MotoNews.pl

Tanie OC i dobre AC

03 marca 2017

porownywarka-oc-ac

Zakup ubezpieczenia jest w teorii bardzo prosty, jednak praktyka to już zupełnie coś innego. Ogrom różnego rodzaju propozycji z kilkudziesięciu towarzystwa potrafi narobić mętliku w głowie. Czym się kierować? Którą polisę wybrać? Czy cena przełoży się na jakość? Głęboki oddech i wszystko po kolei.

Ubezpieczenie OC

Zanim zacznie się szukać najlepszego ubezpieczenia OC warto pamiętać o pewnym fakcie. Mianowicie, że każda polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych ma dokładnie taki sam zakres i chronić będzie kierowcę pojazdu w tych samych sytuacjach. Gwarantuje to ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami:

  • każda polisa OC jest taka sama, ale ubezpieczyciele sami decydują o tym, w jakich cenach będą ją sprzedawać;
  • wszystkie polisy OC posiadają takie same sumy ubezpieczenia – 5 000 000 € w przypadku szkód na osobach oraz 1 000 000 € w przypadku szkód na mieniu.

To wszystko oznacza, że najważniejszym kryterium wyboru ubezpieczenia OC będzie jego cena.

Aby jednak znaleźć tą najtańsza polisę konieczne jest sprawdzenie ofert w możliwie jak największej liczbie towarzystw. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, jednak najskuteczniejszym będzie skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Tego typu narzędzia są ogólnodostępne i bardzo proste w obsłudze. Dzięki temu może z nich skorzystać każdy. Nie są one jednak takie same. Warto szukać takich, które współpracują z wieloma ubezpieczycielami, bo gwarantuje to większą liczbę propozycji polis. Np. porównywarka OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl po zebraniu niezbędnych danych przedstawia nawet kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia obowiązkowego. Łatwiej wtedy znaleźć to najtańsze.

Ponieważ konkurencja na rynku ubezpieczeń jest duża, towarzystwa starają się dodatkowo uatrakcyjnić swoje oferty proponując polisy dodatkowe. Są nimi np. assistance, NNW, ochrona szyb, ochrona opon, czy też ochrona prawna. Dodawane do OC mają za zadanie przekonać klienta do zakupu oferty. Warto jednak zwracać na nie uwagę w dwóch przypadkach. Pierwszy – kiedy ceny proponowanych polis OC są podobne. Drugi – kiedy ubezpieczenie dodatkowe faktycznie jest właścicielowi aut potrzebne.

Jak wybrać autocasco?

Zakup polisy AC to już nieco bardziej skomplikowana sprawa. O ile polisa OC ma zawsze taki sam zakres, to ubezpieczenie autocasco różni się nie tylko w zależności od towarzystwa, ale i zakresu, jaki wybierze właściciel auta. AC nie ma żadnych odgórnych uregulowań, tak więc warunki na jakich jest oferowane ustala każda firma samodzielnie. Dlatego też w tym przypadku należy się znacznie baczniej przyglądać umowie niż przy OC.

Szukanie ubezpieczenia autocasco przypomina próbę znalezienia najtańszego OC – również warto sprawdzać i porównywać ze sobą oferty. Jednak zasady wyboru tej najlepszej są nieco inne:

  • dobrze wcześniej zastanowić się, jakiego rodzaju polisy się potrzebuje. Bardzo często zdarza się tak, że jeśli znajdzie się bardzo dobre ubezpieczenie, jego cena jest zbyt wysoka, z kolei jeśli koszt jest do zaakceptowania, zakres AC jest bardzo ubogi. Jeśli właściciel auta już wcześniej wie na co chce zwrócić szczególną uwagę, łatwiej dopasować mu polisę pod własne wymagania;
  • polisa AC jest w pewien sposób „ruchoma”. Oznacza to, że składa się z pewnych „modułów”, które właściciel pojazdu może w pewnych granicach zmieniać lub też wybierać spośród wielu wariantów. Dlatego też w przypadku autocasco kierowca ma do wyboru o wiele więcej ofert ubezpieczenia;
  • nie wolno zapominać o przeczytaniu ogólnych warunków ubezpieczenia. Ich znajomość nie tylko daje gwarancję, że kupuje się dokładnie to, czego się potrzebuje, ale też pozwala uniknąć wielu dodatkowych problemów przy wypłacie ewentualnego odszkodowania.
  • warto wykonywać porównania szczegółowe, czyli nie poprzestawać na sprawdzeniu jakiego rodzaju ochronę proponuje towarzystwo. To, że dwie oferty zawierają assistance, nie oznacza, że te polisy będą sobie równe. Jednak z nich może obejmować wiele różnych rodzajów pomocy, a druga ograniczać będzie się jedynie do holowania auto po szkodzie.

Na znalezienie dobrego ubezpieczenia samochodu warto poświęcić trochę czasu. Szukanie polisy z odpowiednim zakresem może być męczące, ale zaowocuje w przyszłości brakiem problemów przy spowodowaniu kolizji lub wypadku, czy też przy naprawie uszkodzonego auta.