Audi A8 4.2 TDI quattro

Audi A8 4.2 TDI quattro10.09.2005
240 kW (326 KM): dzięki tej robiącej wrażenie mocy, nowe Audi A8 4.2 TDI quattro staje na czele wszystkich diesli świata w samochodach osobowych. Skonstruowany całkowicie od nowa, ośmiocylindrowy silnik biturbo o pojemności 4.2 litra potrzebuje tylko 5,9 sekundy ...

240 kW (326 KM): dzięki tej robiącej wrażenie mocy, nowe Audi A8 4.2 TDI quattro staje na czele wszystkich diesli świata w samochodach osobowych. Skonstruowany całkowicie od nowa, ośmiocylindrowy silnik biturbo o pojemności 4.2 litra potrzebuje tylko 5,9 sekundy, aby luksusową limuzynę wagi lekkiej z aluminiową karoserią przyspieszyć od 0 do 100 km/h. Maksymalna prędkość jazdy jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Oprócz tych dynamicznych osiągów, nowa jednostka wyróżnia się wysoką kulturą pracy, która wyznacza nowe standardy nawet w segmencie samochodów luksusowych i czyni z nowego A8 4.2 TDI quattro perfekcyjną limuzynę do dalekich podróży.

Audi A8 4.2 TDI quattro 1 Również w pod względem zużycia paliwa nowy silnik stanowi wzór do naśladowania. Seryjnie współpracując z permanentnym napędem na cztery koła quattro i 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów tiptronic, potrzebuje średnio tylko 9,4 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. Jedno napełnienie zbiornika paliwa umożliwia pokonanie ponad 950 km bez konieczności przerywania podróży. Audi A8 4.2 TDI quattro jest wyposażone seryjnie w filtr cząstek stałych, który pracuje bez dodatków do paliwa i nie wymaga żadnej obsługi w okresie żywotności samochodu.

Audi A8 4.2 quattro jest seryjnie wyposażone w zawieszenie ze sprężynami powietrznymi i adaptacyjnym tłumieniem drgań – Audi adaptive air suspension. System ten umożliwia jazdę - zgodnie z życzeniem kierowcy - zarówno z wyraźnie sportową, jak i wybitnie komfortową pracą zawieszenia.

Tak jak wszystkie modele A8, również nowy TDI posiada ekskluzywny przód z osłoną chłodnicy singleframe. Luksusowa limuzyna może być zamawiana zarówno z normalnym rozstawem osi, jak i w wersji L, dłuższej o 130 mm.

Nieprawdopodobna moc i charakterystyka ośmiocylindrowego silnika kolejny raz czynią z Audi A8 najbardziej sportową limuzynę w segmencie samochodów luksusowych. Za pośrednictwem swego TDI, Audi ponownie udowadnia kompetencję i przewagę techniczną w konstruowaniu mocnych, nowoczesnych, a równocześnie ekonomicznych silników diesla.

Źródło: Audi