Citroen C3 z nagrodą 2023 World Urban Car

Citroen C3 z nagrodą 2023 World Urban Car 13.04.2023
5 kwietnia, podczas New York International Auto Show, jury złożone z ponad 100 ekspertów motoryzacyjnych z 32 krajów przyznało Citroenowi C3 prestiżowy tytuł 2023 World Urban Car.

Citroën C3 otrzymał prestiżową nagrodę 2023 WORLD URBAN CAR podczas 19 edycji WORLD CAR AWARDS. Wyniki ogłoszono w środę 5 kwietnia podczas New York Auto Show, po głosowaniu, w którym wzięło udział ponad 100 dziennikarzy z 32 krajów. C3 zwyciężył w kategorii samochodów miejskich o długości poniżej 4,25 m, sprzedawanych na co najmniej dwóch głównych rynkach (Chiny, Europa, Indie, Japonia, Korea, Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone) i co najmniej dwóch kontynentach.

„Nagroda 2023 WORLD URBAN CAR dla C3 jest szczególnym wyróżnieniem. Stanowi dopełnienie komercyjnego sukcesu tego modelu i dowód uznania dla naszej strategii rozwoju w Indiach, Azji i Ameryce Południowej. Citroën C3 jest pierwszym modelem z linii trzech samochodów, łączącym mocną, nowoczesną stylistykę z wysokim komfortem, nie wspominając o połączonych technologiach i rozwiązaniach, których oczekują klienci w tych regionach” - powiedział Thierry Koskas, dyrektor generalny Citroëna.

C3 to wszechstronny model segmentu B, chwalony za nowoczesność, przebojowość i możliwości personalizacji. Na tle innych modeli z tego segmentu wyróżnia się wyjątkową sylwetką, z wysokim prześwitem od podłoża i wysoką pozycją kierowcy.

W kwestii wygody również nic nie pozostawiono przypadkowi. Oprócz wysokiego poziomu komfortu, z którego słynie marka Citroën, nowy model ma jedną z największych kabin na rynku, a pomysłowe rozwiązania ułatwiają korzystanie z samochodu na co dzień, np. dzięki możliwości podłączenia smartfonów do ekranu dotykowego w wymiarze XXL o przekątnej 10’’. Klienci otrzymają szereg niespotykanych wcześniej udogodnień uwzględniających specyfikę danego regionu, takich jak innowacyjne oferty usług i możliwość zakupu online.

Citroen C3

Sukces, który stymuluje międzynarodowy rozwój Citroena

Nowy Citroën C3 jest symbolem nowego rozdziału w historii marki. Powstają modele wierne filozofii Citroëna, ale przenalizowane i opracowane z lokalnymi zespołami projektowymi, by znaleźć odpowiedź, która uwzględnia specyfikę każdego rynku. Dzięki znajomości elementów społeczno-kulturowych i potrzeb w obu regionach Nowy C3 jest modelem pomyślanym, opracowanym i produkowanym dla Indii oraz Ameryki Południowej. Owocem tej strategii jest wpływ nowego modelu na rozwój marki Citroën w obu regionach.

W Indiach C3 odgrywa kluczową rolę we wprowadzaniu marki Citroën na tamtejszy rynek. Jest to pierwszy model uwzględniający lokalną specyfikę. Od jego debiutu rynkowego latem 2022 sprzedano niemal 7000 egzemplarzy, co przełożyło się na wzrost sprzedaży o prawie 880% w 2022 roku. Potwierdzeniem sukcesu jest doskonałe przyjęcie ë-C3 - elektrycznej wersji C3 produkowanej w Indiach, która szybko wzbudziła duże zainteresowanie, o czym świadczy liczba złożonych zamówień.

W Ameryce Południowej od debiutu C3 na tamtejszym rynku w październiku 2022 roku sprzedano już ponad 14 000 sztuk tego modelu. W Brazylii zajmuje już szóste miejsce w swoim segmencie. Pomimo ogólnego spadku sprzedaży samochodów na brazylijskim rynku o 1% Citroën odnotował wzrost sprzedaży o 37%. C3 będzie mógł wykorzystać tę dynamikę, aby przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć zainteresowanie marką, która od dłuższego czasu jest obecna na rynku.

Sukces C3 w obu regionach jest prawdziwym impulsem dla rozwoju Citroëna i świadczy o powodzeniu strategii, która ma na celu zwiększenie globalnej sprzedaży marki i zmniejszenie jej zależności od Europy. W 2022 roku same Indie oraz region Azji i Pacyfiku odnotowały wzrost sprzedaży o prawie 57%, a Ameryka Południowa o 21,2%.

C3 zsobywa liczne nagrody

W Indiach, od dnia premiery handlowej, Nowy C3 zdobył aż 12 nagród, w tym tytuł Hatchbacka Roku 2023 przyznawany przez tak renomowane media jak Top Gear India, Car India, Indian Vehicle Awards i Motorscribes. Media te jednomyślnie podkreślają z uznaniem jego niespotykany wygląd, osiągi i imponującą jazdę na wymagających indyjskich drogach, dzięki specjalnie dobranemu zawieszeniu. Dziennikarze docenili również oryginalny design, deskę rozdzielczą, która wprowadza aurę nowoczesności, 10-calowy, najszerszy w segmencie, ekran dotykowy oraz prześwit 200 mm.

Z kolei nagroda „Compact SUV of the 2023 Year” przyznawana przez magazyn Motor Vikatan podkreśla najlepszy w swojej klasie stosunek komfortu do ceny, oraz wspaniałe wnętrze, z pozycją kierowcy podobną do tej w SUV-ie. Oprócz tego model został wybrany Samochodem roku 2023 w konkursie Jagran HiTech Awards dla najlepszych produktów technologicznych.

Pierwszą nagrodę w Ameryce Południowej zdobył w Brazylii, otrzymując 8 listopada 2022 r., zaledwie dwa miesiące po wprowadzeniu na rynek, tytuł Best National Car, najbardziej prestiżową spośród nagród Car Awards Brazil 2023 przyznawanych przez Car Magazine. W trzynastej edycji konkursu kryteriami wyboru najlepszej premiery handlowej były udział procentowy w rynku, innowacje technologiczne i design. Ponadto zdobył nagrodę Best Nacional Car up to 1,2 liter przyznawaną przez stowarzyszenie dziennikarzy Abiauto.

Źródło: Citroen/Stellantis