BMW M4 powstaje z nowym procesem lakierowania

BMW M4 powstaje z nowym procesem lakierowania05.10.2021
Zakłady BMW Group w Dingolfing testują nowy proces lakierowania bez przetrysku, które umożliwia szeroki zakres możliwości indywidualizacji.

Zakłady BMW Group w Dingolfing testują nowy proces lakierowania bez przetrysku, który umożliwia wielokolorowe lakierowanie i nanoszenie wzorów bez konieczności stosowania szablonów lub maskowania pojazdu. Ta wysoce innowacyjna technologia aplikacji nie tylko zwiększa możliwości indywidualizacji, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie ilości odpadów i niższe zużycie energii.

Technologia zostanie po raz pierwszy zastosowana w 19 egzemplarzach BMW M4 Coupé z indywidualnym dwukolorowym lakierem oraz oznaczeniem M4 na masce i klapie bagażnika, które wkrótce zjadą z linii montażowej w zakładach w Dingolfing .

BMW
BMW M4

Milan Nedeljkovic, członek zarządu ds. produkcji w BMW AG: — W naszej produkcji wymagamy najwyższych standardów w zakresie wydajności, zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji. Ta inteligentna technologia lakierowania łączy w sobie wszystkie wymagania innowacyjnego procesu produkcyjnego, a także oferuje wyjątkowe korzyści dla klientów.

Wspólnie z producentem maszyn i urządzeń Dürr BMW Group opracowała nowy proces lakierowania za pomocą EcoPaintJet Pro do aplikacji lakierów wodnych i lakieru bezbarwnego 2K. W metodzie konwencjonalnej lakier jest rozpylany przez dyszę obrotową poruszającą się z prędkością 35 do 55 tysięcy obrotów na minutę i przywiera elektrostatycznie do karoserii. Nowy proces działa bez elektrostatyki z zastosowaniem strumienia.

BMW
BMW M4

Lakier jest nanoszony przez płytę natryskową i może być aplikowany od krawędzi do krawędzi ze zmienną szerokością malowania od jednego do około 50 mm. Wymaga to najwyższej precyzji robotów i aplikacji. Nowa technologia umożliwia dwukolorowe wykończenia, np. kontrastujący dach, a także nanoszenie pasów i wzorów, np. na masce silnika.

Rozwój technologii i materiałów skupiony był na maksymalnym zakresie zastosowań. W przyszłości nowy proces lakierowania umożliwi malowanie każdego elementu karoserii i zaoferuje klientom niemal nieograniczone możliwości indywidualizacji.

BMW
BMW M4

Źródło: BMW