Rajd Grecji - Historyczny wyczyn

Rajd Grecji - Historyczny wyczyn27.06.2005
Wspaniała, zwycięska passa Citroëna i Sébastiena Loeba trwa nadal! Aktualni mistrzowie świata Sébastien Loeb, Daniel Elena i ich Xsara WRC zdecydowanie wygrali ósmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, wyrównując rekordowy wynik 6 zwycięstw w sezonie ...

Wspaniała, zwycięska passa Citroëna i Sébastiena Loeba trwa nadal! Aktualni mistrzowie świata Sébastien Loeb, Daniel Elena i ich Xsara WRC zdecydowanie wygrali ósmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, wyrównując rekordowy wynik 6 zwycięstw w sezonie. Było to jednocześnie piąte z rzędu zwycięstwo Loeba, co także jest rekordem. Ten wyczyn z pewnością przejdzie do historii mistrzostw.

Rajd Grecji - Historyczny wyczyn 1 Druga załoga zespołu Carlos Sainz / Marc Marti również spisała się doskonale, zajmując trzecie miejsce. Dzięki temu wynikowi Citroën odzyskał prowadzenie w klasyfikacji producentów. Hiszpanowi zgotowano na mecie wspaniałą owację. Był to 97 finisz Sainza na podium w jego 196 startach w mistrzostwach świata! Warto dodać, że pierwsze spośród swych 26 zwycięstw w karierze Carlos Sainz odniósł 15 lat temu, właśnie w Grecji.

Sébastien Loeb został liderem rajdu już po pierwszym odcinku specjalnym, potem jednak stracił trochę czasu ze względu na to, że jako lider mistrzostw, zgodnie z regulaminem, otwierał stawkę podczas pierwszego etapu. Pomimo to, w piątek po południu powrócił na pozycję lidera. W sobotę mistrz świata dał prawdziwy koncert jazdy, wygrywając wszystkie odcinki specjalne! Podczas bardzo trudnego 3 etapu, który odbył się w niedzielę kontrolował przebieg rajdu, dokładając do swego dorobku jeszcze jedno oesowe zwycięstwo. "W niedzielę pojechałem bardzo ostrożnie" powiedział Loeb. Nawet na prostych czasami nie naciskałem pedału gazu do oporu! Pięć zwycięstw pod rząd? Mam nadzieję, że na tym nie koniec. Przecież nadal mamy wspaniały samochód i doskonałe opony Michelin. Wiemy, że ta zwycięska seria kiedyś musi się skończyć, ale zrobimy wszystko, by trwała jak najdłużej. Dlatego w tym tygodniu czekają nas kolejne testy…"

Carlos Sainz nie żałuje swej decyzji o powrocie do zespołu na Rajd Grecji. "Półtora miesiąca temu śledziłem poczynania Citroëna oczami kibica. Nawet mi się nie śniło, że powrócę za kierownicę Xsary WRC. To był wspaniały weekend! Jestem ogromnie szczęśliwy, że udało mi się zdobyć cenne punkty dla Citroëna. Zespół powrócił na pozycję lidera i mam nadzieję, że już nie odda prowadzenia. Dzisiaj zakończyłem swą karierę w mistrzostwach świata na podium w imprezie, gdzie przed laty odniosłem swe pierwsze zwycięstwo."

Rajd Grecji - Historyczny wyczyn 2 Dyrektor Generalny firmy Automobiles Citroën, Claude Satinet, był pod wrażeniem wyniku zespołu w Grecji. "Osiągnęliśmy więcej, niż mogliśmy oczekiwać. Carlos pokazał jak zwykle niezwykłą wolę walki, profesjonalizm i wielką osobowość. Jestem ogromnie szczęśliwy, że swój ostatni rajd ukończył na podium."

Guy Fréquelin osobiście pogratulował każdemu spośród członków zespołu: "Naszą serię zwycięstw i powrót na prowadzenie w klasyfikacji producentów zawdzięczamy talentom naszych załóg – Seba i Daniela oraz Carlosa i Marc’a. Ale sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie praca całego zespołu Citroën Sport oraz naszych partnerów, a zwłaszcza firmy Michelin. Jestem bardzo zadowolony z wyniku Xaviera Ponsa, a także z czasów uzyskiwanych na OS-ach przez Manfreda Stohla. Ci dwaj kierowcy jechali także samochodami Citroëna Xsara wystawionymi przez firmę Kronos. To wszystko potwierdza osiągi i niezawodność, a w konsekwencji potencjał i najwyższą jakość produktów, które Citroën oferuje swoim klientom."

Michelin, Magneti-Marelli, Kinetic, OZ, AIS, Meteo France oraz Citroën Financement są partnerami zespołu Citroën-Total w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.