MotoNews.pl

Nissan wprowadza lakier świecący w ciemności

19 lutego 2015

Marka, model | ,
Nissan -Leaf 1

Nissan jako pierwszy producent samochodów zastosował świecący w nocy lakier, aby zwrócić uwagę na to, jak dzięki w pełni elektrycznemu modelowi LEAF, który jest liderem rynku aut z takim napędem, ludzie coraz chętniej wykorzystują energię słoneczną w swoich domach.

Nissan podjął współpracę z wynalazcą Hamishem Scottem, twórcą nanoszonej metodą natryskiwania powłoki STARPATH, która absorbuje energię promieniowania UV w ciągu dnia, a po zmroku oddaje ją w postaci światła emitowanego przez 8 do 10 godzin.

Wprawdzie świecące samochodowe lakiery oraz folie już od jakiegoś czasu są dostępne na rynku, to jednak „zasilany” ultrafioletem lakier opracowany specjalnie dla Nissana jest wyjątkowy ze względu na tajną formułę opartą wyłącznie na składnikach organicznych. Jednym z nich jest bardzo rzadki minerał – glinian strontu – bezzapachowa oraz chemicznie i biologicznie obojętna substancja w stanie stałym.

Wiele zewnętrznych firm oferuje świecące w ciemnościach lakiery samochodowe, ale są one nieorganiczne. Nissan jest pierwszym producentem, który sam zastosował technologię świecącego w ciemnościach lakieru, a na dodatek nieszkodliwego dla środowiska. Trwałość wyjątkowego lakieru Nissana – gdyby był komercyjnie dostępny – jest oceniana na 25 lat.

Zdjęcia: Nissan