Nowe BMW Z4 w niezwykłej roli

Nowe BMW Z4 w niezwykłej roli14.01.2009
Od wielu lat koncern BMW umożliwia wyjątkowym współczesnym artystom wyrażanie swoich artystycznych wizji na karoseriach swoich sportowych modeli samochodów. Tym razem śmiała twórczość młodego południowoamerykańskiego artysty ...

...Robina Rhode’a przekroczyła granice projektu BMW Art Car Collection.

W tym wypadku samochód przestał być już tylko statycznym obiektem, stał się narzędziem w rękach artysty a nawet….samym artystą.

Nowe BMW Z4 w niezwykłej roli 1 „ Ta praca to wyrażanie malarstwa w akcji” – mówi Rohde. „Użycie tak niestandardowego pędzla do malowania, jakim jest nowoczesny samochód jest doskonałym sposobem na dowiedzenie związku pomiędzy emocjami, technologią oraz industrialną kreatywnością” – dodaje.

Pełne siły i dynamizmu, energetyczne obrazy, jakie powstają za pomocą śladów pozostawianych na płótnie przez auto, wydają się być bardzo spontaniczne. Jednak nic bardziej mylnego. W przeciwieństwie do słynnej twórczości Jacksona Pollocka zwanej „action paintings”, przy powstawaniu „An Expression of Joy” każdy ruch artysty został dokładnie przemyślany i zaplanowany. Podczas performansu zorganizowanego w ogromnym studiu filmowym Downey Studios w Los Angeles, powstał również film wyreżyserowany przez młodego ale cenionego reżysera reklam i teledysków Jake’a Scott’a. Film będzie podstawą telewizyjnej kampanii reklamowej nowego Z4, którego premiera zaplanowana została na rok 2009.

Nowe BMW Z4 w niezwykłej roli 2 Jak narodził się tak awangardowy pomysł? Chodziło oczywiście o zaprezentowanie następnej generacji Z4 w zupełnie wyjątkowy sposób. „Inspiracją stała się seria obrazów Gerharda Richtera „Red, Yellow, Blue” z 1973 roku namalowanych specjalnie do głównej siedziby BMW w Monachium”. – tłumaczy Rhode. Podpowiedzią okazał się również eksperymentalny film niemieckich ekspresjonistów z 1920 roku, prezentujący dwu i trójwymiarową animację. Performance poprzedzony został oczywiście długimi i żmudnymi przygotowaniami, podczas których Robin Rhode stworzył bardzo szczegółowy scenariusz przedsięwzięcia. Opracowana została specjalna technika nakładania farby na koła oraz uzyskiwania odpowiedniego nasycenia barwy. Duża odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia spoczywała również na kierowcy Z4, który z projektem w ręku jeździł po olbrzymim płótnie niczym po boisku. Zespoły Rhode’a oraz Scotta pracowały nad projektem 12 godzin.

Źródło: BMW