Audi wprowadza najczystszego diesla na świecie

Audi wprowadza najczystszego diesla na świecie30.07.2007
W połowie 2008 roku Audi wprowadzi do seryjnej produkcji najczystszą, jak dotąd, technologię silników wysokoprężnych. Nowe silniki TDI z systemem "ultra low emission", łączą doskonałe osiągi i potężną moc, z bardzo niskim zużyciem paliwa i poziomem emisji spalin.

To, że firmie Audi udało się spełnić normy Euro 4, a także normy Euro 5 - lata przed jej wprowadzeniem, oznacza, że także w przyszłości samochody z czterema pierścieniami w logo będą nadawać tempo zmianom technologicznym.

Nowa generacja silników TDI potwierdza aspiracje Audi do bycia liderem w dziedzinie budowy najnowocześniejszych silników diesla. Kiedy firma Audi rozpoczęła w 1989 roku seryjną produkcję silników TDI, był to ogromny skok postępu technologicznego. Audi ze znaczkiem TDI szybko stało się synonimem wysokiej dynamiki i oszczędności, rozpoczynając jednocześnie ogólny trend w całej branży motoryzacyjnej. Do dziś żaden inny układ napędowy nie jest w stanie w realnych warunkach pobić turbodoładowanego diesla z wtryskiem bezpośrednim- ani pod względem dynamiki i elastyczności, ani jeśli chodzi o zachowanie tak niskich wartości zużycia paliwa.

Audi otwiera swoją konsekwentną strategię w roku 2008 silnikiem 3.0 V6 TDI w Audi A4 i Audi Q7. Silniki o mocy 176 kW (240 KM) i imponującym momencie obrotowym - równym 500 Nm w Audi A4 oraz 550 Nm w Audi Q7, charakteryzują się typową dla marki dynamiką, przy nadzwyczaj niskim zużyciu paliwa. Później przyjdzie kolej na następne modele - do roku 2010 Audi chce zastosować tę nową technologię także w innych klasach pojazdów i mocy.

Inżynierowie Audi w najnowszej generacji silników TDI umieścili mnóstwo innowacyjnych rozwiązań: nowy system Common Rail z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi pracującymi przy ciśnieniu 2000 barów, wysoce wydajny układ recyrkulacji spalin, jak również zoptymalizowana turbosprężarka, zapewniają niskie emisje - jeszcze przed zastosowaniem układów oczyszczania spalin. Szczególnym rozwiązaniem, zaproponowanym przez Audi, są zastosowane po raz pierwszy na świecie czujniki w komorach spalania, które umożliwiają bardziej precyzyjną regulację procesów spalania w silnikach.

Źródło: Audi