MotoNews.pl

Wypowiedzenie polisy OC. Kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie?

12 listopada 2015

Wypowiedzenie polisy OC

Jeśli nie jesteś zadowolony z warunków swojego ubezpieczenia OC, nie musisz tkwić w nim bez końca. Wypowiedzenie umowy nie jest niczym trudnym, trzeba tylko zadbać o dotrzymanie odpowiednich terminów i dopełnienie formalności.

To, kiedy i na jakich warunkach można złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC, zależy od powodu rezygnacji z dotychczasowej ochrony oraz od stanu obecnej umowy. Na przykład jeśli upływa okres ważności Twojej polisy OC, możesz ją bez problemu wypowiedzieć najpóźniej jeden dzień przed końcem jej obowiązywania, korzystając z odpowiedniego formularza. Inaczej umowa zostanie automatycznie przedłużona przez ubezpieczyciela na kolejny rok. Wygasająca polisa nie jest jednak jedyną sytuacją, w której można wypowiedzieć umowę. Poniżej znajdują się pozostałe przypadki oraz warunki, jakie trzeba spełnić, żeby skutecznie zmienić ubezpieczyciela.

Umowa przedłużona automatycznie

Jeśli nie zdążyłeś wypowiedzieć umowy OC przed końcem jej ważności i została ona automatycznie przedłużona, nie oznacza to, że zostałeś postawiony w sytuacji bez wyjścia. Przepisy pozwalają na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego w takich okolicznościach, pod warunkiem że wykupisz inną polisę OC na ten sam okres, a następnie wypowiesz tę polisę, która przedłużyła się automatycznie. Będziesz mógł się także uzyskać zwrot składki zapłaconej za wypowiedzianą polisę – zapłacisz tylko za ten czas, w którym ona obowiązywała.

Umowa po poprzednim właścicielu auta

Ciągle obowiązującą polisę OC po poprzednim właścicielu można wypowiedzieć w każdej chwili. Zwłaszcza, gdy okaże się, że ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i warunki takiej polisy okażą się wyjątkowo niekorzystne dla nowego właściciela (na przykład jeśli osoba, która kupiła auto nie ma takich samych samych zniżek jak sprzedający). Jeśli decydujesz się na pozostanie przy polisie osoby, która sprzedała Ci samochód, pamiętaj o tym, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela samochodu nie przedłuża się automatycznie. Uważaj, żeby nie zostać bez ważnego OC po wygaśnięciu tej umowy.

Wyrejestrowanie samochodu lub zarejestrowanie go za granicą

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć także, kiedy dochodzi do wyrejestrowania pojazdu na skutek następujących przyczyn: przekazania pojazdu do stacji demontażu, kradzieży samochodu, trwałej i zupełnej utraty pojazdu lub zarejestrowania auta za granicą. Jeśli udokumentujesz którąś z powyższych przyczyn wyrejestrowania auta, możesz bez problemu złożyć wypowiedzenie polisy OC, ponieważ nie będzie Ci ono już potrzebne.

Ubezpieczenie direct

Kupno polisy OC za pośrednictwem internetu lub na infolinii ubezpieczyciela jest bardzo łatwe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia online lub przez telefon. Dodatkową korzyścią płynącą z kanału direct jest możliwość wypowiedzenia zakupionej w ten sposób polisy OC w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Wypowiedzenie umowy OC należy złożyć na piśmie, korzystając z odpowiednich gotowych formularzy. Wypełniony i podpisany własnoręcznie druk można przekazać ubezpieczycielowi na kilka sposobów:

  • Wysłać tradycyjną pocztą lub kurierem
  • Wysłać drogą elektroniczną (faksem lub mailem)
  • Przekazać osobiście agentowi dotychczasowego ubezpieczyciela

W przypadku wypowiedzenia wysłanego Pocztą Polską liczy się data stempla, ale w przypadku pozostałych opcji wysyłki liczy się to, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma wypełniony i podpisany formularz. Dlatego nie czekaj do ostatniej chwili z dopełnieniem koniecznych formalności. Upewnij się, że dotrzymujesz obowiązujących Cię terminów. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, bo np. znalazłeś tańsze OC w porównywarce ubezpieczeń, musisz wypowiedzieć kończącą się polisę najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia.

Zdjęcia: Photodune Źródło: Ewa Niepytalska, porównywarka OC AC mfind.pl