Wywiad z Robertem Kubicą

Wywiad z Robertem Kubicą31.05.2008
Po sześciu wyścigach sezonu 2008 kierowca BMW Sauber F1 Team Robert Kubica zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców, mając w dorobku 32 punkty. W drugiej części wywiadu Robert opowiada o swoich szansach na zdobycie w 2008 roku tytułu mistrzowskiego.

Miałeś jak dotąd fantastyczny sezon - dzięki czemu byłeś w stanie tak się poprawić w porównaniu do zeszłego roku?
Robert Kubica: Było wiele czynników, które wpłynęły na moje wyniki w 2007 roku. Nie sądzę, żebym poprawił się wiele jako kierowca. Ale jest kilka czynników zewnętrznych, które się bardzo poprawiły, tak dookoła, jak i wewnątrz samochodu. Wszystkie one ułatwiły mi życie, chodzi o ustawianie samochodu w taki sposób, w jaki chcę, lepiej też czuję auto. Wyniki w tym roku pokazują, jak bardzo męczyłem się w zeszłym, a wydaje mi się, że szamotałem się bardziej, niż ktokolwiek na zewnątrz myślał. Jest wiele drobiazgów, które wpływają na osiągi w Formule 1. Zeszły rok był dla mnie ogromnym rozczarowaniem, ale wyciągnąłem wnioski i jestem szczęśliwy, że udało mi się tak poprawić osiągi.

Czy uważasz siebie za pretendenta do tytułu w tym roku?
Kubica: Nie uważam tak, ale oczywiście w Formule 1 wszystko się może zdarzyć. W zeszłych dwóch, czy zwłaszcza trzech wyścigach, nie byliśmy tak konkurencyjni jak na początku sezonu, kiedy byliśmy między Ferrari i McLarenem. Ostatnio było nam trudniej tam się utrzymać. Spodziewam się, że o mistrzostwo walczyć będą Kimi Räikkönen, Felipe Massa i Lewis Hamilton, ale jeśli zobaczę taką szansę to dam z siebie oczywiście wszystko. Moje podejście jest takie samo we wszystkich wyścigach: chcę wyciągnąć maksimum z samochodu i zdobyć tyle punktów, ile to tylko możliwe.

Montreal jest nazywany torem o "średnim docisku". Czy twoim zdaniem będzie to pasować BMW Sauber F1.08?
Kubica: Montreal to tor zupełnie inny, niż Monako, poza tym, że to rodzaj toru ulicznego, gdzie przyczepność zwiększa się znacząco z sesji na sesję. Ale poziom docisku jest zdecydowanie niższy. Musimy zobaczyć, jak to naprawdę będzie. Mieliśmy raczej niewielki docisk w Turcji, gdzie nie byliśmy tak szybcy, ale zespół przygotował na Montreal specjalny pakiet aerodynamiczny o średnim docisku, który, jak myślę, będzie działać i postawi nas w dobrej sytuacji.

Co robisz w swoim wolnym czasie?
Kubica: Przygotowuję się do następnych testów, albo wyścigu. Pracuję nad swoją kondycją fizyczną, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu. Ale oczywiście lubię też zrelaksować się po wyścigu, tak by nabrać sił przed kolejnym. Lubię ponadto grać w pokera, iść na kręgle, lub porobić normalne rzeczy, tak jak inni ludzie.

Źródło: BMW