MotoNews.pl

Debiut Rolls-Royce Dawn Black Badge

05 lipca 2017

Kategoria | Rynek Premium
Rolls-Royce-Dawn-Black-Badge 10

W marcu ubiegłego roku firma Rolls-Royce zaprezentowała Black Badge – rodzinę samochodów w wersji Bespoke, która rozpoczęła nowy rozdział w sferze luksusu. Koncept powstał w odpowiedzi na oczekiwania młodych, prowadzących dynamiczny styl życia klientów.

“Black Badge dedykujemy tym, których napędza ten sam niesłabnący duch, który wcześniej dodawał siły założycielowi naszej firmy, C.S. Rollsowi w sięganiu do granic przemieszczania się na lądzie i w przestworzach. To alter ego naszej marki przemawiające do osób niepokornych, innowatorów i tych, którzy za nic mają granice. Tworząc zindywidualizowaną odpowiedź na oczekiwania tej nowej klasy, w wersji Black Badge wzmocniliśmy charakter modeli Ghost oraz Wraith. To przemówiło do naszych klientów i przełożyło się na popyt, który przekroczył oczekiwania. Czas więc najwyższy, aby także model Dawn wzbogacił się o ten asertywny, pewny siebie i potężny charakter i aby tę przemianę pokazać światu.” – Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars

Od momentu wprowadzenia na rynek wersji Black Badge udało się przyciągnąć do marki przedstawicieli nowej generacji klientów. Modele Ghost Black Badge i Dawn Black Badge spotkały się z zaskakująco dużym popytem, w efekcie czego marka uznała, że czas dodać do historii Black Badge kolejny rozdział.

W Goodwood Festival of Speed 2017 (29 czerwca – 2 lipca) wzięły udział maszyny przekraczające mierzalne granice i zmieniające istniejący układ w dziedzinie motoryzacji. Festiwal tworzy tym samym doskonałą okazję, by po raz pierwszy zaprezentować trzeci rozdział historii Black Badge – światową premierę modelu Dawn Black Badge, najbardziej bezkompromisowego ucieleśnienia luksusu z otwartym dachem.

Historia Black Badge

Black Badge Od chwili pojawienia się w 2016 roku autorytatywnie zaznaczył swoją obecność na rynku dóbr luksusowych. Rozwiązania technologiczne i projektowe tej wersji powstały w ramach programu personalizacji Bespoke i stały się odpowiedzią dla klientów, którzy zażądali “zbudujcie nam Rolls-Royce’a jak żaden inny”.

Black Badge to odpowiedź Rolls-Royce dla małej, wyselekcjonowanej grupy klientów, która prosiła markę o charakterystyczny samochód, który odzwierciedlałby ich oryginalną postawę wobec życia, osiągnięty sukces i poziom luksusu, którym się otaczają. Osoby te definiują się inaczej na tle szerszej grupy społecznej. Stanowią klasę samą w sobie.

Już od ponad wieku grupę tę – napędzaną przez mroczny, niezmordowany duch – przyciąga do marki Rolls-Royce jej unikalna aura, bezkompromisowa niezgoda, by zaakceptować status quo oraz stała chęć zmiany, tworzenia i postępu. Te same wartości były ważne dla tak sławnych osób, jak jak Sir Malcom Campbell, Howard Hughes czy Muhammad Ali.

Ten niespokojny duch towarzyszył również jednemu ze współzałożycieli marki. Uznany za jednego z największych buntowników swoich czasów. C.S. Rolls wciąż żył w pośpiechu. Nie będąc usatysfakcjonowanym rozwojem rynku motoryzacyjnego, swoją pasję do ulepszania i apetyt na przygodę przeniósł w przestworza. Fascynacja ta kosztowała go życie, które zakończył za wcześnie, w wieku zaledwie 33 lat.

