MotoNews.pl

W jaki sposób sprawdzić, do kiedy jest ważna polisa OC?

24 lutego 2021

oc-co-musisz-o-nim-wiedziec

Wykupienie polisy OC to jeden z najważniejszych obowiązków, ciążących na kierowcach. To, że musi być ona zawsze aktualna wiedzą wszyscy, ale czy wiesz, jak skontrolować, do kiedy jest ważna? Sprawdź koniecznie! Ta informacja może Ci się przydać w razie kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej – co musisz o nim wiedzieć?

Aby mówić o kontrolowaniu aktualności OC, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, by w ogóle taką polisę mieć. Warto wiedzieć, że wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie ma tutaj tak naprawdę znaczenia, czy dany samochód jest użytkowany. Każde zarejestrowane auto musi taką polisę posiadać.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma dla kierowców ogromne znaczenie. Dzięki niemu, właściciel pojazdu będzie mógł liczyć na wsparcie w sytuacji, gdy spowoduje kolizję lub też wypadek. Tego typu zdarzenia drogowe często pochłaniają ogromne pieniądze, ze względu na konieczność pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji oraz napraw. Choć zakup polisy nie należy do małych wydatków, łatwo o znalezienie atrakcyjnej oferty, dzięki internetowym kalkulatorom i wyszukiwarkom, np. na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Nieprzekonanym warto przypomnieć, że zakup polisy to inwestycja w bezpieczeństwo, a kary za brak OC są naprawdę wysokie.

Gdy mamy już wykupione ubezpieczenie, jak sprawdzić ważność polisy OC? Czy sprawdzanie OC innego kierowcy jest możliwe? Zdarzają się przecież sytuacje, w których interesuje nas ubezpieczenie innego prowadzącego. Może tak być w przypadku kolizji lub wypadku, w których to my jesteśmy poszkodowanymi, a sprawca nie zostawił nam danych kontaktowych. Uspokajamy – to, do kiedy ważne jest OC, da się na szczęście łatwo sprawdzić.

Jak sprawdzić OC?

Sprawdzenie polisy OC własnej czy innego kierowcy, nie zajmie Ci wiele czasu. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z internetowej bazy danych UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Gromadzone są w nim informacje na temat polis OC, AC, jak również zdarzeń drogowych. To wiarygodne i nieustannie aktualizowane w oparciu o systemy ubezpieczalni źródło. Aby móc jednak z niego korzystać, należy dysponować podstawowymi danymi.

Do wyszukiwarki trzeba będzie wprowadzić numer rejestracyjny sprawdzanego pojazdu lub też numer VIN. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dostarczy w zamian informacji o: polisie, towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona, a także marce i modelu auta.

Polisę OC można sprawdzić również poprzez aplikację mobilną UFG Kup Auto lub rządową stronę historiapojazdu.gov.pl. Korzystanie z tej drugiej wiąże się jednak z potrzebą wpisania większej ilości danych (numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji auta).