MotoNews.pl

Wynajem długoterminowy a leasing – poznaj ich podobieństwa i różnice

24 października 2019

Kategoria | Finanse  Leasing
wynajem-dlugoterminowy-a-leasing

Obecnie trudno jest funkcjonować bez samochodu. Aby jednak móc korzystać z pojazdu, niekoniecznie trzeba go od razu kupować. Pozostają inne, bardzo korzystne możliwości – wynajem lub leasing. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, należy przyjrzeć się im z bliska, poznać ich wady i zalety.

Wynajem samochodu

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej formy użytkowania pojazdów, ponieważ pozwala ona na szybkie i tanie rozszerzenie floty firmy (bez konieczności zaciągania kredytu na zakup nowych samochodów). Okres wynajmu łatwo dostosować do potrzeb – wynosi on najczęściej od 2 do 5 lat. Wynajem długoterminowy pozwala również zmniejszyć koszty związane z eksploatacją pojazdów. Opłaty ponoszone za wynajem wlicza się do kosztów uzyskania przychodu, można także odliczyć podatek VAT z tytułu użytkowania samochodów. Wynajem długoterminowy zwalnia przedsiębiorcę od dodatkowych opłat związanych z ubezpieczeniem pojazdu, utrzymaniem go w dobrym stanie technicznym, naprawą usterek, serwisem, czy przeglądami. W razie wypadku lub awarii firmie nie grożą przestoje, ponieważ otrzymuje pojazd zastępczy. Szczegóły dotyczące wynajmu długoterminowego można znaleźć na stronie https://carfree.com.pl/.

Leasing operacyjny i finansowy

Podobnie, jak w przypadku wynajmu długoterminowego, leasing również polega na korzystaniu z pojazdu przez określony czas, w zamian za ustaloną w umowie, comiesięczną opłatę. Po zakończeniu kontraktu leasingobiorca może wykupić pojazd na własność na preferencyjnych warunkach (ok. 1% wartości). W leasingu operacyjnym podatek VAT naliczany jest stopniowo, uwzględniając każdą zapłaconą ratę, natomiast w finansowym podatek płaci się w całości wraz z pierwszą ratą, a do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę. Jeśli umowa leasingowa dotyczy samochodu, leasing operacyjny umożliwia wliczenie w koszty uzyskania przychodu większości poniesionych w związku z tym wydatków, jak np. ratę leasingową, opłatę początkową (tzw. czynsz inicjalny), koszty paliwa, przeglądu i dodatkowego wyposażenia, jednak bez amortyzacji. Odpis amortyzacyjny możliwy jest natomiast w leasingu finansowym, w którym leasingobiorcę traktuje się jako posiadacza samochodu (w leasingu operacyjnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca i to on zapisuje samochód w swojej ewidencji jako środek trwały). W leasingu operacyjnym umowa podpisywana jest na minimum 40% czasu amortyzacji samochodu, podczas kiedy w finansowym tego, wymogu nie ma – okres trwania umowy określa przedsiębiorca adekwatnie do swoich potrzeb.

Wynajem długoterminowy a leasing

Wynajem długoterminowy oznacza wiele zalet. Przede wszystkim niezbędne formalności są ograniczone do minimum. Wynajmujący nie musi wpłacać kaucji (w przypadku leasingu wynosi ona ok. 10% wartości pojazdu, co znacznie obciąża budżet firmy), ani martwić się o stan techniczny samochodu, czy też opiekę nad nim. Wszystkie terminy (ubezpieczenia, przeglądy, serwis) i opłaty wynikające z naprawy pokrywa firma wynajmująca pojazd. W razie awarii lub wypadku wynajmujący otrzymuje pojazd zastępczy (czego nie ma w leasingu). Jedyne koszty, jakie ponosi najemca ograniczają się do stałej, comiesięcznej opłaty za wynajem (w leasingu operacyjnym miesięczne raty za użytkowanie pojazdu są znacznie wyższe) oraz koszty zużytego paliwa. Jednak po przekroczeniu ustalonego wcześniej rocznego limitu przejechanych kilometrów przy wynajmie naliczane są dodatkowe opłaty. Podczas wynajmu długoterminowego ceny ustalane są indywidualnie i zależą od czasu trwania umowy oraz rodzaju i marki pojazdu. Więcej informacji uzyskać można na stronie https://carfree.pl/wypozyczalnia-samochodow-bialystok/pl.

Dynamiczny rozwój rynku wypożyczalni samochodów oraz częste zmiany przepisów sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają wynajem długoterminowy, jednak decyzja powinna być zawsze podjęta po dokładnym przeanalizowaniu specyfiki i potrzeb firmy.