To właśnie ten nieustraszony duch przyciągnął do Black Badge wielu młodych klientów. Oni wiedzą doskonale, że żadna inna marka luksusowa nie może zaoferować tak atrakcyjnej wizji i elastyczności, by sprostać ich oczekiwaniom wobec technologii i designu. I faktycznie – Black Badge wzmacnia właściwe cechy bardzo bliskie wielu nowym, młodszym klientom marki.

Podczas tworzenia wersji Black Badge dla modeli Wraith, Ghost, a teraz również Dawn, projektanci i inżynierowie z sekcji Bespoke opierali się na intuicyjnym zrozumieniu istoty stylu życia tych wyjątkowych kobiet i mężczyzn. Wszystko po to, aby stworzyć praktyczną technologiczną i designerską odpowiedź wzmacniającą konkretne cechy tych wspaniałych Rolls-Royce’ów.

Rolls-Royce Dawn Black Badge

Stworzony w odpowiedzi na duży popyt ze strony nowej klasy klientów, Rolls-Royce Dawn Black Badge stanowi najbardziej luksusową, towarzyską i zmysłową przestrzeń, z której śmiało można wyruszyć na podbój nocy. Zastosowane elementy technologiczne i designerskie wersji Black Badge nadały temu najbardziej eleganckiemu i bezkompromisowemu wyrażeniu luksusu w wersji cabrio nowy i mroczniejszy wymiar.

Głębia czarnego koloru Dawn Black Badge prezentowanego podczas Festival of Speed, powstała poprzez bardzo staranne nałożenie wielu warstw farby i lakieru oraz ręczne polerowanie. Był to najbardziej pracochłonny proces malowania i polerowania w przypadku kładzenia jednego koloru. W rezultacie zmysłowe kształty Dawna zostały otulone najgłębszą, najciemniejszą i najbardziej intensywną czernią, jaka kiedykolwiek zdobiła powierzchnię wyprodukowanego samochodu. Opuszczający się cicho płócienny dach, dzięki któremu do wnętrza samochodu dotrą dźwięki nocy, jest dostępny również wyłącznie w czarnym kolorze, podobnie jak skórzane obicie tylnej półki.

Celem projektantów sekcji Bespoke było stworzenie elementów będących wyrazem bardziej asertywnej wersji marki. Takie samo podejście zastosowano wobec modelu Dawn.

Figurka Spirit of Ecstasy – „maskotka” marki, która przez lata przybierała różne formy – w tym przypadku przeobraziła się w połyskującego wampa wykończonego czarnym chromem. Ta sama mroczniejsza estetyka została zastosowana w przypadku kilku innych chromowanych elementów, w tym obudowy przedniego grilla, wykończenia pokrywy bagażnika, rur wydechowych oraz wykończenia wlotów powietrza. Rezultat tych zmian daje wyraz odważnej, pewniejszej siebie postawie. Wreszcie kolory “podwójnego R” na klasycznej tabliczce są negatywem tradycyjnej wersji, co potwierdza autentyczność stworzenia alter-ego marki.

Ta odważna, nowatorska filozofia projektowa w piękny sposób jest odzwierciedlona również we wnętrzu elegancko wyposażonego miejsca dla właścicieli, którzy chcą odkrywać tajemnice nocy podróżując z otwartym dachem.

Założenie Sir Henry’ego Royce’a, aby “projektować to, co nie istnieje” stało się podstawą współpracy pomiędzy projektantami a inżynierami marki. Zainspirowani dziedzictwem lotniczym Rolls-Royce’a oraz zaawansowanymi technologicznie technikami produkcji dla samolotów stealth, wspólnie stworzyli nowy luksusowy materiał wykorzystany do obicia elementów wnętrz.

Jego konstrukcja w pełni ukazuje charakterystyczną dla marki Rolls-Royce dbałość o detal. Włókna lotniczego aluminium, grube na 1,4 mm, są splecione ze sobą, a następnie zespolone włóknem węglowym. Potem powierzchnie zostały pokryte sześcioma warstwami lakieru i pozostawione na 72 godziny, by wreszciej je ręcznie wypolerować. Efektem tych zabiegów jest bardzo nowoczesne wykończenie wspaniale dopasowane do mroczniejszej, groźniejszej estetyki przemawiającej do współczesnych klientów.

