MotoNews.pl

Aston Martin V12 Vantage w Ameryce

11 maja 2010

Kategoria | Premiery
Aston Martin V12 Vantage 2

Aston Martin potwierdził, że model V12 Vantage – najpotężniejszy produkcyjny pojazd w 96-letniej historii marki – zostanie wprowadzony na rynki Ameryki Północnej i Południowej jeszcze w tym roku. V12 bazuje na modelu V8 Vantage, a napędza go 6-litrowy silnik V12 o mocy 517 KM i maksymalnym momencie obrotowym 570 Nm. Samochód rozpędza się do 305 km/h, a pierwsza „setka” pojawia się na liczniku po 4,2 sekundy.

V12 Vantage pojawił się na rynku w 2009 roku i szybko zdobył uznanie zarówno klientów, jak i przedstawicieli mediów. Początkowo firma nie myślała o homologacji na rynku amerykańskim, ponieważ nie przewidywano, że model spotka się tam z odpowiednio dużym zainteresowaniem. Okazało się, że zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej znalazło się sporo potencjalnych nabywców i firma pracuje obecnie nad wprowadzeniem kilku poprawek inżynieryjnych w V12 Vantage tak, by sprostać wymaganiom tamtejszego rynku. Zmiany te jednak nie mają wpłynąć na ogólny „design” samochodu.

Na rynkach amerykańskich Aston Martin V12 Vantage będzie także dostępny w limitowanej edycji specjalnej Carbon Black. Wyróżnia się ona metalicznym, czarnym lakierem nadwozia, który nakładany jest ręcznie, elementami z włókna węglowego i czarnymi, dziesięcioramiennymi felgami z lekkich stopów. Wnętrze wykończono czarną skórą ze srebrnymi przeszyciami wykonanymi ręcznie przez rzemieślników z centrali Astona Martina w Gaydon, w Wielkiej Brytanii.

V12 Vantage czuje się pewnie zarówno na ulicy, jak i na torze wyścigowym, co potwierdziło zeszłoroczne zwycięstwo tego modelu w swojej klasie podczas 24-godzinnego wyścigu na Nürburgring. Aston Martin ma również zamiar wystawić go ponownie do rywalizacji w tegorocznych zmaganiach na niemieckim torze, które odbędą się w dniach 15-16 maja.

Zdjęcia: Aston Martin