MotoNews.pl

Peugeot RCZ R – osiągi i oszczędne zużycie paliwa

10 lipca 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Peugeot RCZ R 8

Podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood, który rozpocznie się już niebawem, sportowy oddział Peugeota przedstawi specjalny model RCZ R – turbodoładowaną wersję sportowego coupe. Jego nowy silnik THP turbo o pojemności 1,6 litra generuje moc 270 KM przy 6000 obr./min. i maksymalny moment obrotowy 330 Nm w zakresie 1900-5500 obr./min., emitując przy tym tylko 145 g CO2 na kilometr. Współpracuje z 6-biegową przekładnią manualną. RCZ R to najmocniejszy model produkcyjny marki, jaki powstał w jej dotychczasowej historii. Pojazd przyspiesza z miejsca do 100 km/h w mniej niż 6 sekund. Producent twierdzi też, że Peugeot RCZ R zużywa w cyklu mieszanym tylko 6,3 l paliwa na 100 km.

Dzięki dopracowaniu profilu aerodynamicznego samochodu siła docisku osi tylnej zwiększyła się o 15 daNm. Stało się tak między innymi za sprawą nowego, dużego, zamontowanego na stałe spojlera tylnego zwiększającego stabilność przy dużych prędkościach. Oprócz tego samochód ma specjalny dyfuzor tylny, w którym znalazło się miejsce na dwie symetrycznie rozmieszczone, chromowane końcówki rur wydechowych. W porównaniu z Peugeotem RCZ wyposażonym w silnik o mocy 200 KM, model RCZ R jest o 17 kg lżejszy (waży 1280 kg).

Peugeot RCZ R wyróżnia się także specjalnym zawieszeniem, kołami oraz mechanizmem różnicowym Torsena o ograniczonym poślizgu. Samochód porusza się na oponach Goodyear Eagle F1 Asymmetric w rozmiarze 235 / 40 R19 i ma obniżony środek ciężkości. Układ hamulcowy wyposażono w tarcze o średnicy 380 mm i czterotłoczkowe zaciski. Dzięki nim Peugeot RCZ R wyhamowuje z prędkości 130 km/h do 0 na odcinku 61 m.

Styl Peugeota RCZ R określają czarne łuki dachu, przyciemnione reflektory i 19-calowe obręcze z lekkich stopów w kolorze matowej czerni, ozdobione literą „R”. Zawieszenie obniżono o 10 mm. Auto ma także specjalne plakietki informujące o jego przynależności do sportowej serii. Nadwozie może mieć kolor czerwony, czarny, szary lub biały, a klienci będą mogli dodatkowo zamówić czarny dach, czarne obudowy lusterek bocznych i ozdobne naklejki.

We wnętrzu znajdziemy kierownicę obciągniętą skórą, oraz osłonę dźwigni zmiany biegów, podłokietniki i kubełkowe fotele pokryte tym samym materiałem. Czarną skórę Nappa i Alcantarę zeszyto czerwonymi nićmi. Na konsoli środkowej znajdziemy aluminiowe detale i czerwoną, dekoracyjną literę „R”.

Wróćmy jednak do osiągów i omówmy je bardziej szczegółowo. Peugeot RCZ R rozwija prędkość maksymalną (ograniczoną elektronicznie) 250 km/h, z miejsca do 100 km/h przyspiesza w 5,9 sekundy. Przyspieszenie ze startu zatrzymanego 0-400 m zajmuje mu 14,2 sekundy, a w przypadku dystansu 0-1000 m trwa to 25,4 sekundy.

Światowa, oficjalna premiera Peugeota RCZ R będzie miała miejsce podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej we Frankfurcie nad Menem, we wrześniu tego roku, a do sprzedaży model wejdzie na początku przyszłego roku.

Zdjęcia: Peugeot opracowanie: BM