MotoNews.pl

Potrzebujesz nowej maszyny lub samochodu do firmy? Sięgnij po leasing

21 czerwca 2021

Kategoria | Leasing
siegnij-po-leasing

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad dalszym rozwojem? A może dopiero myślisz o otwarciu własnego biznesu? Niezależnie od sytuacji, prawdopodobnie przydadzą się dodatkowe pieniądze na nową maszynę, urządzenie lub samochód. Czy leasing może być przydatnym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak. Co warto o nim wiedzieć?

Wiele biznesów szuka sposobów finansowania swoich pomysłów, a jednym z nich bywa kredyt inwestycyjny. Z kolei bieżąca działalność wspierana jest często przez kredyt obrotowy. Czasami to realna potrzeba, a innym razem wygodne rozwiązanie generujące koszty. Jednak nie zawsze sytuacja w firmie pozwala na zaciągnięcie ww. zobowiązań. Czasami odstraszają formalności i wymagania stawiane przez banki. Innym razem to konieczność zabezpieczenia transakcji majątkiem, który już jest obciążony lub zwyczajnie go brakuje. Firma może produkować i sprzedawać więcej, ale potrzebuje do tego celu maszyn lub urządzeń, które zapewnią dalszy rozwój. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz sięgnąć po sprawdzony i popularny leasing.

Jak wykorzystać leasing z korzyścią dla firmy?

Przedsiębiorcy wiedzą, że pieniądze to nie cel, a jedynie środek do celu. Budując i rozwijając firmę, myślisz o zwiększeniu skali produkcji, otwarciu nowych oddziałów, postawieniu nowej fabryki, a nawet wyjściu za granicę. Dobra sytuacja finansowa to podstawa tych działań, która otwiera wiele możliwości w bankach. Zgromadzona w organizacji gotówka może posłużyć do zakupu aktywów, ale to także dobry bufor w czasie, gdy organizacja dynamicznie się rozwija. W związku z tym, leasing będzie dobrym narzędziem, które pomoże zrealizować Twoje plany.

Ten rodzaj finansowania kojarzony jest głównie z zakupem samochodów. Od lat 90. XX wieku, kiedy leasing pojawił się w Polsce, był instrumentem wykorzystywanym właśnie do tego celu. Jednak rozwój rodzimego rynku i branży finansowej przyniósł zmiany. Przy pomocy leasingu możesz sfinansować zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń, a nawet nieruchomości.

Ciekawostka: Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się przepisy dotyczące okresu amortyzacji środka trwałego. Wydłużono minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu.

Wybierz rodzaj leasingu

Leasingi można podzielić ze względu na przedmiot finansowania, a także strukturę umowy, czy to jakie prawa i obowiązki mają strony względem przedmiotu leasingu.

Leasing finansowy (kapitałowy) i leasing operacyjny

Dla rozróżnienia obu tych form, najlepiej posłużyć się przykładem. W leasingu finansowym przedmiot umowy np. samochód, wlicza się do majątku Twojej firmy. Oznacza to, że każdy sprzęt zakupiony w tym wariancie musi znaleźć się w ewidencji środków trwałych firmy, którą prowadzisz. Jednocześnie jesteś zobowiązany (księgowość) do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i serwisowania przedmiotu leasingu.

Wspomniane rozwiązanie często porównywane jest do zakupów na raty. Możesz korzystać ze sprzętu lub urządzenia, ale jego właścicielem zostajesz po wygaśnięciu umowy, co następuje automatycznie po spłacie ostatniej raty. W tym wariancie musisz zapłacić VAT w całości już przy podpisywaniu umowy. W przypadku drogich przedmiotów, może to być znaczące obciążenie. Jednak część przedsiębiorców, szukając optymalizacji, wybiera tę formę finansowania.

Rozwiązaniem, po które najczęściej sięgają firmy to leasing operacyjny, przypominający wynajem. Wspomniany samochód – przedmiot leasingu, zalicza się do ewidencji środków trwałych firmy leasingowej i to na niej spoczywa obowiązek rozliczania amortyzacji. Łączna kwota, którą zapłacisz w trakcie trwania umowy, najczęściej nie pokrywa wartości przedmiotu. Dlatego konstrukcja umowy zakłada opłatę wstępną oraz wykup, a VAT płacony jest w ratach.

Leasing pośredni i bezpośredni

Jest to prosty podział, który zakłada, że w leasingu bezpośrednim producent oddaje swój produkt w leasing Twojej firmie. Wariant pośredni polega na tym, że sprzęt od producenta kupi bank lub firma leasingowa, z Ty podpiszesz umowę z instytucją finansową. Oba rozwiązania są praktykowane na rynku, ale nie każdy producent finansuje maszyny i urządzenia, które sprzedaje. Niemniej jednak leasing bezpośredni może być tańszym rozwiązaniem od umowy zawieranej z pośrednikiem.

Leasing konsumencki

Nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby indywidualne mogą korzystać z leasingu. Wariant konsumencki jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą jeździć nowym samochodem, ale nie prowadzą działalności, a także nie mają lub nie chcą wydawać całych oszczędności na zakup pojazdu. Raty leasingu są często niższe od kredytów gotówkowych zaciąganych na ten cel czy pożyczek, a przy tym nie zmniejszają zdolności kredytowej.

Leasing zwrotny – pozbądź się zadyszki w finansach

Firmy borykają się z zatorami płatniczymi, opóźnieniami w spłacie należności, a gdy problemy się nawarstwiają, pojawiają się trudności np. w terminowym regulowaniu zobowiązań. W takich sytuacjach przydatny będzie zastrzyk gotówki, która pomoże podreperować finanse przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś właścicielem środków trwałych, maszyn i urządzeń, możesz je odsprzedać firmie leasingowej, a następnie wziąć je od niej w leasing. Sprzęt nie musi nawet opuszczać terenu Twojej organizacji, a Ty dodatkowo otrzymasz zastrzyk gotówki. Możesz ją wykorzystać do dalszego rozwoju, a także spłacić zobowiązania.

Leasing to bardzo wygodne narzędzie, dostępne w wielu wariantach. Wśród nich, niemal każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dla siebie. Również nowopowstałe firmy lub te z krótkim stażem, mogą ubiegać się o ten wygodny rodzaj finansowania. Leasing może być także bodźcem, który pozwoli firmie na rozwój. Warto o nim pomyśleć, jak o narzędziu, które pomoże zrealizować Twoje plany.