MotoNews.pl

Przesiadasz się na dwa kółka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla?

poniedziałek, 11 marca 2019

Kategoria | Finanse
zakup-motocykla

Posiadanie motocykla kojarzy nam się z wolnością, brakiem ograniczeń i niezapomnianymi doznaniami. Przesiadka z czterech na dwa kółka powinna być jednak ostrożna, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z jednośladami. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego motocykla?

Masz wątpliwości? Pytaj specjalistów

Gdy już odbierzemy długo wyczekiwane prawo jazdy kategorii A, zaczynamy zastanawiać się nad wyborem maszyny. Co będzie naszym pierwszym pojazdem? Z pewnością większość osób, które decyduje się na zakup motocykla ma już pewne oczekiwania odnośnie do typu. Jedni będą rozglądać się za pojazdem sportowym, inni turystycznym, jeszcze inni wybiorą choppery lub enduro. W poszukiwaniu opinii na temat konkretnych pojazdów warto zajrzeć do sieci. Na specjalistycznych forach z pewnością znajdziemy przydatne informacje.

Motocykl – nowy czy używany?

Na początek warto jednak rozejrzeć się za modelami używanymi. Pierwszy motocykl to pierwsze wyzwania drogowe, problemy, naprawy, uszkodzenia. To na nim dopiero będziemy samodzielnie rozwijać umiejętność poruszania się w ruchu ulicznym. Każdy rodzaj motocykla nadaje się do jazdy po innym terenie, ma inną masę, inaczej się prowadzi. Jest wiele czynników, które może wpłynąć na to, że dany pojazd nie spełni naszych oczekiwań, dlatego wydawanie kilkudziesięciu tysięcy złotych na motocykl z salonu nie jest najlepszym pomysłem. Prowadzenie jednośladu wymaga również siły fizycznej, zadbajmy więc o to, by wybrany model nie sprawiał nam pod tym względem problemów.

Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę, gdy już staniemy naprzeciwko naszego potencjalnego zakupu? Dużo będzie zależeć od typu pojazdu. Jeśli chcemy kupić motocykl terenowy, liczmy się z tym, że poprzedni właściciele z pewnością go nie oszczędzali. Tak samo sytuacja może wyglądać w przypadku marek sportowych. Tutaj niewielki przebieg w przypadku kilkunastoletniej maszyny powinien wzbudzać wątpliwości. Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku pojazdów turystycznych, wykorzystywanych głównie w sezonie na dłuższych trasach.

Będąc laikiem trudno zwrócić uwagę na to, czy maszyna posiada wyraźne uszkodzenia. Są jednak rzeczy, które dadzą nam ogólny obraz na temat stanu pojazdu. Sprawdźmy, czy kierownica nie stawia oporów podczas skrętu, czy amortyzatory działają prawidłowo, a wciśnięty hamulec nie pozwala na przepchnięcie pojazdu. Oczywiście warto zabrać ze sobą specjalistę, osobę bardziej doświadczoną w tematyce motocykli.

Im taniej, tym lepiej? Nie zawsze

Wiele osób uzna pewnie, że skoro i tak mam kupić używany pojazd, to wybiorę ten najtańszy. To także złe podejście. Jeśli cena oglądanego motocykla jest o połowę niższa niż jego cena rynkowa, z tyłu głowy powinna się nam zapalić czerwona lampka. Chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo, a w tym wypadku stan techniczny pojazdu może pozostawiać wiele do życzenia. Czasem rozwiązaniem może się okazać np. wybrania jednośladu o niższym standardzie – będzie on stosunkowo tańszy, co da nam większe pole manewru. A jeśli zabraknie nam gotówki, możemy posiłkować się np. kredytem samochodowym. Dodatkowe finansowanie pozwoli nam na zakup dowolnego modelu – od skuterów po motocykle czy nawet quady.

Ponadto oferta kredytów na motocykl z Santander Consumer Banku pozwala na spłatę zobowiązania w wybrany przez nas sposób – w zwykłych comiesięcznych ratach lub z ratą balonową.