MotoNews.pl

Fiat 500L Trekking

25 lutego 2013

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Fiat 500L Trekking 5

Zaprojektowany z myślą o entuzjastach sportu i aktywności na świeżym powietrzu Fiat 500L Trekking ma nieco bardziej „szorstki” wygląd w porównaniu z wariantem bazowym i inteligentny napęd na przednią oś z technologią Traction+ ułatwiającą prowadzenie auta na trudniejszych, śliskich nawierzchniach.

Wizualnie Fiata 500L Trekking wyróżniają specyficzne zderzaki z ochronną osłoną, powiększony prześwit, 17-calowe obręcze z lekkich stopów z oponami M+S, polerowane listwy na nadkolach i satynowane klamki drzwiowe. 500L Trekking będzie dostępny w sześciu kolorach nadwozia: białym, ciemnej, metalicznej szarości, czarnym, piaskowym, bordo, ciemnej, metalicznej zieleni i żółtym. Kontrastowy dach może być biały lub czarny.

Wnętrze wyróżniono specjalną tkaninową tapicerką ze wstawkami z ekoskóry. Dostępne są dwa zestawy: szara tkanina ze skórzanymi wstawkami lub czarny materiał z białymi detalami.

Główną atrakcją nowej wersji Trekking jest system Traction +. Innowacyjny system kontroli trakcji ułatwia poruszanie się w trudniejszych warunkach drogowych. Oczywiście to nie to samo, co dobry napęd 4×4, ale cena tego rozwiązania jest znacznie przyjemniejsza dla naszego portfela. System Traction + to swego rodzaju rozwinięcie systemu ESC. Elektronicznie stymuluje zachowanie elektromechanicznej blokady mechanizmu różnicowego. Uruchamia się go za pomocą przycisku umieszczonego na desce rozdzielczej. Działa przy prędkości od 30 km/h wzwyż.

Fiat 500L Trekking będzie dostępny w kilku wariantach silnikowych:

  • z 1,4-litrowym silnikiem 16v o mocy 95 KM,
  • z 0,9-litrową jednostką TwinAir Turbo o mocy 105 KM,
  • z 1,6-litrowym silnikiem MultiJet II o mocy 105 KM i
  • z 1,3-litrowym turbodieslem MultiJet II o mocy 85 KM (również z przekładnia Dualogic).

500L Trekking wyposażony w jednostkę wysokoprężną turbo osiąga prędkość maksymalną 181 km/h, a z miejsca do 100 km/h rozpędza się w 11,3 sekundy. Według danych producenta ta wersja ma zużywać 4,5 l oleju napędowego na 100 km i emitować 117 g CO2/km. W opcji z 1,3-litrowym silnikiem o mocy 85 KM współpracującym ze zautomatyzowaną, 5-biegową skrzynią Dualogic konsumpcja paliwa spada do 4 l/100 km, a emisja CO2 do 105 g/km.

Fiat 500L Trekking ma także obszerną listę wyposażeniową, na której znalazły się m.in.:

  • stworzony we współpracy z firmą Lavazza ekspres do kawy,
  • aktywny system bezpieczeństwa City Brake Control wykrywający przeszkody przed samochodem i automatycznie aktywujący układ hamulcowy, jeśli kierowcy nie uda się odpowiednio wcześnie zareagować, by uniknąć kolizji,
  • inne systemy bezpieczeństwa, takie jak: AEB czy asystent hamowania oraz
  • system audio hi-fi 520W stworzony we współpracy z raperem i producentem muzycznym Dr. Dre.

Fiat 500L Trekking pojawi się u europejskich dealerów w czerwcu tego roku, a przedtem oficjalnie zadebiutuje na wystawie w Genewie.

Zdjęcia: Fiat, opracowanie: BM