BMW i 8-stopniowa, automatyczna skrzynia biegów ZF

BMW i 8-stopniowa, automatyczna skrzynia biegów ZF05.02.2009
Bawarski producent postanowił skupić się na stworzeniu wyjątkowo szybkiej, automatycznej skrzyni biegów. Jak zapowiedział Klaus Draeger, szef działu rozwoju firmy BMW, niemiecki producent zamierza skupić się bardziej na ...

...typowo automatycznych niż dwusprzęgłowych skrzyniach biegów. Naturalnie, nie oznacza to rezygnacji z prędkości zmian przełożeń, wręcz przeciwnie. Nowo opracowana przez BMW i firmę ZF automatyczna skrzynia biegów ma 8 przełożeń, które załączane są w równie krótkim czasie jak ma to miejsce w zaprezentowanej w zeszłym roku w BMW M3, 7-stopniowej, dwusprzęgłowej skrzyni M DCT.

Nowa przekładnia ma jednak jeszcze dodatkowe atuty w porównaniu z dwusprzęgłową skrzynią biegów, gdyż jest od niej lżejsza, wydajniejsza i tańsza w produkcji. Niestety, póki co jej wadą jest niezdolność do współpracy z wysokoobrotowymi silnikami.

Jak wyjaśnił Klaus Draeger, dwusprzęgłowe skrzynie biegów są skomplikowane, drogie i ciężkie, szczególnie w przypadku aut z wzdłużnie umieszczonym silnikiem i napędem na tylne koła. Z kolei nowo opracowana skrzynia ZF może bez problemu pracować w autach z napędem na przód jak i na tył. Natomiast zapowiadana oszczędność nowego "automatu" w zużyciu paliwa wynika z tego, iż większa ilość przełożeń zapewnia lepsze dopasowanie się przekładni do prędkości auta i obrotów silnika. Ponadto, przystosowanie przez ZF skrzyni biegów do funkcji Auto Start/Stop tylko polepsza jej zdolność do zmniejszenia spalania paliwa przez samochód.

Budowana w fabryce ZF w Saarbrucken, nowo opracowana, 8-stopniowa, automatyczna skrzynia biegów zagości początkowo w BMW serii 7, by w późniejszym okresie bieżącego roku pojawić się w innych modelach bawarskiego producenta. Produkt ZF jeszcze w tym roku trafi również do konkurenta BMW, marki z Ingolstadt - Audi.

Źródło: fot. BMW, informacja Moto Target