Audi A2 powraca w rekordowej wersji elektrycznej

Audi A2 powraca w rekordowej wersji elektrycznej28.10.2010
Pierwszą generację Audi A2 trudno nazwać biznesowym sukcesem, ale niemiecki producent nie rezygnuje z tego pomysłu. Podobno koncern z Ingolstadt przygotowuje nową odsłonę A2 na rok 2013. Audi A2 2013 ma być tańsze niż pierwotna wersja modelu, ...

...ponieważ to właśnie wysoka cena spowodowała, że nie sprzedawał się on najlepiej. Miejskie autko Audi ma mieć około 3,7 m długości i bagażnik o pojemności od 200-1000 litrów (przy złożonej tylnej kanapie).

Pod maskę zawędrować ma 3-cylindrowy silnik bazujący na jednostce napędowej z konceptu Volkswagen Up! Silnik ten ma być dostępny w wariancie benzynowym i na olej napędowy i mieć pojemność 1,1 litra i 1,2 litra oraz odznaczać się mocą od 60 do 75 KM.

Oprócz tego powstanie wariant e-Tron z silnikiem elektrycznym o mocy 60 KM i baterią litowo-jonową o zasięgu do 100 k/h. Dane dotyczące zasięgu nie są ostateczne zwłaszcza w świetle ostatnich dokonań Audi A2. Otóż niemieckie firmy DBM Energy, zajmująca się tworzeniem inteligentnych i bardzo pojemnych systemów magazynowania energii i Lekker Energie, dostawca prądu i gazu, stworzyły elektryczną wersję małego modelu Audi i przetestowały ją na trasie z Monachium do Berlina. Elektryczna wersja Audi A2 zdołała przejechać 600 km po jednokrotnym naładowaniu baterii!

Tajemnica tego sukcesu leży w bateriach litowo-jonowych nowego rodzaju wykorzystujących technologię Kolibri. Nowe baterie nie tylko pozwalają na przejechanie o wiele dłuższych odcinków po jednokrotnym załadowaniu, są także o 40% lżejsze od wersji aktualnie używanych w samochodach. Być może więc mamy do czynienia z prawdziwym przełomem w dziedzinie transportu osobowego.


Źródło: Audi, YouTube, opracowanie: BM