MotoNews.pl

Jeep Wrangler Rubicon 10th Anniversary Edition

07 grudnia 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Jeep Wrangler Rubicon 18

Jeep Wrangler Rubicon obchodzi właśnie dziesiąte urodziny i z tej okazji najbardziej ekstremalna wersja amerykańskiego off-roadera doczekała się edycji specjalnej o opisowej nazwie „10th Anniversary Edition” (edycja na dziesięciolecie). Limitowana seria to najmocniejszy fabryczny Jeep Wrangler, jaki dotąd wyprodukowano, który na liście wyposażeniowej ma sprzęt przyprawiający o żywsze bicie serca każdego entuzjastę jazdy w terenie.

Nowy wariant będzie dostępny w dwóch wersjach, jako dwudrzwiowy Wrangler lub czterodrzwiowy Wrangler Unlimited. Bazuje oczywiście na modelu Rubicon i będzie oferowany z 3,6-litrowym silnikiem V6 Pentastar o mocy 285 KM i maksymalnym momencie obrotowym 352 Nm. Jednostka napędowa standardowo współpracuje z 6-biegową przekładnią manualną, a opcjonalnie można ją połączyć z 5-biegową skrzynią automatyczną.

Ręcznie wybierany napęd na wszystkie koła został wyposażony w elektroniczną blokadę przedniego mechanizmu różnicowego i tylne mosty napędowe Dana 44, którym moc przekazuje system Roc-Trac. Standardowo przełożenie przekładni głównej w Jeepie Wranglerze Rubicon 10th Anniversary Edition wynosi 4.10. Samochód jest także wyposażony w blokady mechanizmów różnicowych Tru-Lok. Specjalny model ma imponujące przełożenie pełzania 73.3:1, które umożliwia poruszanie się z kontrolowaną prędkością 0,8 km/h.

Jeep Wrangler Rubicon 10th Anniversary Edition ma prześwit większy o 1,3 cm niż w standardowym Rubiconie, by zapewnić odpowiednią przestrzeń dla opon BF Goodrich KM2 w rozmiarze 265/70R17. Ogumienie zamontowano na 17-calowych obręczach z lekkich stopów polakierowanych na czarny kolor i z czerwonym logo Jeepa Wranglera.

Czarny przedni i stalowy tylny zderzak terenowy wzmacniają nadwozie. Na masce silnika umieszczono wlot powietrza typu „power dome”. Przednią i tylną część nadwozia zdobią czerwone haki holownicze. Progi Moparu chronią karoserię przed uszkodzeniami. Na błotnikach umieszczono plakietki z napisem „10th Anniversary”, a na bokach maski silnika naklejki z napisem „Rubicon”.

Rocznicowa edycja standardowo jest wyposażona tkaninowy dach Premium Sunrider, ale dostępna jest także z czarnym, trzyczęściowym dachem typu hard-top w kolorze nadwozia, czyli w odcieniu srebra, bieli lub pomarańczowym.

Wnętrze wykończono skórą. Ten materiał znajduje się na fotelach, na których wyhaftowano napis „Rubicon 10th Anniversary” oraz na kierownicy i konsoli środkowej ozdobionych czerwonymi szwami.

Jeep Wrangler Rubicion 10th Anniversary pojawi się w amerykańskich salonach sprzedaży wiosną przyszłego roku.

Zdjęcia: Jeep, opracowanie: BM