MotoNews.pl

SsangYong e-XIV Concept – elektryczna nowość zadebiutuje w Paryżu

10 września 2012

SsangYong e-XIV 2

Stary Kontynent nie pała szczególnym afektem do SsangYong. Jednak ambitny, południowokoreański producent absolutnie się tym nie zraża i wciąż próbuje podbić serca Europejczyków swoimi nowymi pomysłami. Pod koniec zeszłego roku zaprezentował podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej we Frankfurcie pojazd koncepcyjny o nazwie XIV-1, kompaktowego, użytkowego crossovera. W marcu tego roku na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie mieliśmy okazję oglądać koncept SsangYong XIV-2 – ewolucyjne rozwinięcie pierwotnego konceptu pokazanego w Niemczech.

Na tegoroczny paryski salon samochodowy producent z Korei Południowej już zapowiada kolejną premierę kolejnego pojazdu koncepcyjnego. Tym razem SsangYong postanowił zrobić sobie wycieczkę w krainę samochodów ekologicznych i zaprezentuje model z napędem elektrycznym o nazwie e-XIV. Skrót ten można rozszyfrować jako: „electric eXciting user Interface Vehicle”, co po polsku brzmi mniej więcej tak: „elektryczny, ekscytujący pojazd z interfejsem użytkownika”.

Czytelnikom, którzy wciąż potrafią rozpoznać cyfry rzymskie, nie umknął zapewne fakt, że mówimy nadal o tym samym koncepcie, który SsangYong wystawiał we Frankfurcie i Genewie, tym razem jednak z alternatywnym napędem. CUV reprezentujący koreańskiego producenta w segmencie B to pojazd elektryczny z napędem typu „range extender”, co oznacza, że baterie napędu elektrycznego mogą się samodzielnie ładować wykorzystując mały silnik benzynowy, dzięki czemu można nieco zwiększyć zasięg pojazdu i częściowo uniezależnić się od infrastruktury stacji ładujących.

Nowy, koncepcyjny pojazd SsangYonga ma 4160 mm długości, 1790 mm szerokości, 1575 mm wysokości, a jego osie rozstawiono w odległości 2600 mm. Szklany dach zapewnia pasażerom znajdującym się wewnątrz lepszą widoczność, a co za tym idzie – więcej przyjemności z jazdy. Na dachu zamontowano także panel baterii słonecznych, dzięki którym samochód może korzystać z darmowej i ekologicznej energii słonecznej.

Zdjęcia: SsangYong, opracowanie: BM