MotoNews.pl

Tanie OC w 2019 – jak kupić?

07 stycznia 2019

tanie-oc-w-2019

Kupujesz OC po raz pierwszy? A może zastanawiasz się nad zmianą ubezpieczyciela? Czy wiesz, czym kierować się przy zakupie polisy i w jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę? Możliwości jest wiele – my podpowiadamy, jak zrobić to naprawdę szybko i efektywnie. OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które po prostu musisz wykupić, jeśli posiadasz auto. Wybierz więc dobrze!

Najlepsze OC?

Choć sformułowanie “najlepsze” bywa używane w odniesieniu do polisy OC, może być ono nieco mylące. Zakres tego ubezpieczenia określa ustawa, zatem nie ma znaczenia, w którym TU wykupisz polisę. Czy będzie to duże i znane towarzystwo, czy też mniejsze i mało popularne, kupione w nim OC będzie działać dokładnie tak samo. Co to oznacza? Że najlepsze OC to po prostu najtańsze OC. To właśnie ceną powinieneś się kierować, wybierając polisę.

OC w roku 2019

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów podniosło sumy gwarancyjne dla ubezpieczenia OC (zmiana miała związek z dyrektywą Unii Europejskiej). Oznacza to, że w roku 2019 polisy będą prawdopodobnie kosztować więcej, a kary za brak obowiązkowego OC również będą wyższe.

Jakkolwiek więc by to nie zabrzmiało, w roku 2019 tanie OC będzie w cenie…

Jak znaleźć tanie OC?

Jeśli korzystasz z usług agenta lub brokera ubezpieczeniowego, z pewnością będzie miał on dla Ciebie jedną lub kilka propozycji polisy OC na rok 2019. Weź jednak pod uwagę, że kupując takie ubezpieczenie, w jego cenie będzie również prowizja agenta. Jeśli więc masz wrażenie, że przepłacasz, koniecznie wypróbuj inne metody, o których piszemy poniżej.

Kalkulator OC

Na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz kalkulatory ubezpieczeń. Mają one formę formularza, którego pola samodzielnie wypełniasz, wpisując w nich dane dotyczące Ciebie i Twojego auta. Wypełnienie ich zajmuje około kwadransa, następnie zaś otrzymujesz ofertę OC danego towarzystwa, dostosowaną do Twojego indywidualnego przypadku (polisa tworzona jest na podstawie danych, które podałeś w polach formularza).

Kalkulator OC to wspaniałe narzędzie, jednak ma istotną wadę. Jeśli chciałbyś w ten sposób sprawdzić oferty większej ilości towarzystw ubezpieczeniowych, podobny formularz musiałbyś wypełnić na witrynie każdego z nich. Sprawdzenie czterech zajęłoby zatem około godziny, ośmiu – około dwóch godzin, a większej ilości – jeszcze dłużej. Biorąc pod uwagę, że każdy taki formularz wypełniać musisz bardzo ostrożnie (nie wolno się pomylić!), wszystko to zabrać Ci może naprawdę dużo czasu.

Porównywarka OC

Na pozór jest to narzędzie podobne do kalkulatora, jaki widnieje na witrynach różnych TU, ma jednak więcej możliwości. W przypadku porównywarki takiej jak https://porownywarka-oc-ac.pl również wypełniasz formularz. Uzupełnienie wszystkich pól tu także trwa około kwadransa. Różnica tkwi natomiast w otrzymanym wyniku.

Po wypełnieniu formularza kalkulatora otrzymywałeś ofertę polisy OC od konkretnego ubezpieczyciela. Po wypełnieniu (jednorazowym) formularza porównywarki otrzymujesz ofertę ubezpieczenia od kilku, kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Szybko znajdujesz najtańsze OC i kupujesz je online, bez pośredników, podpisując umowę ubezpieczenia bezpośrednio z wybranym TU.

Porównywarka to narzędzie, które na bieżąco aktualizuje dane dotyczące polis. Korzystając z niej, szybko dowiesz się więc o najnowszych okazjach cenowych, promocjach i ofertach specjalnych. Pamiętaj również, że formularz wypełniasz tu tylko raz i nie musisz tracić czasu na wizyty na witrynach poszczególnych TU.