MotoNews.pl

Czy ubezpieczenie samochodu trzeba mieć przy sobie?

23 czerwca 2022

ubezpieczenie-oc-pkobp

Od 2018 r. posiadanie poświadczenia ubezpieczenia samochodu w formie papierowej nie jest konieczne (dotyczy to także dowodu rejestracyjnego pojazdu). W razie kontroli drogowej policja lub inne uprawnione do tego służby sprawdzą ważność Twojej polisy OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. A co w przypadku kolizji – czy ubezpieczenie samochodu trzeba mieć wówczas przy sobie?

 Ubezpieczenie samochodu – obowiązki

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych, obejmuje rekompensatę szkód powstałych w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, spowodowanych przez kierującego pojazdem posiadającym polisę. Dotyczy ono zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Musi je posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego, nawet wówczas, gdy jego samochód nie porusza się regularnie po drogach. Wyjątek stanowią auta zabytkowe i historyczne, dla których możliwe jest wykupienie OC tymczasowego.

Standardowo umowa ubezpieczeniowa OC jest zawierana na okres 12 miesięcy, po tym czasie jest automatycznie przedłużana. W naszym kraju obligatoryjne ubezpieczenie komunikacyjne jest przynależne do pojazdu, nie do kierowcy. Oznacza to, że jeżeli kupujemy używany samochód, powinien on posiadać aktualną polisę. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu warto upewnić się, jak długo będzie ona ważna. Można to zrobić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub też w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Planujesz zakup polisy OC? Sprawdź ubezpieczenie samochodu dostępne w PKO BP!

 Ubezpieczenie samochodu – czy trzeba mieć przy sobie?

Zgodnie z prawem, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie ubezpieczenia pojazdu. Przepisy te obowiązują od 1 października 2018 r., wcześniej za brak tego dokumentu groził mandat w wysokości 50 zł. Podczas kontroli drogowej osoby prowadzące pojazd nie muszą również okazywać dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy – wszystkie te dane policja bądź inne uprawnione służby mogą sprawdzić w CEPiK. Kierowca musi natomiast posiadać dowód tożsamości, np. dowód osobisty.

Czy potwierdzenie ubezpieczenia samochodu trzeba mieć przy sobie podczas kolizji? Nie ma takiej konieczności. W przypadku spisywania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym należy co prawda posiadać numer polisy, jednak można to szybko sprawdzić na stronie UFG w sekcji „Sprawdź OC dla pojazdu”. Aby uzyskać dostęp do tych danych, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu bądź numeru VIN. Warto wiedzieć, że brak konieczności posiadania przy sobie ubezpieczenia i dokumentów pojazdu nie dotyczy właścicieli aut zarejestrowanych poza granicami Polski.

Ubezpieczenie samochodu a aplikacja mObywatel

Darmowa, rządowa aplikacja mobilna mObywatel pozwala na przechowywanie najważniejszych dokumentów w formie elektronicznej. Dostępnych jest w niej dwanaście usług, m.in. eRecepty, Unijny Certyfikat COVID, Punkty karne, mPrawo jazdy czy mPojazd. Wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie i potwierdzić tożsamość, wykorzystując do tego celu profil zaufany.

mPrawo jazdy to cyfrowy dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem/pojazdami – w trakcie kontroli drogowej czy kolizji, ale również np. w wypożyczalni aut wystarczy okazać ekran telefonu z widokiem dokumentu. Ostatnia z wymienionych funkcjonalności, czyli mPojazd, umożliwia natomiast dostęp do danych dotyczących pojazdu – tych zawartych w karcie pojazdu, dowodzie rejestracyjnym oraz polisie OC.