Czy Toyota buduje hot-hatcha na bazie Aygo?

Czy Toyota buduje hot-hatcha na bazie Aygo?11.08.2010
Ostatnimi czasy z obozu Toyoty docierają informacje na temat różnego rodzaju samochodów sportowych. Czy w tej gamie pojawi się mały hot-hatch? Hiromu Naruse był znanym i zasłużonym kierowcą testowym Toyoty, a także szefem ...

...firmy tuningowej Gazoo Racing House. Niestety, w czerwcu tego roku zginął w tragicznym wypadku nieopodal toru Nurburgring w trakcie testów Lexusa LFA. Po tym smutnym incydencie prezes Toyoty, Akio Toyoda stwierdził, iż "jego firma będzie kontynuowała pracę Naruse". O jaką pracę chodzi?

Około 7 miesięcy temu na wystawie w Tokyo firma Gazoo pokazała kilka koncepcyjnych samochodów sportowych. Jednym z nich była szalona wersja Toyoty Aygo z napędem na tył. W oparciu o słowa Toyody i charakter ostatnich prac Naruse, dziennikarze portalu Motortrend.com wysnuli teorię, według której Toyota pracuje nad małym, relatywnie tanim pojazdem sportowym z tylnym napędem.

Samochód, jeśli powstanie, nie będzie jedynie "gorącą" odmianą Aygo, ale nową konstrukcją opartą o jej kształt (konkurencja dla Hondy CR-Z?). Samochód nie może kosztować więcej niż 15 tys. dolarów tak więc Toyota będzie zapewne korzystała z już dostępnych mechanizmów. Plotki docierające z obozu Toyoty sugerują wykorzystanie podzespołów Daihatsu: silnika 1,5 o mocy 100 KM i rozwiązania przeniesienia napędu. 100 koni może nie brzmi imponująco, ale warto zwrócić uwagę, że samochód oparty o konstrukcję Aygo byłby bardzo lekki. Sugeruje się, że jeśli projekt otrzyma zielone światło, to będzie produkowany w Osace na linii montażowej Daihatsu Copen, a do sprzedaży trafi jeszcze przed oczekiwanym FT-86.

Źródło: foto: Toyota, informacja: Moto Target