LEDy OSRAM w Audi R8

LEDy OSRAM w Audi R820.02.2007
Nowoczesne diody Advanced Power TopLED marki OSRAM zostały zastosowane w światłach do jazdy dziennej sportowego Audi R8. W każdym z przednich reflektorów Audi R8 zostało umieszczonych po 12 diod Advanced Power TopLED firmy OSRAM ...

Nowoczesne diody Advanced Power TopLED marki OSRAM zostały zastosowane w światłach do jazdy dziennej sportowego Audi R8. W każdym z przednich reflektorów Audi R8 zostało umieszczonych po 12 diod Advanced Power TopLED firmy OSRAM. Krawędź pojedynczej diody ma jedynie pół milimetra (500 mikrometrów) długości, co pozwoliło na stworzenie świateł do jazdy dziennej w formie wąskiego paska ciągnącego się wzdłuż reflektora.

LEDy OSRAM w Audi R8 1 Przednie reflektory Audi R8 uzyskały dzięki temu niepowtarzalny wygląd podkreślający sportowy charakter samochodu. Obok korzystnego wpływu na design, przewagą świateł opartych na diodach LED jest znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła zużycie energii. Wykorzystane w Audi R8 diody OSRAM Advanced Power TopLED wykorzystują technologię ThinGaN zapewniającą im wysoką skuteczność świetlną. Wzrost zużycia paliwa przy korzystaniu ze świateł na nich opartych jest wielokrotnie mniejszy niż w przypadku świateł mijania i świateł do jazdy dziennej wyposażonych w żarówki. Przed Audi R8, diody LED marki OSRAM wykorzystywane były między innymi w samochodach projektowanych przez studio Pininfarina - Maserati Birdcage 75th oraz Ferrari P4/5. Wprowadzenie na rynek pierwszych samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej opartych na diodach LED, ma szczególne znaczenie w kontekście dyskusji nad obowiązkiem używania świateł w ciągu dnia przez cały rok.

Firma OSRAM to największy na świecie producent samochodowych źródeł światła, zarówno konwencjonalnych, jak i opartych na półprzewodnikach. Zatrudnia 40 tysięcy pracowników w 49 fabrykach na całym świecie. Częścią firmy jest OSRAM Opto Semiconductors, specjalizująca się w rozwoju między innymi technologii LED.