MotoNews.pl

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia? Wyjaśniamy

06 maja 2024

Porownywarki-Ubezpieczen.pl

Zastanawiasz się, dlaczego płacisz więcej niż inni kierowcy, którzy poruszają się takim samym autem? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej i w jaki sposób naliczają ją towarzystwa ubezpieczeniowe.

Profil ubezpieczającego

Najważniejszym czynnikiem, jaki ma wpływ na wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej, jesteś Ty sam. Na podstawie dostępnych statystyk, jasno można dojść do wniosku, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy (czyli w wieku do 26 lat) biorą udział w większej ilości zdarzeń drogowych niż Ci starsi. Nie chodzi tutaj jednak tylko o powodowanie wypadków, ale także uczestnictwo w nich, w charakterze osób poszkodowanych.

Młodzi kierowcy są nie tylko niedoświadczeni. Często też na drodze wykazują się niepotrzebną brawurą. Wszystko to sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe postrzegają ich jako grupę ryzyka, dlatego stosują tak zwane zwyżki za wiek.

Pod uwagę biorą także Twoją historię ubezpieczeniową. Co to oznacza w praktyce? Zanim poznasz wysokość Twojej składki, specjalny algorytm analizuje Twoje poprzednie umowy ubezpieczeniowe. Jeżeli do tej pory możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, brakiem mandatów oraz zniżkami, to Twoja składka ubezpieczenia OC lub AC będzie względnie niska.  Jednak, jeżeli masz w swojej historii kilka wypadków, stłuczek lub inne zgłoszone szkody, ubezpieczyciel zaproponuje Ci wyższą składkę. W ten sposób zabezpiecza się na wypadek sytuacji, gdy będzie musiał pokryć wyrządzone przez Ciebie szkody.

Duże znaczenie ma także fakt, gdzie mieszkasz. Przyjmuje się, że poruszanie się po mieście jest bardziej ryzykowne niż po lokalnych drogach czy też terenach wiejskich. Z tego względu kierowcy mieszkający w dużych miastach płacą wyższe składki ubezpieczeniowe niż ci z mniejszych miasteczek. Do tego, jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie odnotowuje się wysoką liczbę kradzieży pojazdów, a interesuje Cię polisa autocasco, zapłacisz za nią więcej.

Dane dotyczące pojazdu

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy w dużej mierze także od tego, jakim pojazdem się poruszasz. Marka i model mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. Drogie i rzadkie pojazdy najczęściej wymagają kosztownych napraw w razie awarii lub uszkodzenia. Dlatego ich właściciele zapłacą znacznie więcej niż ci poruszający się pojazdem typowym dla zwykłego Kowalskiego.

Drogie auta także częściej stają się łupem złodzieja, dlatego także składka Autocasco w ich przypadku będzie wysoka. Tanie samochody, które rzadko stają się łupem złodziei, można ubezpieczyć względnie tanio i bez szkody dla portfela.

Kolejnym czynnikiem, jaki pod uwagę biorą towarzystwa ubezpieczeniowe, jest wiek pojazdu. Samochody kilkuletnie charakteryzują się wysoką wartością rynkową, dlatego ich składki są wysokie. Auta starsze, zwłaszcza te kilkunastoletnie, są stosunkowo tanie, a koszty ich napraw niskie. Z tego też względu często polisa AC jest w ich wypadku nieopłacalna. Pod uwagę brane są także takie elementy jak dostępność oraz koszt części zamiennych, oraz ilość ASO, w których można naprawić usterki w autach danej marki.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie, by nie przepłacić?

Zakup komunikacyjnej polisy ubezpieczeniowej może być sporym wydatkiem. Jednak są sposoby, na to by ta obowiązkowa opłata nie była zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Pierwszym z nich jest dokładne porównanie ofert ubezpieczycieli. Wybrane strony internetowe zrobią to za Ciebie, przykładem jest choćby Porownywarki-Ubezpieczen.pl. Jedyne, co musisz zrobić to wpisać dane dotyczące Ciebie i Twojego auta, a w kilkadziesiąt sekund poznasz wysokość skałek w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. W ten sposób możesz wybrać niekoniecznie najtańszą opcję, ale tę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Zastanów się także nad zakresem ubezpieczenia. Zwłaszcza jeżeli planujesz zakup dodatkowych polis, takich jak NNW czy Assistance. Dowiedz się, co oferują i wybierz tylko to, co naprawdę będzie Ci potrzebne. Nie ma co przepłacać za niepotrzebne dodatki. Zamiast tego skup się na polisach oferujących usługi, z których z pewnością będziesz korzystał. Jeżeli interesuje Cię ochrona przed kradzieżą, możesz wybrać polisę MiniAC zamiast pełnego Autocasco. W ten sposób zapewnisz sobie ochronę, jednocześnie obniżając wysokość składki ubezpieczeniowej.

Jeżeli jesteś od wielu lat klientem jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, należą Ci się zniżki. Jednak sprawdź, czy inna firma nie jest w stanie zaoferować Ci lepszych warunków. Jeżeli tak jest, to możesz próbować negocjować z agentem kilka procent dodatkowej zniżki. Niektórzy przedstawiciele firm ubezpieczeniowych mają możliwość udzielana dodatkowych zniżek. Warto o nie zapytać.

Wysokość składki ubezpieczeniowej

To, ile zapłacisz za Twoje ubezpieczenie komunikacyjne, zależy od wielu czynników. Na niektóre z ich masz wpływ, inne są od Ciebie niezależne. Jednak nie oznacza to, że jesteś skazany na wysokie koszty ubezpieczenia. Jeżeli wiesz, jak czytać oferty i jak szukać ubezpieczenia, z pewnością znajdziesz atrakcyjną ofertę dla Twojego auta.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY