MotoNews.pl

Faktoring – czym jest, jak działa i jakie są jego rodzaje?

26 maja 2022

Kategoria | Finanse
czym-jest-faktoring

Prawdopodobnie zetknąłeś się z pojęciem faktoringu. Nic dziwnego – to termin, który zyskiwał na popularności w ostatnich latach. Czy wiesz jednak co on dokładnie oznacza? Z tego artykułu dowiesz się, czym konkretnie jest faktoring i jakie są jego główne rodzaje.

Wielu przedsiębiorców udziela kontrahentom wydłużonych terminów płatności za produkty bądź usługi. Niekiedy sięgają one nawet 120 dni. Ponadto wielu kontrahentów nie reguluje zobowiązań w ustalonym czasie, co powoduje zatory płatnicze i wpływa niekorzystnie na działalność usługodawcy. W takim przypadku rozwiązaniem może stać się faktoring.

Co to jest faktoring?

Faktoring to rodzaj usługi stanowiącej odpowiedź na zatory płatnicze. Dzięki niemu przedsiębiorca może terminowo regulować zobowiązania. Polega na wykupieniu faktur od klienta przez faktora. Klientem jest wykonawca usług albo dostawca towarów.

Jak działa faktoring?

Faktoring składa się z kilku etapów. Najpierw faktorant (przedsiębiorca) przekazuje do firmy faktoringowej (faktor, instytucja finansowa) swoje faktury z odroczonym terminem płatności. Następnie faktor przelewa środki z owej faktury na konto faktoranta. Przelewanie środków jest bardzo szybkie – często jest realizowane w zaledwie kilka minut od zgłoszenia faktury do finansowania.

Faktoring odwrotny

Wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu. Faktoring odwrócony https://www.firmowakasa.pl/faktoring-odwrotny/ polega na finansowaniu bieżących zobowiązań handlowych przedsiębiorstwa. Jest skierowany do nabywców usług i towarów, a nie do sprzedawców, jak ma to miejsce w klasycznym faktoringu. Usługa ta jest znana również pod nazwą faktoring zakupowy lub dłużny. To polecane rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mogą namówić dostawców na kredyt kupiecki albo nie chcą zaciągać kredytu obrotowego, dlatego też szukają innych skutecznych metod wspomagających płynność finansową firmy. Sprawdź również: Faktoring eksportowy.

Faktoring cichy

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z faktoringu, umowa z kontrahentem, którego pragnie on włączyć do faktoringu, nie może zawierać zakazu cesji wierzytelności. Wyjątkiem jest jednak faktoring cichy. W przypadku tej usługi umowa jest podpisywana z faktorem bez wiedzy kontrahenta. Prawo w Polsce przewiduje domyślną zgodę na cesję wierzytelności. Cichy faktoring to skuteczna metoda, jednakże kwestią dyskusyjną pozostaje etyczność owej usługi. Jest ona realizowana niejako „za plecami” kontrahenta.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz również: Faktoring dla firm transportowych – jakie daje korzyści? Poznaj opinie ekspertów.

Faktoring zaliczkowy

Zaliczkowy faktoring to z kolei rodzaj faktoringu, w którym przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe na wydatki bieżące. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwalają mu na realizowanie aktualnych zleceń, co przekłada się na możliwość uzyskiwania stałego dochodu i zarabiania.

Faktoring jawny

To najpopularniejszy rodzaj faktoringu w Polsce, znany też pod nazwą faktoringu notyfikowanego albo otwartego. To polecane rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zdyscyplinować swych kontrahentów i niejako zmusić do terminowych płatności. Usługa ta pozwala firmie na utrzymanie płynności finansowej na niezmiennym poziomie.