Rozwiązania z przyszłościa

Rozwiązania z przyszłościa03.07.2001
Berlingo Dynavolt jest prototypem samochodu elektrycznego o dużym zasięgu, w którym zastosowano pomocniczą jednostkę napędową. Oprócz zalet pojazdu o całkowicie elektrycznym napędzie model ten oferuje ...

Rozwiązania z przyszłościa 1 Berlingo Dynavolt

Berlingo Dynavolt jest prototypem samochodu elektrycznego o dużym zasięgu, w którym zastosowano pomocniczą jednostkę napędową. Oprócz zalet pojazdu o całkowicie elektrycznym napędzie model ten oferuje zasięg zwiększony do 260 km, z czego 80 km pokonywanych jest przy zerowej emisji zanieczyszczeń a pozostały dystans przy emisji CO2 ograniczonej o 25 do 100 %, zależnie od sposobu eksploatacji samochodu.

Ogólną zasadą konstrukcji jest uzupełnienie energii elektrycznej pobieranej z sieci i gromadzonej w akumulatorach, energią elektryczną wytwarzaną przez dodatkowy zespół prądotwórczy. Poprzez właściwe sterowanie źródłami energii silnik elektryczny może być częściowo zasilany przez prądnicę. Odbywa się to podczas jazdy poza obszarem miejskim o dużym natężeniu ruchu.

Xsara Dynavolto

System Dynavolto pozwala uzyskać zmniejszenie zużycia paliwa o około 10 % i proporcjonalne obniżenie emisji szkodliwych związków. Jest to możliwe dzięki funkcji "Stop and Go" polegającej na wyłączeniu i ponownym, automatycznym rozruchu silnika. Funkcja ta uaktywnia się, gdy samochód wolno porusza się w korku ulicznym, w czasie postoju na czerwonym świetle lub po zatrzymaniu się na dłuższą chwilę. "Stop and Go" powoduje dodatkowo obniżenie dokuczliwego w mieście poziomu hałasu. System Dynavolto jest pomocniczym silnikiem wbudowanym między zasadniczy silnik samochodu a skrzynię biegów. Dostarcza on i kontroluje energię elektryczną, zwiększa wydajność jednostki napędowej i przekształca się w generator odzyskując energię w czasie hamowania. Ponadto system ten zastępuje rozrusznik i alternator.

Xsara Dynactive

Xsara Dynactive jest samochodem, który zapewniając dobre osiągi umożliwia zmniejszenie od 35 do 100 % zużycia paliwa i emisji CO2. Zasięg samochodu określany jest aż na 1000 kilometrów. Model Dynactive powstał na bazie Xsary Break Exclusive. Jest on wyposażany w silnik spalinowy o mocy 75 KM i silnik elektryczny o mocy 34 KM. Obie jednostki napędzają jeden wałek i współpracują z automatyczną skrzynią biegów. Zastosowanie takiej przekładni zapewnia silnikowi elektrycznemu lepsze wykorzystanie mocy we wszystkich fazach jazdy. Podczas korzystania z napędu elektrycznego samochód nie zanieczyszcza środowiska i nie emituje hałasu. Zasięg silnika elektrycznego wynosi 20 kilometrów.