MotoNews.pl

Smocze Bugatti i najszybszy roadster na świecie na Auto China 2012

27 kwietnia 2012

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Veyron Grand Sport Vitesse 15

Na trwającej właśnie wystawie motoryzacyjnej Auto China w Pekinie mamy prawdziwy wysyp modeli ozdobionych motywem smoka – pokazywaliśmy już Astona Martina Dragon 88 i Jeepa Wranglera w smoczej stylizacji. Tym samym tropem poszło Bugatti prezentując w Chinach „Wei Long 2012”, czyli model Grand Sport wyposażony dekoracyjne elementy ze szlachetnej porcelany przedstawiające to mityczne zwierzę, zagłówki z wyhaftowanym chińskim symbolem oznaczającym smoka oraz jedwabne dywaniki z wytłoczonym tym samym znakiem. Jednak to tylko „wisienka na torcie”, bo w Pekinie możemy oglądać azjatycką premierę Veyrona 16.4 Super Sport w wersji ze składanym dachem, który oddaje w ręce kierowcy moc 1200 KM/882 kW i to z pewnością jest najważniejsza wiadomość dla tamtejszych zamożnych, potencjalnych klientów. (Przypomnijmy, że europejski debiut kabrioletu https://www.motonews.pl/autoblog/16460-bugatti-veyron-16-4-grand-sport-vitesse.html miał miejsce w marcu, w Genewie).

Sercem nowego Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse jest 7,9-litrowy silnik W16 z czterema turbosprężarkami o wspomnianej już mocy 1200 KM dostępnej przy 6400 obr./min. i maksymalnym momencie obrotowym 1500 Nm dostępnym w zakresie 3000-5000 obr./min. Rozpędza się z miejsca do 100 km/h w niewiarygodnym czasie 2,6 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 410 km/h (ok. 200 km ze złożonym dachem). Grand Sport Vitesse jest więc najszybszym produkcyjnym roadsterem na świecie.

Odpowiednio do tak wyjątkowych osiągów przygotowano podwozie Vitesse i przekonfigurowano system ESP. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła ozdobione nowymi, lżejszymi obręczami o średnicy 20 cali. Wzmocniono także układ hamulcowy.

Bugatti stworzyło dla Grand Sport Vitesse nowy spojler dachowy oraz osłonę przeciwwiatrową, którą można przechowywać w bagażniku, jeśli nie jest potrzebna. Konstruktorzy Bugatti wprowadzili także liczne poprawki w aerodynamice nadwozia, takie jak: większe wloty powietrza, nowy spojler przedni i podwójny dyfuzor z tyłu z podwójnymi końcówkami rur wydechowych umieszczonymi w jego środkowej części.

Zdjęcia: Bugatti, opracowanie: BM