Wyjątkowa forma ciemności przejawia się w detalach, np. innowacyjna technika produkcji PVD w idealny sposób przyciemnia wloty powietrza we wnętrzu kabiny, co zapewnia tym elementom odporność na odbarwienia i matowienie.

Dawn Black Badge to model, w którym po raz pierwszy zagościło nowe zestawienia kolorystyczne co jest wyrazem filozofii Bespoke. Umieszczone wyżej elementy obite czarną skórą są wzbogacone o akcenty w odcieniu pomarańczowym Mandarin, np. pasek, który obiega kabinę na poziomie bioder przywodząc na myśl ostatni moment zachodu słońca, po którym pasażerowie zanurzają się w ciemności.

Całości dopełnia element umieszczony w tylnej części kabiny będący hołdem dla jednego z pierwszych klientów Rolls- Royce, Sir Malcolma Campbella. Jego słynne logo nieskończoności pięknie wyhaftowane pomiędzy siedzeniami wyraża szacunek dla człowieka wiedzionego przez niespokojnego ducha – tego samego, który również definiuje istotę Black Badge.

Technologia Bespoke

Esencja charakteru modelu Dawn, podobnie jak pozostałych dwóch pojazdów z pod znaku Black Badge, to także lepsze osiągi. Dawn jeszcze żywiej reaguje na pedał gazu dzięki zaprojektowanemu od nowa układowi wydechowemu. Naciśnięcie przycisku “low” sprawia, że legendarny silnk V12 oznajmia przybycie tego niezwykłego auta mięsistym bass barytonem.

Dźwięk wydechu wzmacnia wrażenia słuchowe. W istocie – Black Badge to udana współpraca pomiędzy projektantami i inżynierami, designem i techniką, odpowiadająca na zapotrzebowanie ze strony nowych klientów. Wymagają oni nie tylko luksusowego – jak każdy Dawn – ale także żywiołowo prowadzącego się samochodu. Aby to osiągnąć inżynierowie z fabryki w Goodwood sięgnęli do zapasów mocy drzemiących we wspaniałym silniku, jakim jest jednostka V12 z podwójną turbiną o pojemności 6,6 l. Zwiększenie mocy przyniosło kolejne 30 koni i 20 Nm, podnosząc ich liczbę odpowiednio do imponujących 593 KM i 840 Nm (przy 1500 obrotów/min).

Zasadnicze zmiany w układzie napędowym oraz szybsza reakcja na otwarcie przepustnicy dodały Dawnowi żywiołowości bez uszczerbku dla jego pozycji najbardziej luksusowego samochodu z otwieranym dachem. Układ napędowy, 8-biegowy automat ZF oraz drążek kierowniczy zostały świetnie zgrane, tak że dynamika samochodu zależy wyłącznie od tego, jak głęboko wciśnie się gaz i jak energicznie chwyci się kierownicę. Przy niższych prędkościach auto prowadzi się jak limuzyna, przy większych – pozwala na rozwinięcie skrzydeł.

Żywiołowość modelu Dawn Black Bage wywołała konieczność stworzenia nowych hamulców. Podczas obniżania tempa jazdy zasadniczo zmienia się praca skrzyni biegów, prowadzi to do zwolnienia obrotów o kilka na minutę wcześniej podczas hamowania, co pozwala na hamowanie samym silnikiem w bardziej charakterny sposób.

Drążek kierowniczy działa szybciej, aby szybciej zareagować na zmiany. Ulepszenia zastosowane na rzecz możliwości szybszej jazdy wzbogacają kierowców Black Badge o poczucie bezpieczeństwa oraz odczucia wynikającego ze zwiększenia masy układu kierowniczego przy dużych prędkościach.

Zdjęcia: Rolls-Royce