub masz złe doświadczenia z firmą, w której opłacone jest OC, to w każdej chwili możesz wypowiedzieć umowę. Jednocześnie musisz jednak wykupić ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wypowiedzenie umowy możesz zgłosić najpóźniej jeden dzień przed upłynięciem terminu jej obowiązywania. Nie zdziw się, jeżeli kupując używany samochód z OC, sprzedający będzie chciał umieścić w umowie zapis o tym, że zobowiązujesz się w ciągu kilku dni wypowiedzieć polisę. W ten sposób otrzyma on od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego zwrot niewykorzystanych pieniędzy.

Co z innymi ubezpieczeniami?

W przypadku autocasco, assistance, czy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, sytuacja jest dużo prostsza. Każda polisa (inna niż OC) wygasa automatycznie w momencie sprzedaży samochodu. Nie ma więc potrzeby wypowiadania tych ubezpieczeń. Niewykorzystana składka zostanie, bez zbędnych formalności, zwrócona poprzedniemu właścicielowi

Ubezpieczenie używanego samochodu. Jak nie dać się nabrać?

Kupowanie samochodu od osoby prywatnej zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Niestety nie każdy sprzedający jest uczciwy, dlatego musisz sprawdzać nawet najdrobniejsze szczegóły dotyczące samochodu, który masz zamiar kupić. Innym wyjściem jest zainteresowanie się ofertą firm, które zajmują się sprzedażą używanych i poleasingowych samochodów. Zadbają one o wszystko – pomogą w rejestracji, ubezpieczeniu oraz finansowaniu Twojego nowego samochodu. Jedną z takich firm są Auta Krajowe http://autakrajowe.com.pl/ z Łodzi. Korzystając z jej oferty masz gwarancję, że poznasz całą przeszłość auta, które chcesz kupić i nie wdepniesz na minę.